Ustavni sud RS odbacio veto Kluba Bošnjaka na izmjene Krivičnog zakona: Koji su daljnji koraci?

Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske nije prihvatio zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske za utvrđivanje potvrede vitalnog nacionalnog interesa u Zakonu o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS kojim se kriminalizuje kleveta.

“Prilikom odlučivanja o prihvatljivosti ovog zahtjeva, Vijeće je utvrdilo da isti nije prihvatljiv, jer ne sadrži pravnu argumentaciju u smislu relevantnih normi i garancija Ustava Republike Srpske o zaštiti vitalnih nacionalnih interesa konstitutivnih naroda, već podnosilac zahtjeva u konkretnom slučaju, prevashodno, ukazuje na povredu državnih atributa Bosne i Hercegovine, kao i moguću povredu Ustava BiH”, saopšteno je iz Ustavnog suda Republike Srpske.

Aleksandar Jokić, advokat iz Banjaluke, rekao je da je ovakva odluka očekivana i pravno i logički ispravna.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Zaista se izmjenama KZ-a ne tangiraju prava bilo kog posebnog konstitutivnog naroda ili ostalih. Zbog toga je ovo u neku ruku bio očekivan ishod. Sada ostaje da predsjednik svojim potpisom proglasi zakon i da se on objavi u Službenom glasniku. Nakon ovoga ostaju Ustavni sud RS i Ustavni sud BiH koji mogu da utvrde da su izmjene KZ-a protivne Ustavu RS odnosno Ustavu BiH”, rekao je za BUKU Jokić.

Ističe da je na odluke oba ova suda potrebno čekati značajniji period, tako da možemo konstatovati da se sada borba mora svesti na pojedinačne slučajeve, na prevenciju i zaštitu medija i građana.

Dejan Lučka, pravnik, kaže da nakon što Predsjednik Republike Srpske proglasi zakon, on se objavljuje u Službenom glasniku Republike Srpske i stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja.

“Nakon njegovog stupanja na snagu postoji mogućnost npr. podnošenja inicijative za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom Republike Srpske, koju može podnijeti svako. Takođe, postoji mogućnost ispitivanja da li je bilo koja odredba zakona u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine. Ovaj postupak pred Ustavnim sudom BiH može pokrenuti samo određen krug ovlašćenih pokretača: član Predsjedništva BiH, predsjedavajući Savjeta ministara, predsjedavajući ili njegov zamjenik bilo kojeg doma Parlamentarne skupštine, jedna četvrtina članova/delegata bilo kojeg doma Parlamentarne skupštine ili jedna četvrtina članova bilo kojeg doma zakonodavnog organa entiteta”, rekao je za BUKU Lučka.

Lučka ističe da su neki od posljednjih zakona koji su otišli pred Vijeće za zaštitu vitalnog interesa su bili Zakon o nepokretnoj imovini i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu kada je odlučeno da nije prihvatljiv zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda.

Lučka je rekao je ovakav zakon nije trebalo ni da dođe do Ustavnog suda Republike Srpske, jer ga nije trebalo ni usvojiti u Narodnoj skupštini.

“Problematika sa ovim zakonom je uglavnom vezana za ljudska prava i standarde koji postoje i koji bi trebalo da se primjenjuju, a koji skoro uopšte nisu uzeti u obzir od strane Vlade Republike Srpske i većine koja je izglasala zakonske izmjene u Narodnoj skupštini. Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda nije direktno odlučivalo o svim tim pitanjima koja su se pojavila pri donošenju zakonskih izmjena, nego samo o tome da li je došlo do povrede vitalnog interesa”, pojasnio je Lučka.

Nakon višemjesečnih uzaludnih upozorenja i pozivanja da se zaštiti sloboda govora i povuče skandalozna odredba koja klevetu kvalifikuje kao krivično djelo, prijedlog ovog zakona dobio je zeleno svjetlo od većine poslanika Republike Srpske. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije