Iako je Ustavni sud Republike Srpske još prije dvadesetak dana proglasio neustavnom odredbu Zakona o budžetskom sistemu o smanjenju prihoda od raspodjele PDV-a za sedam odsto Banjaluci i Bijeljini, niko još nema precizan odgovor na pitanje kako će se raspodjela tih sredstava odvijati u idućem periodu.
Inicijator izmjene pomenutog zakona bio je Savez opština i gradova, čiji je predsjednik Ljubiša Ćosić odmah nakon odluke Ustavnog suda najavio da će u julu biti održana vanredna sjednica Saveza koja će biti posvećena ovoj temi.
– Vrijeme je godišnjih odmora, ali nastojaćemo da do kraja jula održimo vanrednu sjednicu Saveza. U kontaktu smo sa Ministarstvom finansija i oni su saglasni da kroz izmjene i dopune Zakona o budžetskom sistemu do kraja godine riješimo ovo pitanje – kazao je “Glasu” Ćosić i dodao da je opcija u startu da se ide sa novim kriterijumima raspodjele prihoda od PDV-a.
Trenutno, navodi on, postoje četiri kriterijuma za raspodjelu prihoda od PDV-a, a to su broj stanovnika, površina lokalne zajednice, stepen razvijenosti i broj djece upisane u srednje škole.
– Vjerovatno ćemo ići ka tome da uradimo studiju ili analizu, odnosno da vidimo koje nove kriterijume ubaciti. Pokušaćemo napraviti model da ove nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine budu pravednije tretirane u toj raspodjeli – kazao je Ćosić.
Ćosić navodi da će se, prema njegovom mišljenju, postojeći zakon primjenjivati sve dok ne bude donesen novi.
– Niko još nije donio odluku da se zakon ne primjenjuje, već samo da su njegove odredbe neustavne, tako da je potreban potpuno novi zakon ili ipak izmjene i dopune postojećeg kroz koji će se sprovesti odluka Ustavnog suda. Vjerujem da će sve to biti urađeno do kraja godine – poručio je Ćosić.
Zamjenik predsjednika Odbora za budžet i finansije Narodne skupštine RS Mirjana Orašanin (SDS) rekla je da sva neustavna postupanja po pomenutom zakonu treba da budu korigovana.
– Zakon o budžetskom sistemu je pretrpio dvije izmjene od početka godine. Obje su se odnosile na Banjaluku i Bijeljinu. Ne mogu sa sigurnošću tvrditi prema kojim propisima će Vlada postupati u narednom periodu.
Odgovor na to pitanje tražili smo od njih i na posljednjoj sjednici Narodne skupštine, ali oni su kazali da do njih nije ništa stiglo iz Ustavnog suda, što znači da nastavljaju po starom – kazala je “Glasu” Orašaninova i dodala da, bez obzira na to kada će neustavne odredbe biti stavljene van snage, Vlada Srpske moraće da nadoknadi novac za koji su oštećena dva najveća grada u Republici Srpskoj.
Odgovore na pitanja po kojim pravilima se trenutno, a do usvajanja novih odredaba zakona, vrši raspodjela prihoda od PDV-a tražili smo i od Ministarstva finansija RS, ali do zaključka ovog broja “Glasa” nismo dobili od njih povratnu informaciju.
Izmjene Zakona o budžetskom sistemu stupile su na snagu 1. januara ove godine, a Ustavni sud RS je 25. juna na sjednici u Banjaluci donio odluku kojom je ocijenjena kao neustavna odredba Zakona o budžetskom sistemu o smanjenju prihoda od raspodjele PDV-a za sedam odsto gradovima koji imaju više od 100.000 stanovnika u korist izrazito nerazvijenih opština.
Neustavnom normom je regulisano da se pojedinačno učešće u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza opština i gradova koji imaju više od 100.000 stanovnika izračunava tako što se nakon primjene koeficijenata raspodjele prihod umanjuje za sedam odsto.
Dobijeni iznos sredstava se raspodjeljuje opštinama i gradovima koji imaju manje od 50.000 stanovnika, te se isti iznos novca raspodjeljuje srednje razvijenim, nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama. Konačnu raspodjelu sredstava pojedinačnim opštinama i gradovima utvrđuje Vlada odlukom.
Iz Ustavnog suda tada je pojašnjeno da se suština razloga za odluku o neustavnosti osporene odredbe svodi na činjenicu da su izdvajanjem određenih jedinica lokalne samouprave po osnovu broja stanovnika u učešću u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza stavljene u neravnopravan položaj u odnosu na ostale jedinice lokalne samouprave iz iste kategorije razvijenosti.