Velika obećanja, mala vajda: Nije lako doći do sredstava Saudijskog fonda za Republiku Srpsku, projekti na čekanju

Vlasti Republike Srpske suočavaju se s ozbiljnim finansijskim izazovima, što ih pogotovo ove godine tjera da intenziviraju potragu za kreditorima kako bi oživjeli infrastrukturne i druge projekte koji su godinama stajali zbog nedostatka sredstava.

U potrazi za povoljnim finansijskim aranžmanima, Vlada RS se okrenula brojnim vanjskim izvorima, uključujući kineske kreditore s kojima se sklapaju ugovori o kreditima pod često netransparentnim uslovima. Međutim, značajna sredstva planirali su osigurati i putem Saudijskog fonda za razvoj. Planirali, ali za sada od te saradnje nema ništa.

Podsjetimo, u februaru ove godine, predstavnici Fonda boravili su u Republici Srpskoj, obećavši 32 miliona dolara za projekte poput izgradnje Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci i studentskog doma u Foči.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Premijer Radovan Višković je tom prilikom naglasio da su uslovi koje nudi ovaj fond izuzetno povoljni, s kreditima na 20 godina, grejs periodom od pet godina i kamatnom stopom od samo 1.5 posto. Vlada RS je identifikovala devet ključnih projekata ukupne vrijednosti 161,6 miliona KM, koje planira kandidirati za finansiranje iz Saudijskog fonda, uz mogućnost apliciranja dva puta godišnje.

Uprkos ambicioznim planovima, projekat izgradnje Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci se još uvijek nalazi u nultoj fazi. Iako je u junu svečano otvorena kancelarija za budućeg direktora parka, Nikola Dragovića, radovi na stvarnoj izgradnji još nisu započeti, a sredstva iz Saudijskog fonda tek treba da budu odobrena. Ovaj slučaj podsjeća na slične projekte, poput aerodroma u Trebinju, čija realizacija se, usprkos obećanjima, još uvijek ne dešava.

Značajan interes za saradnju sa Saudijskim fondom potvrđuje i činjenica da je Ministarstvo finansija RS zaprimilo čak 77 prijedloga projekata iz različitih opština. Ovi projekti obuhvataju različite sektore, uključujući infrastrukturu, obrazovanje i nauku, no mnogi od njih zavise od državnih garancija koje BiH mora odobriti, budući da entitetski budžet RS nije u stanju samostalno pokriti ova ulaganja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjednik RS Milorad Dodik je tokom predstavljanja Saudijskog fonda domaćoj javnosti istakao važnost ove saradnje sa Saudijskom Arabijom, posebno u svjetlu sve manjeg priliva sredstava iz EU zbog sankcija i strogih uslova za kredite.

Dodik je naglasio da RS planira nastaviti tražiti podršku iz drugih izvora, uključujući Bliski istok, kako bi osigurala razvojne projekte u entitetu. Ovaj strateški zaokret prema Saudijskoj Arabiji i drugim zemljama Bliskog istoka dolazi u vrijeme kada EU, prema Dodikovim tvrdnjama, postavlja sve strože uslove.

Međutim da bi se došlo do sredstava iz ovog Fonda, potrebno je dobiti garancije institucija Bosne i Hercegovine. Podsjetimo da je početkom septembra Nacrt sporazuma o zajmu za projekt izgradnje i opremanja dodatnog objekta za smještaj studenata u studentskom centru u Foči između Saudijskog fonda za razvoj i BiH skinut sa dnevnog reda Savjeta ministara BiH jer nije bio prisutan predlagač odnosno predstavnik Ministarstva finansija i trezora BiH, u nadležnosti SNSD-a. Paradoksalno, zar ne?

Vlasti u RS se žele domoći što više sredstava na inostranom tržištu, ali ostaje da se vidi hoće li obećanja poput ovih iz Saudijskog fonda dovesti do konkretnih rezultata ili će sve ostati na otvaranju kancelarija i imenovanju direktora, bez stvarnih pomaka na terenu.

Iako su povoljni krediti Saudijskog fonda najavljeni kao rješenje za dugogodišnje finansijske probleme, konkretni rezultati izostaju, a projekti su na čekanju. Vlasti u RS nastavljaju tražiti inostrana sredstva na svim mogućim stranama, ali je činjenica, da kada se konkretno radi o parama iz Saudijske Arabije, neizostavna je asistencija institucija Bosne i Hercegovine. A to je, za sada zalogaj, koji je težak za progutati.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije