Rezultat je to kompromisnog dogovora ministra rada i boračko-invalidske zaštite Petara Đokića i predstavnika pet nevladinih boračkih organizacija, koji su upozoravali da zakon umanjuje sadašnja prava te populacije.
O izradi novog zakona raspravljaće se 27. septembra, a Đokić ponavlja da je bivše borce upoznao s “ukupnim stanjem u RS i teškoćama s kojim se suočava” te da stoga može da finansira samo ona prava za koja ima sredstva.
Različita stajališta i ocjene ne postoje samo o ovom, već i o novom zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju u RS, iz koga je potpuno brisan zagarantovan penzioni osnov za borce.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović potvrdio je da Vlada iz skupštinske procedure povuče Nacrt zakona o pravima boraca.
“Zaključili smo da Nacrt zakona o pravima boraca ne ide na sjednicu Narodne skupštine, koja je zakazana za 20. septembar, već da ostavimo dodatno vrijeme od 15 dana i ako treba duže, kako bismo pokušali da se usaglasimo o svim njegovim odredbama”, rekao je Mitrović.
Mitrović je dodao da u ovom zakonu treba da se sagleda i usklađivanje invalidnina sa troškovima života i rastom inflacije, kao i da u zakon uđe odredba da nijedno dijete poginulih borca, kojih sada trenutno ima 1 500, ne smije biti nezaposleno i bar da im se pruži šansa do 35. godine.
On je ocijenio da Vladi RS nije problem da usvoji inovirani Nacrt zakona o pravima boraca i da potom taj dokument, sa velikim procentom saglasnosti boračkih kategorija, uđe u javnu raspravu, a onda u mirnoj atmosferi i na zadovoljstvo obje strane bude usvojen u Narodnoj skupštini.