Elvir Rakipović iz Osijeka kazao je kako je bilo vrlo teško. Odustao je u jendom dijelu treće etape, ali je nastavio u sljedeće dvije. Ovo mu je 10. put da na ovaj način dolazi u Srebrenicu.
“Hvala Bogu uspio sam i došao sam ovdje da se poklonim svim žrtvama genocida. Šaljemo poruka mira. Moramo nastaviti živjeti dalje, ali ne smijemo zaboraviti ono što nam se desilo u proteklom ratu”, rekao je Rakipović.
Dražen Čučić iz Osijeka već osmi put trči iz Vukovara ka Srebrenici. Motivaciju nalazi u želji da svim ljudima koj isu izgubili svoje najmilije da podršku, da se ne zaboravi.
“Šaljemo poruku mira, tolerancije i suživota. Želimo pokazati da neko misli na sve njih u ovo žalosno vrijeme”, rekao je.
Robert Kasumović kazao je da mu je dionica od Vinkovaca do Brčkog bila najteža.
“Trčali smo po najvećoj temperaturi 54 kilometra. Poruka je mir i tolerancija, da se više nikome nikada ne ponovi. I sam sam hrvatski branitelj i dragovoljac, ranjavan sam i prošao rat. To više nikome ne želim”, kazao je Kasumović.
Jedna od ultramaratonaca je dolazak doživio vrlo emotivno. Kada je stigao počeo je plakati. Riječ je o Bobanu Pantoviću iz Beograda koji je trčao petu dionicu s njima – od Zvornika do Potočara.
“Nisam bio ni u jednom ratu, imao sam tu sreću. Ali sam sve vreme patio. Ovo mi je odavno želja. Ovo su moji prijatelji i uspio sam. Ovo trčanje nije teško uopšte. Ako ljudi mogu da shvate, da dođu, da se dozovemo pameti. Da ovu prirodu koju imamo, bogatstvo na ovim prostorima, suživot je jako bitan. Uvažavanje, poštovanje, mir i tolerancija. Mnogo mi je žao svih civilnih žrtava. Dabogda se nikada nigdje ovako nešto ne ponovilo”, rekao je ultramaratonac iz Beograda.
Nermina Bakalović je rođena u Potočarima. Živi u SAD-u, ali treći put trči iz Vukovara do Potočara.
“Samo dolaskom u Potočare, kada pogledate i znate šta se desilo. Trčimo da podjsetimo na to šta je bilo, da se ne zaboravi i ne ponovi. Ovo najmanje što smo mogli uraditi. Da odamo počast svim nevinim žrtvama”, kazala je.
N1