Ukoliko Sedmorka bez SDA uspije formirati Vladu FBiH, biće to nestabilna većina puno stranaka

Prije svega predsjednika/ce Federacije, a potom i nove Vlade FBiH. Bez popupštanja SDA, formiranja nove većine koja uključuje SDA ili bez intervencije visokog predstavnika nemoguće je formirati izvršnu vlast odnosno krnju Vladu Federaciju formiranu prije tri izborna ciklusa.

Četvrta opcija u koju stranke sedmorke vjeruje je manje vjerovatna, ali ostaje pitanje ukoliko se formira vlast u FBiH, uprkos blokadama SDA, možemo li očekivati stabilnu vlast.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Akademik Slavo Kukić za BUKU kaže da je iz izjava koje dolaze od prvih ljudi SDA, izvjesno je da njihov član federalnog predsjedništva nema namjeru dati saglasnost na federalnu vladu u kojoj nije i SDA. A to, onda, znači da nema ni nove federalne vlade bez intervencije visokog predstavnika kojom bi proces njezine konstitucije bio odblokiran. Veliko je, međutim, pitanje je li visoki predstavnik na taj korak spreman.

„Osobno, nisam sklon uvjerenju da će se u to upustiti. Dođe li ipak do formiranja federalne vlasti s partnerima koji su u opticaju, dakle Osmorka i HDZ,  tu vlast očekuje vrlo turbulentan mandat i to zbog najmanje dvije skupine razloga. Prvo, dobar dio partija okupljenih oko SDP su i same izmilile iz skuta SDA i dijele isti sistem vrijednosti kao i SDA. I objektivno, isključiti ne treba mogućnost da neke od njih, SBIH i NES prije svega, prije ili kasnije zarotiraju, napuste trenutne koalicijske partnere i vrate se u krilo ideologije kojoj ionako pripadaju. S druge strane, budući je to jasno i ljudima u SDA, nema dvojbi da bi slijedeće četiri godine činili sve kako bi postojeću koaliciju osam partija razbili, ili pridobijanjem dviju apostrofiranih partija ili kupovinom dijela njihovih zastupnika, a u tome su bez premca u FBIH, i mijenjanjem većine u Federalnom parlamentu“, kaže akademik Kukić.

Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljana ima malo drugačije viđenje poteza Refika Lende. Kaže i kako u BiH trenutno ne postoji stabilna vlast na bilo kojem nivou.

„Ne vjerujem sa će vlast u Federaciji BiH kako vi kažete biti stabilna, jer nema političkih preduslova za to. Federacija BiH trenutno nikada nije bila stabilnija u ekonomskom i financijskim smislu zahvaljujući premijeru Fadilu Novaliću i to potvrđuju međunarodni izvještaji, a uočljivo je da se Federacija BiH uspješno nosi da svim izazovima od Covid-19 do negativnih uticaja rata u Ukrajini. Teško da bi eventualni nasljednik Novalića mogao ponoviti ovakav rezultat kao što je vlada  Federacije BiH kojoj su veliki doprinos dali i ministri iz redova SBB-a“, mišljenja je Bećirović.

Formiranje vlasti u Federaciji je nepoznanica i proces koji je sada blokiran, no tektonske promjene u koalicijama, preletači, papci… vrlo su poznata pojava u BiH pa su svi scenariji mogući. Izlazak jedne stranke iz Osmorke, izlazak NES-a i Stranke za BiH iz koalicije na državnom nivou idu u prilog tezi da, sve i bude li formirana federalna Vlada bez SDA, neće biti lako na okupu držati sedam stranaka.

„Iako nije nemoguće treba priznati da je to posao pred kojim je puno izazova. Jer, ne zaboravimo, u pitanju je grupacija unutar koje su članica međusobno suprotstavljenih svjetonazora. Uostalom, na to upućuje i slučaj efendije Mahića kojeg je prvi čovjek NES-a iskoristio da optuži članove Vijeća ministara iz reda Bošnjaka jer je taj slučaj, kao i zaustavljanje gradnje džamije na neumskom prostoru, za njega pokazatelj organizirane hajke na Bošnjake kao narod. A taj pristup s pristupom SDP ili Naše stranke nema specijalnih dodirnih točki. I gotovo je nevjerojatno pretpostaviti mogućnost bezturbulentne egzistencije na poziciji vlasti među njima“, smatra Kukić.

Bećirović vjeruje da koalicije od, kako kaže, bezbroj stranaka, štete državi.

„Italija je promijenila izborni zakon upravo da se vlade ne bi smjenjivale kao na “filmskoj traci”, jer su bile ovisne od niza malih stranaka, koje su pokušavale ishoditi velike benefite, a građani im nisu poklonile povjerenje. U Italiji se favoriziraju najjače stranke, a i manjim strankama se daje mogućnost da pređu izborni prag, a koje onda voljom najjačih izbornih stranaka ulaze u vlast. U BiH je obrnut slučaj zaslugom dijela zapadnih ambasada odnosno u Federaciji BiH, dok je međunarodna zajednica podržala Milorada Dodika i njegov SNSD, da formira vlast u RS i BiH, što je strategijski greška Zapada bez obzira na to šta je sve Dodik opet obećao Zapadu“, dodaje sagovornik BUKE.

SDA svojim djelovanjem nije zaslužila, baš kao ni HDZ, da bude u vlasti, ali u prilog im ide broj mandata koji su osvojili uprkos brojnim aferama, spornim imenovanjima, bahatošću, nesposobnošću da nabave vakcine po koje su građani išlu u Srbiju… No, s druge strane koalicija od Sedam (plus HDZ/HNS) mogla bi biti teško održiva jer što više krokodila, manja bara. Najsretnija opcija bi možda bila da svi budu dio vlasti jer svi, bar na jednom nivou u BiH, jesu vlast, a posljednjim imenovanjima, kadrovskim rješenjima, odnosu prema javnosti i medijima jasno je da je jedini cilj opozicije da bude na vlasti.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije