Savezna vlada Hessena uvodi novi zakon kojim želi pomoći u borbi nedostatka stanova, piše Fenix Magazin. Vlasnici neiskorištenih stanova u Hessenu ubuduće bi trebali dati svoj stan, koji je prazan i ne koristi se, na raspolaganje državi.
Ovaj je zakon svojevrsna drastična varijanta onoga što je u najavi za Hrvatsku, gdje se već dugo govori o zakonu koji bi oporezivao prazne stanove, prenosi Novac.hr.
Dosta je paralela koje se mogu povući između tamošnje situacije i situacije na stambenom tržištu kod nas. Jer, i stambeno tržište u Hessenu je napeto. Stanarine u Hessenu nastavljaju rasti, osobito u velikim gradovima, piše Fenix Magazin. Prema riječima ministra gospodarstva Kaweha Mansooria (SPD), u Hessenu ima 120.000 praznih stanova, a samo u Frankfurtu 13.000. Novi zakon državne vlade sada ima za cilj pomoći u borbi protiv neiskorištenih stanova.
Mansoori je vodio kampanju za projekt u državnom Parlamentu.
– Nitko ne poriče da postoje različiti razlozi za prazne stanove, poput promjena stanara ili renoviranja. Ali na kraju je ostalo tisuće stanova gdje ne možemo objasniti prazan prostor. Zbog toga uvodimo novi zakon, rekao je Mansoori i najavio “uravnoteženu” uredbu kojom bi se slobodni stanovi ograničili na šest mjeseci.
Još nije poznato kako će najavljeni nacrt biti konkretno osmišljen kako bi se suprotstavilo pojavi neiskorištenih stanova. Ministar Mansoori je objasnio da će nacrt zakona biti predstavljen u drugoj polovici godine.
Može li se nešto slično dogoditi i u BiH? Damir Nikšić, zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, jedan je od onih koji predlažu drastične rezove i oporezivanje nekretnina koje se ne koriste.
– Ima ljudi koji kupe stan, dođu 15 dana u BiH i tvrde kako to nije prazan stan. U pravu su, ali šta će im druga dva ili tri stana? Nije im valjda tolika nostalgija da moraju imati više stanova. Ja sam predložio progresivne poreze nakon prve nekretnine. U suštini gomilaš neki kapital i dobro bi bilo da staviš na tržište. Tu su sada razne peripetiju i trebaju sjesti službe koje se razumiju – naveo je Nikšić u više navrata.
Na taj načim se objašnjavaju i enormno visoke cijene kvadrata u Sarajevu, jer samo “odabrani” danas mogu sebi priuštiti stan po ovim cijenama…
– To je ta matematika, kad se naslaže pet ili šest stanova, a non-stop se gradi – pravdaju to da postoji potražnja. On uzme pet ili šest stanova, a onda se mora graditi nova zgrada. I još ga niko ne operezuje. Kad bi ga koštalo da ima pet ili šest stanova, svaki stan da ga košta više, on bi morao iznajmiti ili prodati stanove da olakša sebi. Tako bi natjeralo ljude da stave stanove na tržište. Ja bih volio da svi ti porezi idu u stanogradnju. U Beču je preko 40 posto stanova javno vlasništvo i onda ih država stavi na tržište i njihove cijenu su manje – pojasnio je svojevremeno Nikšić.