Više od 70 posto građana podržava članstvo u EU, mladi će imati najveću korist od toga

Direkcija za evropske integracije je u junu 2024. godine provela istraživanje javnog mišljenja o podršci za pristupanje Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju. Ovo istraživanje je provedeno na uzorku 1.200 ispitanika, a bazirano je na temama u vezi sa evropskim integracijama.

Prema istraživanju Direkcije za evropske integracije za članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji bi glasalo 71,2% ispitanika. Ulazak u EU bi podržalo 83,8% ispitanika u Federaciji BiH, 48,3% u Republici Srpskoj i 75,1% ispitanika u Brčko distriktu.

Podrška za ulazak u EU kod ispitanika iz Federacije BiH i Republike Srpske smanjena je za oko dva posto u odnosu na prošlu godinu, a blagi porast podrške od 3,6% zabilježen je kod ispitanika iz Brčko distrikta BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -
Direkcija za evropske integracije-Istraživanje

Najvažniji razlozi za podršku članstvu u EU su sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala (35,1%), garancija trajnog mira i političke stabilnosti (32,3%) i poštivanje zakona i propisa (19,9%).

Najvažniji razlog među ispitanicima koji ne podržavaju ulazak BiH u EU su veći troškovi života i porezi (43,7%), prevelika centralizacija (13,7%), iseljavanje stanovništva (12,8%), gubitak raznolikosti kultura (12,5%) i povećanje birokratije (7,5%).

39,6% ispitanika smatra da će BiH ući u EU za najviše 10 godina. Postoji trend rasta mišljenja da evropski put BiH nema alternativu, a tog stava je 53,9% građana. 54,6% ispitanika očekuje da bi se ulaskom BiH u EU životni standard građana značajno poboljšao.

Istraživanje je pokazalo da je 42,2% građana mišljenja da će mladi imati najveću korist od ulaska BiH u EU. Na drugom mjestu su političari, zatim poduzetnici te studenti i istraživači, a prema mišljenju ispitanika najmanje koristi će imati poljoprivrednici.

Prema mišljenju svakog drugog građanina (41,6%) najpotrebnija reforma je u borbi protiv korupcije, a najveći broj ispitanika (59%) i dalje prepoznaje EU kao najvećeg donatora u BiH.

Istraživanje je objavljeno na web stranici Direkcije za evropske integracije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije