Izvještaj je predstavio specijalni izvjestitelj Vijeća Evrope za BiH Kimo Sasi iz Finske, koji je, između ostalog, ukazao na propast „prudskog” i „butmirskog” procesa i na potrebu da se implementira presuda Evropskog suda za ljudska prava, koji je osudio diskriminatorske odredbe Ustava BiH prema “ostalima” etničkih grupa kada su u pitanju izbor članova Predsjedništva BiH i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Ova presuda otvorila je i mnoga pravna pitanja koja se odnose na dejtonsku BiH.
„Biće prava katastrofa za zemlju ako idući parlamentarni izbori budu održani bez prethodnih promjena koji trebaju da budu u skladu sa konvencijom za ljudska prava, pri čemu treba da slijede preporuke Venecijanske komisije“, poručio je Sasi. Konci su u njihovim rukamaBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Konci su u njihovim rukama
„Vrijeme je da zemlja počne raditi u pravcu ispunjavanja ovog cilja. Ideja je da u proljeće budu organizirane konsultacije sa susjednim zemljama i međunarodnim faktorima kako bi bio postignut kompromis političkih stranaka “, rekao je Sasi, dodajući da bi dogovor o ustavnim reformama trebao biti postignut do aprila – maja kako bi ušao u parlamentarnu proceduru.
Bh. političari sudbinu BiH moraju uzeti u vlastite ruke
Prema riječima specijalnog izvjestitelja Vijeća Evrope za BiH Kima Sasija, zaključak je da BiH mora promijeniti Ustav, jer ako to ne bude urađeno, BiH će biti zemlja s najsporijim napretkom ka evropskim institucijama u regiji.
„Sada političari u BiH moraju preuzeti sudbinu zemlje u svoje ruke i što prije početi s reformom Ustava“, rekao je Sasi. On je ukazao i na to da je Vlada RS odbila odluku visokog predstavnika o produženju mandata stranim sudijama i tužiocima, da se najavljuje referendum u RS-u, što ne doprinosi napretku BiH, kao i na to da nema dogovora o popisu stanovništva i da u Federaciji još uvijek postoji velika i skupa administracija“.
Mnogi parlamentarci, kao što je mađarski poslanik Orši zatražili su novi pristup prema BiH, gdje treba da se djeluje preventivno jer u protivnom ona ide direktno u zid. Ili kako što je rekao predsjednik Monitoring komisije Dik Marti, „Neuspjeh BiH, biće neuspjeh za čitavu Evropu„.
Premijer RS-a Milorad Dodik istakao je da je RS spremna na razgovore o promjeni Ustava BiH, u dijelu na koji se odnosi presuda Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura.Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Premijer RS-a Milorad Dodik istakao je da je RS spremna na razgovore o promjeni Ustava BiH, u dijelu na koji se odnosi presuda Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura.Predsjedavajući delegacije Parlamentarne skupštine BiH pri Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope, Bakir Izetbegović, priznao je deprimirajuću realnost BiH. On je rekao da BiH ima samo jedan problem.
„Problem je ponašanje nekih neodgovornih političara koji su namjerno izabrali da prave prepreke i političara koji su izabrali avanturizam.“
Da li je Republika Srpska kriva za sve ?
Milica Marković, također član delegacije Parlamenta BiH u Skupštini Vijeća Evrope, rekla je da je izvještaj izvjestilaca Mevluta Čavušoglua i Kima Sasija usmjeren protiv RS i da nije objektivan.
”Na više mjesta u izvještaju se za sve probleme i neuspeh reformi u BiH optužuje Republika Srpska. Federacija je amnestirana i hvali se visoki predstavnik.“
Član rezolucije koji je prvobitno osuđivao RS za sve neuspjehe u BiH, a najviše ustavne, preformulisan je tako da se izražava zabrinutost za buduće postupuke RS u pogledu podrivanja institucija BiH i osporavanja nadležnosti visokog predstavnika.
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope odbacila je i amandman Milice Marković kojim je tražila da se briše stav o potrebi održavanja međunarodne konferencije o BiH, ali je taj član preformulisan tako da se traži od BiH i međunarodne zajednice da razmotre održavanje međunarodnih debata radi analiziranja prepreka koje spriječavaju BiH da napreduju u reformama.
Preuzeto sa www.dw-world.de