Ukoliko djeca postanu oružje u rukama odraslih, BiH će dotaknuti dno

“Maloljetnik je ubio policajca u policijskoj stanici, drugog teško ranio”, “Učenik u srednjoj školi je pucao na drugog maloljetnika”. Ove vijesti obilježile su protekla dva dana u Bosni i Hercegovini. Teška je i duga historija teških krivičnih djela koje čine maloljetnici u našoj zemlji. O ovom problemu u Novom danu razgovarali smo s Mićom Letićem, stručnjakom za borbu protiv maloljetničke delikvencije i bivšim dugogodišnjim inspektorom za maloljetničku delinkvenciju MUP-a Kantona Sarajevo.

Mićo Letić je još ranije upozoravao d je potrebno stvoriti siguran ambijent u kojem roditelji ne razmišljaju kada im dijete ode u školu da li će biti ubijeno ili će se vratiti živo iz škole.

“Razmišljao sam o novim modalitetima, razmišljao sam o tome šta bi bilo dobro učiniti da se sistem, da se nešto u ovom društvu, konačno počne mijenjati i upozorio sam na jednu, čega sam se najviše bojao, na jednu poražavajuću činjenicu, ali mislim da upravo to polako ulazi na vrata Bosne i Hercegovine, a to je da sam tada izrazio u vašoj emisiji bojazan da će u Bosni i Hercegovini, ukoliko dođu modaliteti koji su već prisutni u određenim zemljama okruženja i dalje, da ćemo mi kao društvo imati jako teške i pogubne posljedice”, podsjeća Letić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Te posljedice se, kaže, sada događaju.

“Moja sumnja se ogledala u tome da sam izrazio bojazan da ukoliko maloljetnici i djeca postanu oružje u rukama odraslih, ukoliko postanu oružje u rukama organizacija koje mogu zloupotrijebiti to dijete, da ćemo tada kao država dotaknuti dno i naravno da ćemo imati veoma teške i pogubne posljedice”, dodaje.

Letić upozorava sigurnosne službe da trebaju voditi računa, naročito o učestalim dojavama o bombama.

“Da se ne zadovolje samo time što su pronašli maloljetnika, nego da pokušaju ući malo dublje i posvetiti malo više pažnje kako bi se vidjela pozadina, da li postoji pozadina svih tih događaja i dojava o bombama”, dodaje.

Kaže da ponekad ima osjećaj da bh. sistem sistem spava zimski san.

“Ja sam naučio, i dok sam bio na Akademiji, da su bezbjednosne strukture uvijek bile jedan korak ispod kriminalnog miljea i da su uvijek pokušavale sustizati, iznalazeći nove načine i moduse operandije u otkrivanju i sprječavanju svih oblika kriminaliteta, ali imam osjećaj da se sad ta stepenica malo pomjerila za dvije, tri stepence da kaska sistem i zbog toga upozoravam da bi trebalo povesti računa, pogotovo ukoliko se, uvijek se, ne znam kako bih rekao, različite izjave, različite vizije određenih stručnjaka, ljudi je fokusiramo i čujete iskaze da su to djeca zbog kontrolnog, zbog ovog, zbog onog… Mislim da treba to detaljno istražiti, naravno ne zadovoljit se samo time da je otkriveno, nego vidjeti, u stvari, pored tog modusa operandija, vidjeti tu pozadinu, da li nešto drugo tu postoji što bi moglo kanalisati to dijete da počini krivično djelo”, ističe.

Dodaje da je mišljenja da su mafije i organizovani oblici kriminaliteta u cijelom svijetu počeli koristiti djecu kao oružje u izvršenjima krivičnih djela – od rasturanja narkotičkih sredstava do izvršenja krivičnih djela ubistava.

“Znači nema niko nikome pravo oduzeti život, ali… jednoj organizaciji, kriminogenoj mafiji, 50 ili 100 hiljada eura dati nekoj porodci da u zlopotrijebi njihovo dijete je smiješna cifra. Tako da o tim stvarima o kojima sam tada u vašoj emisiji prije 7 ili 8 godina otprilike govorio i pokušao upozoriti da ne smijemo dočekati ovakve modalitete i načine izvršenja krivišnih djela, da ćemo tada imati teške i pogubne posljedice”, kaže Letić.

“BiH je pogodno tlo za sve oblike kriminaliteta”

Smatra i da, kada je u pitanju slučaj ubistva policajca u Bosanskoj Krupi, do javnosti veoma sporo dopiru informacije,s obzirom na to da se radi o maloljetniku.

“Međutim, ne bi trebale sporo da dopiru informacije o motivima. Ako ćemo zaštiti maloljetnika kao maloljetnika, njegov identitet, njegovu bližu i širu okolinu, o modalitetu, načinu izvršenja, posljedicama i o motivima, trebali bismo razgovarati. Javnost treba da zna zbog čega se to dogodilo, šta su uzroci i naravno već znamo koje su posljedice. Trebali bismo znati zbog čega je i kako je to učinjeno”, dodaje.

Govoreći o potencijalnim motivima da se jedan maloljetnik iskoristi za brutalno djelo, Letić ističe da je BiH veoma pogodno tlo za razvoj svih oblika kriminaliteta.

“Veoma pogodno. Ne trebamo puno pričati o tome. Dovoljno je ono što svakodnevno proživljavamo kao društvo, kao zajednica, kao građani, kao članovi ove zajednice. To isto proživljavaju i djeca i njihove porodice. Većina njih je na rubu egzistencije, bore se za proživljavanje i tako dalje. A da ne govorimo o kriminalu koja je prisuta na svim nivoima – od korupcije, nepotizma i tako dalje. Korupcija je BiH bacila na koljena. Treba samo realno gledati činjenicama u oči. Jako puno faktora je doprinijelo da kao društvo počinjemo da posrćemo”, poručio je Mićo Letić, stručnjak za borbu protiv maloljetničke delikvencije i bivši dugogodišnji inspektor za maloljetničku delinkvenciju MUP-a Kantona Sarajevo.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije