Uskoro kreće škola, ali i glavobolje: Za opremanje jednog školarca ode cijela plata

Do polaska u školu ostalo je manje od mjesec, a da bi roditelji svom đaku kupili knjige, školski pribor, te neophodnu odjeću i obuću, potrebna je najmanje minimalna plata, koja u RS-u trenutno iznosi 700 KM.

U knjižare širom Republike Srpske gotovo svi udžbenici su stigli, a za pojedine komplete potrebno je izdvojiti skoro 300 maraka, dok sveske, školski pribor, pristojna torba i pernica koštaju najmanje 200 KM. 

U jednoj od knjižara Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske u Banjaluci, gdje su udžbenici za sve osnovce besplatni, istakli su da su roditelji iz drugih lokalnih zajednica već krenuli u nabavku knjiga i pribora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Pojedini udžbenici još nisu stigli jer je i ove godine bilo izmjena, pa su neki još u štampi, očekujemo ih svakog dana. Osim udžbenika za osnovnu, velika je potražnja i za onima za srednju školu “, rekla je radnica Mubera Grbić.

Kada je riječ o sveskama, školskom priboru i opremi, u knjižarama kažu da su police odavno popunjene.

“Cijene udžbenika otprilike su iste kao i prošle godine, ali školski pribor i oprema skuplji su i do 40 odsto”, rekla je Grbićeva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema njenim riječima, po udžbeniku za srednje škole potrebno je izdvojiti od 9,90 do 12 KM, izuzev stranih jezika. Udžbenik engleskog sa radnom sveskom košta 25 KM.

Poslovođa u jednoj od knjižara “Kultura” u Prijedoru Nina Čuković kaže da interesovanje roditelja za udžbenicima na području ovog grada raste iz dana u da­n.

“Kako se školska godina bude približavala, u knjižari očekujemo još veće gužve. Sveske su kod nas možda malo povoljnije u odnosu na prošlu godinu, jer je papir pojeftinio”, rekla je Čukovićeva i dodala da firmama sa kojima imaju sklopljen ugovor i putem kreditnih kratica udžbenike daju i na rate.

Osim udžbenika i pribora, đacima je za polazak u školu potrebna i nova odjeća i obuća.

U jednom gradiškom butiku kažu da roditelji već dolaze sa djecom i biraju neophodne odjevne komade.

“Uglavnom se kupuju patike, trenerka, duks i po nekoliko majica. Mnogi pazare pola od toga, a ostalo ostave za sljedeći mjesec, kada bude plata. Malo ko može odjednom da iskešira 200 – 300 KM”, kazala je radnica Biljana Stokanić.

Izvršna direktorka Udruženja građana “ToPeeR” Doboj Snežana Šešlija istakla je da su se prije nekoliko godina za 700 maraka u školu mogla opremiti dva đaka, a danas je samo za jednog potrebno mnogo više od minimalne plate.

“Samo je školski pribor poskupio skoro 50 odsto u odnosu na prošli septembar. Skočile su i cijene garderobe i obuće i sumnjam da manje od 1.000 KM može da pokrije troškove opremanja djeteta u školu”, kazala je Šešlija, piše Glas Srpske.

Dodala je da je potrebno uzeti obzir i troškove za užinu, za koju je prije samo nekoliko godina marka bila dovoljna, a sada se za taj iznos može kupiti samo kifla.

“Veseli banjalučki karavan”

Grad Banjaluka započeo je raspodjelu očuvanih kompleta udžbenika učenicima osnovnih škola iz drugih opština RS-a, pa će sutra knjige biti upućene u Srbac i Krupu na Uni, dok je petak rezervisan za isporuku u Kupres, Ljubinje i Bileću. Očuvane prošlogodišnje udžbenike u utorak iduće sedmice će dobiti i učenici od petog do devetog razreda u opštinama Čelinac, Kotor Varoš i Teslić, kao đaci u Kneževu i Oštroj Luci.

“Veseli banjalučki karavan” je u protekla dva dana obišao Brod, Šamac, Vukosavlje i Modriču, gdje su predstavnici Odjeljenja za društvene djelatnosti podijelili udžbenike osnovnim školama za učenike od petog do devetog razreda.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije