BIH (IZVOR BIHAMK)
Stanje na cestama 14. 04.2017. u 08 : 55 sati
Frekvencija vozila ovoga jutra je umjerenog intenziteta, izuzev dionica u gradskim centrima gdje je u jutarnjim satima promet vozila pojačan. Vozačima skrećemo pažnju na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja i molimo za opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.
Povremene obustave saobraćaja zbog deminiranja terena mogu se očekivati na magistralnom putu M-5 Ripač-Vrtoče (Ripač-Dubovsko, 08-16 sati), kao i na regionalnim putevima R-453 Srebrenica-Skelani (Kragljivode, 08-16 sati) i R-456 Doboj-Maglaj (Rječica Donja, 07-16 sati).
Na putevima sa aktuelnim radovima saobraća se sporije, uz obavezno poštivanje privremeno postavljene saobraćajne signalizacije. Izdvajamo autoput A-1 dionice Sarajevo zapad-Lepenica (u blizini tunela Igman) i Zenica Jug-Kakanj (u mjestu Donji Tičići). Sanacioni radovi izvode se i na magistralnim putevima: M-17 Žepče-Maglaj, M-6.1 Kolo-Posušje, M-18 Simin Han-Priboj i M-17 Jablanica-Mostar.
Prema informacijama prikupljenim od Granične policije Bosne i Hercegovine na graničnim prijelazima na sjeveru naše zemlje, pojačana je frekvencija vozila na ulazu u našu zemlju, zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
Zbog radova koji još uvijek traju na području Hrvatske, povremeno se na graničnim prelazima Bosanski Brod-Slavonski Brod i Orašje-Županja formiraju duže kolone vozila.
HRVATSKA (IZVOR HAK)
ažurirano 14.4.2017. 09:11
Pojačan je promet osobnih vozila na graničnim prijelazima:
ulazak: Bregana (izlaz iz Slovenije oko 4h), Bregana naselje (oko 1h), Harmica (oko 30 min), Lupinjak (30min), Dubrava Križovljanska (20 min);
izlazak: Bajakovo, Stara Gradiška;
oba smjera: Macelj (izlaz iz Slovenije čekanje oko 2,5 h, izlazak oko 30 min), Vinjani Donji.
Promet autobusa pojačan je na graničnom prijelazu Bregana (ulaz čekanje 3h, izlaz 2h), Macelj (čekanje 4h).
Promet teretnih vozila na izlasku pojačan je na graničnom prijelazu Bajakovo, kolona je oko 3 km, te na Maclju oko 4h.
Zbog pojačanog priliva vozila i pojačane kontrole tijekom cijeloga dana očekuju se gužve i moguća višesatna čekanja na svim graničnim prijelazima sa Slovenijom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Srbijom.
Radovi na graničnim prijelazima:
Županja: u oba smjera povremeno se vozi usporeno, a teretna vozila dodatno otežavaju protočnost putničkog prometa;
Slavonski Brod: smanjen je broj ulaza i izlaza.
Vozače upozoravamo na gužve i duža čekanja, posebice tijekom vikenda.
Granični prijelaz Harmica (SLO) zatvoren je za teretna vozila teža od 7,5 t.