Vlada RS ostavila FZO RS na cjedilu milionske arbitraže

 Pronalaženje novih puteva do obezbjeđivanja prijeko potrebne garancije od milion KM na mjesečnom nivou je moguće, tvrde naši izvori, ali je procedura u tom slučaju znatno komplikovanija, jer i banke žele maksimalnu zaštitu.

 

Ovo su, nekomentarišući arbitražni postupak, za CAPITAL potvrdili i u FZO RS navodeći da im je u Ministarstvu finansija RS rečeno da im ne treba saglasnost Vlade.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

“Fondu zdravstvenog osiguranja RS za sprovođenje postupka pregovaranja sa bankama o uslovima i sadržaju bankarske garancije nije potrebna saglasnost Vlade RS, što nam je i potvrđeno u Ministarstvu finansija RS. U toku su aktivnosti na obezbjeđivanju nove garancije i trenutno se radi na usaglašavanju teksta garancije između banke i ove kompanije”, poručili su iz FZO RS.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Takođe, obećavaju da “usluge radioterapije za osiguranike Fonda, bez obzira na garanciju, neće biti dovedene u pitanje”.

 

Očigledno je, dakle, da je FZO RS ostao na cjedilu, jer Vlada RS želi da izbjegne raspravu u Narodnoj skupštini RS o novom mogućem zaduživanju Republike Srpske. Da bi izdala saglasnost, prema Zakonu o dugu, zaduživanju i garancijama RS, o ovom pitanju mora da se odredi i parlament.

 

Upravo zato Vlada RS, prema našim informacijama, mjesecima ignoriše brojne dopise Fonda da se ovo pitanje riješi.

 

Vlada ignoriše i upite CAPITAL-a pa još od 19. septembra nismo dobili odgovor zašto je ugovor, koji garantuje liječenje onkološkim pacijentima, ostao “nepokriven”.

 

Posljednja garancija istekla prije dvije godine

 

Posljednja bankarska garancija koju je FZO RS imao, istekla je prije oko dvije godine. Banjalučki IMC, kćerka firma holandskog “Euromedic Diagnostic”, izgubio je strpljenje pa je sve završilo pred Arbitražnim institutom u Beču.

 

Slikovni rezultat za centar za radioterapijuPrema ugovoru koji je u posjedu CAPITAL-a, FZO RS obavezao se 2008. godine da će obezbijediti garanciju lokalne banke ili konzorcijuma lokalnih banaka prihvatljivih za ovu firmu, koja će pokrivati plaćanje postupaka teleterapije i brahiterapije za prethodni mjesec tokom 15 godina, na koliko je potpisan ovaj dokument.

 

Da i pored izuzetno teške situacije u FZO RS servisiraju svoje obaveze prema Centru za radioterapiju svjedoči i činjenica da prethodne garancije nikada nisu aktivirane, ali IMC ne želi da rizikuje.

 

U  ovoj firmi ne žele da komentarišu arbitražu, ali su rekli da su Vlada RS i FZO RS „ispunili prethodne uslove koji su bili osnov za početak kompletnog projekta“. Podsjetili su da je svoje obaveze ispunio i IMC, odnosno “Euromedic Diagnostic”.

 

„“Euromedic“ je ispunio očekivanja ugovornog organa i sve klauzule ugovora u šta možemo da se uvjerimo i nakon sedam godina od početka rada radioterapije i brahiterapije u Banjaluci“, kratko nam je u mailu poslanom našoj redakciji prošle sedmice odgovorio direktor IMC Marijan Bilić.

 

Ugovor bez dilema

 

Ugovor, koji je prethodio osnivanju Centra krajem novembra 2008. godine, potpisali su tadašnji ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić u ime Vlade RS i direktori FZO RS Goran Kljajčin i UKC RS Mirko Stanetić s jedne, i Joseph Priel ispred holandske firme “Euromedic Diagnostic”.

 

Kako je EMD za izvršenje ovog ugovora u Banjaluci registrovao firmu “International Medical Center”, a FZO RS na osnovu tendera iz aprila 2008. godine odabrao Holanđane kao najbolje ponuđače, nije bilo prepreka za pružanje usluga teleterapije i brahiterapije onkološkim bolesnicima u Centru koji je već 2010. godine otvoren u okviru UKC RS.

 

“Ovo podrazumijeva specijalizovanu uslugu teleterapije i brahiterapije onkološkim bolesnicima koju obezbjeđuje “Euromedic Diagnostic” za najmanje 1.543 pacijenta godišnje na program teleterapije i najmanje 350 pacijenata godišnje na program brahiterapije, koristeći formirani Centar”, navodi se u ugovoru.

 

Obaveze EMD-a bile su da pribavi sve dozvole za formiranje Centra, da ga opremi dijagnostičkim aparatima, obuči medicinsko osoblje i obezbijedi servis za opremu. Već 2. avgusta 2010. godine Centar je primio prve pacijente.

 

Prvim aneksom ugovora, potpisanim u septembru 2009. godine, potvrđeno je da će FZO obezbijediti neophodne garancije, a da će troškove izdavanje istih snositi “Euromedic Diagnostic”, dok su drugim aneksom definisani načini na koje će FZO RS plaćati usluge usluge IMC-u.

 

“Fakturisanje usluga teleterapije i brahiterapije u tekućem mjesecu za prethodni mjesec se vrši samo za one pacijente koji su u prethodnom mjesecu završili terapiju zračenjem u Centru za radioterapiju”, piše u aneksu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije