Ustavni sud Bosne i Hercegovine: Saopštenje za javnost

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na današnjoj izvanrednoj plenarnoj sjednici, održanoj elektroničkim putem, donio Rješenje o neizvršenju Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenoj mjeri broj U-8/25 koja je donesena 7. ožujka 2025. godine. Rješenje o neizvršenju Odluke broj U-8/25 je odmah nakon donošenja dostavljeno Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine.

Naime, Odluka o privremenoj mjeri broj U-8/25, koja je stupila na snagu odmah i proizvela pravno djelovanje od dana stupanja na snagu Zakona o VSTVRS (6. ožujka 2025. godine), ima retroaktivno djelovanje (ex tunc). U tom pogledu nužno je naglasiti da, prema općim pravnim načelima, akt koji je donesen bez pravne osnove ili suprotno obvezujućoj sudskoj odluci, smatra se ništavnim od samog početka (ex tunc). Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na temelju zakona koji trenutno nema pravno djelovanje ne mogu imati pravnu valjanost. S obzirom na to da je Odlukom broj U-8/25 Ustavni sud privremeno stavio izvan snage Zakon o VSTVRS i zabranio poduzimanje bilo kakvih mjera utemeljenih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u „Službenom glasniku Republike Srpske“.

Imajući u vidu izričitu i jasnu odredbu članka VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine, prema kojoj su odluke Ustavnog suda konačne i obvezujuće, a među odlukama Ustavnog suda je i Odluka o privremenoj mjeri broj U-8/25, te odredbe članka 72. st. (2) i (6) Pravila Ustavnog suda, Ustavni sud je zaključio da je u ovom slučaju bilo nužno donijeti Rješenje o neprovođenju Odluke o privremenoj mjeri broj U-8/25. Stoga je Ustavni sud zaključio da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog Pravilnika nije poštovao konačnu i obvezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz točke 5. dispozitiva navedene odluke.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ustavni sud ponavlja da je Odluka broj U-8/25 na snazi i obvezuje sva tijela javne vlasti. Zakon o VSTVRS ostaje privremeno izvan pravne snage sve dok Ustavni sud ne donese meritornu odluku o podnositeljevom zahtjevu u predmetu broj U-8/25. Sukladno tome, svim tijelima javne vlasti i nositeljima javnih funkcija zabranjeno je poduzimati bilo kakve radnje utemeljene na tom zakonu. Dakle, ministar pravde kao odgovorna osoba tijekom trajanja privremene mjere nije imao ovlast niti nadležnost za donošenje Pravilnika, kao ni bilo kojeg drugog akta, niti je imao ovlast ili nadležnost poduzimati bilo kakve druge mjere, na temelju odredbi Zakona o VSTVRS čija je primjena privremeno obustavljena Odlukom broj U-8/25. Istodobno, to znači da je ministar pravde bio obvezan obustaviti sve radnje na temelju zakona koji je stavljen izvan snage, uključujući i radnje s ciljem objave donesenog Pravilnika u „Službenom glasniku Republike Srpske“. Nasuprot tome, donošenjem i objavom Pravilnika unatoč važećoj Odluci Ustavnog suda broj U-8/25 dovedena je u pitanje pravna sigurnost jer su istodobno postojala dva suprotstavljena pravna stanja: jedno zabranjeno odlukom Ustavnog suda kao najviše sudske instance u državi Bosni i Hercegovini, koja je ustanovljena Ustavom Bosne i Hercegovine, a drugo proizvedeno radnjama organa entiteta Republika Srpska, odnosno ministra pravde RS, koje predstavlja kršenje članka VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine. Donošenjem Odluke o privremenoj mjeri broj U-8/25 od 7. ožujka 2025. godine nastojalo se spriječiti nastupanje upravo takvog stanja (op. cit., U-8/25, točka 19.).

Konačno, Ustavni sud napominje da, prema važećim zakonima u Bosni i Hercegovini, postupanje suprotno članku VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine koje se odražava kroz neizvršenje odluka Ustavnog suda može povlačiti kaznenu odgovornost odgovornih osoba, što dodatno potvrđuje obveznost primjene odluka Ustavnog suda. U tom smislu, Ustavni sud podsjeća i na to da je stavkom (1) članka 239. Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine propisano: „(1) Službena osoba u instituciji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, ili u kantonu, gradu ili općini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem tijelu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorna osoba koja ne primijeni, ne provede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje konačnu i obvezujuću odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, uključujući i odluku o privremenoj mjeri, konačnu i izvršnu odluku ili privremenu mjeru Suda Bosne i Hercegovine, Doma za ljudska prava Bosne i Hercegovine ili Europskog suda za ljudska prava, ili koja spriječi odnosno na drugi način omete primjenu, provođenje ili izvršenje takve odluke, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.“

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije