Iako su stranke trojke u Sarajevu zadržale načelničke pozicije, u općinskim vijećima je došlo do značajnih promjena i rasta SBiH-a
Lokalni izbori koji su održani prethodne nedjelje bila su jedinstvena prilika za političke stranke u Bosni i Hercegovini da provjere kako trenutno stoje kod građana. Za one koje su u vlasti i na višim nivoima ovo je bio jedan vid ankete kojom će saznati koliko se glasačima sviđa ono što rade generalno. Jasno je da se na lokalne izbore odražava i generalna politika određenih stranaka, ne gleda se samo lokalno.
One stranke koje nisu bile u vlasti, također su imale priliku da provjere koliko dobro su djelovale kao opozicija, te da li su na dobrom putu uoči općih izbora koji se održavaju 2026. godine.
NiP izgubio više od polovine glasača u Centru, Novom Gradu i Novom Sarajevu
Kroz pregled preliminarnih rezultata za općine u Kantonu Sarajevo pokušali smo dobiti sliku kako su prošle stranke trojke (SDP, Naša stranka i NiP) koje su trenutno u vlasti na nivou kantona, ali i na federalnom i državnom nivou. Također, analizirali smo da li su i koliko napredovale opozicione stranke SDA, SBiH i DF.
Ako bismo sudili prema rezultatima izbora za načelničke pozicije, onda bismo došli do zaključka da se ništa značajno nije promijenilo. Naime, od svih devet općina u Kantonu Sarajevo, do promjene je došlo samo u općini Ilijaš, gdje je u neizvjesnoj utrci pobijedio kandidat NiP-a Amar Dovadžija koji je od kandidata SDA Nermina Hodžića imao 450 glasova više.
U ostalim općinama stanje je ostalo isto. Najuvjerljiviju pobjedu je odnio Semir Efendić, predsjednik SBiH, koji je će ponovo biti načelnik najmnogoljudnije općine. On je osvojio 31.049 glasova, dok je njegov protukandidat Mirza Selimbegović iza kojeg su stajale stranke trojke osvojio 10.787 glasova.
Novi mandat je osvojio i načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić (SDP), kojem su birači dali prednost ispred kandidata SDA Dženana Selimbegovića. I načelnik Općine Centar Srđan Mandić (NiP) će ostati na svojoj poziciji, ostvarivši uvjerljivu pobjedu ispred kandidata DF-a Dennisa Gratza.
Prigradske općine spas za SDA
Trojka je zadržala i Općinu Novo Sarajevo, gdje će funkciju načelnice obavljati Benjamina Karić (SDP), a kako je došla do pobjede objasnit ćemo nešto kasnije.
U Općini Ilidža svoj mandat će nastaviti načelnik Nermin Muzur (NiP), a SDA je dobila svog načelnika u tri općine: Hadžići, Trnovo i Vogošća. Načelnik Općine Hadžići biće Eldar Čomor, aktuelni zastupnik u Parlamentu FBiH, dok će Trnovo nastaviti voditi Ibro Berilo, koji se trenutno nalazi u pritvoru. Vogošću nastavlja voditi Migdad Hasanović.
Dakle, ako biste gledali samo načelničke pozicije, mogli biste zaključiti kako se ništa nije promijenilo. No, za kompletnije sagledavanje situacije potrebno je obratiti pažnju na glasove koje su pomenute stranke dobile za općinska vijeća. Tu su, itekako, vidljive promjene.
Stranka Narod i pravda doživjela je najveći pad, iako je dobila dvije načelničke pozicije u ovom kantonu. Naime, u općini Centar NiP je po broju glasova tek četvrti, a u odnosu na prošle lokalne izbore nisu osvojili ni polovinu glasova. Razlozi se mogu potražiti, između ostalog, i u unutarstranačkim sukobima koji su eskalirali upravo u ovoj općini.
Dio NiP-a je prošle godine pokušao čak pokrenuti i smjenu načelnika Centra Srđana Mandića, ali im je ideja propala. Sve ovo je uzrokovalo unutarstranačka neslaganja i kreiralo određene frakcije, a donijelo je i nepovjerenje kako kod partnera SDP-a i Naše stranke tako i kod birača. Više od polovine birača NiP je izgubio i u Novom Gradu, dok je u Novom Sarajevu sa 7.000 glasova pao na nešto više od 2.500.
U općini Ilidža NiP drži prvo mjesto po broju glasova, što je i razumljivo s obzirom da imaju svog načelnika.
Kada je riječ o SDP-u, može se reći da je ova stranka najbolje prošla u od stranaka koje čine vlast u Kantonu Sarajevo. U Novom Sarajevu i Starom Gradu su prvi po broju glasova, u Centru drugi, a loše stoje u Novom Gradu, te na Ilidži.
Naša stranka nema neki zapažen rezultat, a mogu se pohvaliti da imaju najviše glasova u općini Centar gdje imaju i načelnika. U Starom Gradu su tek peti gdje su osvojili nešto više od 700 glasova, a peti su također i u Novom Gradu. U Novom Sarajevu i na Ilidžu su četvrti po broju glasova.
Ispred DF-a čak i BOSS
Kada je riječ o stranaka koje čine opoziciju na višim razinama vlasti, najveći napredak je ostvarila Stranka za BiH. Ova stranka je u Novom Gradu ubjedljivo prva gdje ima preko 10.000 glasova, dok je u Novom Sarajevu treća, a u tijesnoj utrci im je izmaklo i načelničko mjesto.
SDA bilježi pad u odnosu na prošle izbore, ali poseban debakl doživjela je Demokratska fronta. Ako bismo gledali samo četiri gradske općine (Novi Grad, Novo Sarajevo, Centar i Stari Grad), stranka aktuelnog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića samo je u Starom Gradu uspjela ući u prvih pet stranaka po broju glasova, gdje je četvrta.
U Novom Gradu DF je osvojio samo nešto više od 1.000 glasova što je dovoljno tek za sedmo mjesto, a posebno je zanimljivo da je ispred njih čak i stranka BOSS. U Novom Sarajevu i Centru su šesti po broju glasova. Kandidati DF-a ništa bolje nisu prošli ni u prigradskim opštinama Ilidža i Hadžići gdje su završili šesti i predzadnji. Dakle, osim što DF nije uspio osvojiti nijedno načelničko mjesto, ni u općinskim vijećima neće biti nešto posebno vidljiv.
Koja je uloga Koldže u pobjedi Benjamine?
No, vratimo se na Novo Sarajevo i to kako je aktuelna gradonačelnica Benjamina Karić došla do pobjede. Utrka za načelnika ove općine bila je najneizvjesnija i kandidatkinja trojke i potpredsjednica SDP-a je kandidatu SBiH-a Muameru Bandiću pobjegla tek za nekih 450 glasova. Vrlo je važno napomenuti da je u ovoj općini kandidat bio i nekadašnji načelnik ove općine Nedžad Koldžo koji se razišao s bivšom strankom SDA. On je sada kao kadar stranke Naprijed BiH, koju je osnovao Šemsudin Mehmedović, osvojio 2.939 glasova.
Za Koldžu sigurno nisu glasali simpatizeri stranaka trojke, tako da se može pretpostaviti da bi njegovi glasači podršku dali Bandiću da nije bilo Koldžine kandidature. Dakle, ako bismo njegovih skoro 3.000 glasova pripisali Bandiću, Benjamina Karić ne bi došla do pobjede u ovoj općini. Jasno je da je Koldžo samo odvukao glasače SDA od Bandića.
Zašto se Koldžo uopšte i kandidovao to se danas mnogi pitaju. Nakon završetka svog posljednjeg mandata 2020. godine, nije bio nešto posebno aktivan u politici. Bio je potpuno nevidljiv određeno vrijeme, dok ga naprasno bivša Vlada FBiH na čelu s Fadilom Novalićem nije imenovala za direktora firme Zrak. Godina njegovog upravljanja ovom nekada gigantskom firmom ostaće upamćena kao najgora u historiji postojanja ove firme s obzirom da ništa nije učinio da firma ne završi u nezakonitom stečaju.
Vrijedi napomenuti da su njegovim upravljanjem firmom radnici Zraka toliko bili nezadovoljni da mu nisu dozvoljavali ni ulazak u zgradu. Postavlja se pitanje, kako se nakon ovakvog fijaska u Zraku, dugogodišnji kadar SDA Nedžad Koldžo ponadao da ima podršku kod građana za pobjedu na izborima.
Za kraj, treba napomenuti i da će biti interesantno vidjeti ko će na kraju imati većinu u Gradskom vijeću Grada Sarajeva. Po trenutnim brojkama, moglo bi se desiti da većinu imaju stranke SDA, SBiH i DF, što bi značilo da bi SDA predložila kandidata za gradonačelnika Sarajeva.
Ukoliko, ipak, većinu okupe stranke trojke, kandidata za gradonačelnika će najvjerovatnije predložiti NiP, a s obzirom na unutarstranačka neslaganja u ovoj stranci, vodit će se velika borba oko ove pozicije.