(VIDEO) Šest minuta bilo je dovoljno da potone grad. Koliko smo naučili za 11 godina?

Prije jedanaest godina, za svega šest minuta i devet sekundi, Doboj je bio pod vodom, a najveći vodostaj rijeke Bosne izmjeren je  15. maja i iznosio je 7,21 metar.

Jedanaest godina nakon razornih poplava, Doboj je djelimično zaštićen zahvaljujući domaćim vlastima, međunarodnim organizacijama i donatorima. Betonski nasip uz rijeku Bosnu izgrađen je uz finansijsku podršku Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Grada Doboja. Obnova saobraćajnica, mostova i kanalizacije, uključujući naselja poput Poljica, sprovedena je kroz projekat “CESTA”, koji su finansirali Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Catholic Relief Services (CRS).

Sistem za rano upozoravanje na poplave i klizišta – DRAS (Disaster Risk Analysis System) razvijen je uz podršku UNDP-a i švicarske Vlade. Grad Doboj je takođe dio regionalnog Programa integrisanog razvoja koridora Save i Drine, koji finansira Svjetska banka. Kroz taj program, Bosna i Hercegovina je 2023. godine dobila dodatna sredstva u iznosu od 37 miliona eura za izgradnju nasipa, brana i akumulacija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Uređenje lokalnih vodotoka i manjih riječnih kanala provodile su domaće institucije poput “Voda Srpske”, uz tehničku i finansijsku podršku međunarodnih partnera, uključujući Evropsku uniju, UNDP i druge razvojne agencije.

I pored svih ovih ulaganja, Momir Dejanović iz Centra za humanu politiku ističe da Doboj i dalje nije zaštićen od poplava na način kako je to predviđeno Master planom i projektnim rješenjima iz 2014. i 2015. godine.

U Master planu predviđeni su regulacija 4,5 km korita rijeke Bosne, 800 metara Spreče i 3 km gradskih potoka, izgradnja novih nasipa, kanalske mreže s pumpnim stanicama i uklanjanje starog željezničkog mosta — ali je urađen tek manji dio tih zahvata. Posebno alarmantno, ističe Dejanović, jeste to što grad nije obezbijedio neophodnih 6 miliona KM za eksproprijaciju zemljišta na najkritičnijem potezu — od ušća Usore do ušća Spreče. Umjesto toga, sredstva su trošena na mostove i lokalne puteve tokom predizbornih kampanja prošle godine , dok je zaštita od poplava gurnuta u stranu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz „Voda Srpske“ odgovaraju da ove tvrdnje ne stoje. Ističu da je u sanaciju i izgradnju zaštitnih objekata u RS uloženo preko 250 miliona KM, te da su u Doboju rađeni radovi na uređenju korita Bosne i bujičnih vodotoka. Naglašavaju da je riječ o dugoročnim projektima koji se ne mogu završiti preko noći.

„Proces zaštite od poplava je stalan. Urađeni su radovi na više od 320 lokacija u 43 lokalne zajednice“, poručili su „Voda Srpske“.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije