Saslušanje u Tužilaštvu BiH pa nakon toga i ukidanje pritvora Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, od strane Suda BiH izazvalo je različite komentare i tumačenja, koji se, zavisno od politike, kreću od toga da je Dodik kapitulirao, te da je kapitulirala Republika Srpska pa do toga da je kapitulirala sama Bosna i Hercegovina, ali je bilo i slavlja nakon odluke Suda.
Ako je suditi po komentarima, Dodikov dogovor sa Tužilaštvom i Sudom BiH najnespremnije su dočekali Bošnjaci i bošnjački političari, a ništa bolja situacija nije ni u opoziciji iz Republike Srpske.
Primjera radi, Naša stranka iz Sarajeva zatražila je od Suda i Tužilaštva BiH obrazloženje zašto Dodik nije zadržan u pritvoru jer je za njim postojala potjernica, navodeći da je predsjednik Republike Srpske, bez obzira na to što je dobrovoljno pristupio saslušanju, bio osoba u bjekstvu. Naveli su i da je alarmantno što se ishod svega znao unaprijed. Za razliku od njih, SDP ne postavlja pitanja, već tvrdi da je Dodikovo saslušanje pobjeda države. Ipak, i u ovoj bošnjačkoj stranci komentari na ukidanje pritvora Dodiku su potpuno različiti.
Recimo, Damir Mašić, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, kaže da je odluka da se Dodiku ukine pritvor poraz pravosudnog sistema te da takva izdaja nije mogla da se desi bez prećutne “saglasnosti stranaca”.
Njegov partijski šef Nermin Nikšić, koji je i premijer FBiH, s druge strane smatra da je Dodik pristupanjem Tužilaštvu i Sudu BiH priznao da postoje država i pravni sistem i da je država pobijedila.
“Po mom mišljenju, to pokazuje da i najslabija država sa pravnim sistemom pobijedi. Dodik je shvatio da ne može živjeti na izolovanom ostrvu. Smatram da nije u redu, a to su zasad spekulacije, da je dogovoreno kakva će biti drugostepena presuda, jer pred zakonom svi treba da budemo jednaki. Ali to ćemo morati sačekati”, rekao je Nikšić.
Za razliku od Nikšića i SDP-a, u SDA kažu da postupak Suda i Tužilaštva BiH kompromituje cijeli bezbjednosni i pravosudni sistem pretvarajući ga u sredstvo politike koje radi protiv BiH.
“Pozivamo hrabre i principijelne djelatnike pravosudnog sistema u BiH da konačno progovore, suprotstave se političkoj instrumentalizaciji pravosuđa i stanu u zaštitu države i vladavine prava”, rekli su u SDA, postavljajući u svom saopštenju desetine pitanja o tome kako je sa Dodikom sve dogovoreno i ko je dogovorio.
Zanimljiv je i stav Elmedina Konakovića, lidera NiP-a, koji je bio jedan od najvećih zagovornika priče da će “institucije pobijediti i da je Dodik stjeran u ćošak”. On sada, ipak, ne govori o snazi institucija, već navodi da Dodik “kontroliše dio pravosudnog sistema”.
“Do zadnjeg atoma snage ćemo se boriti da raskrinkamo i saradnike i saveznike, posebno ‘balije’ jer nije moglo bez ‘balija'”, rekao je Konaković.
Dakle, ocjene bošnjačkih političara i političkih partija kreću se od toga da su kapitulirali država i pravosuđe pa do toga da su pobijedili država i njeno pravosuđe, a, u suštini, komentari zavise od pozicije sa koje nastupaju, uz osnovnu podjelu da li su opozicija ili vlast, iako su i u samim partijama ta mišljenja podijeljena.
Saslušanje i ukidanje pritvora Dodiku je i opozicija u Republici Srpskoj komentarisala iz svog ugla, uz ocjene da su poražene i Republika Srpska i Bosna i Hercegovina pa do toga da je Dodik poražen i da je unizio NS RS.
Milan Miličević, predsjednik SDS-a, rekao je da je “po ko zna koji put Dodik pogazio Republiku Srpsku, Narodnu skupštinu i zakone koje je lično predlagao i usvajao”, navodeći da je pogazio i narod Republike Srpske.
Za razliku od Miličevića koji kaže da je Dodik pogazio Republiku Srpsku, Narodnu skupštinu, zakone i narod RS, Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže da je Dodik porazio i Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu.
“Porazio je sve pravosudne i policijske agencije, poražena je, iskorištena i potpuno obesmišljena Narodna skupština Republike, kao i sve ostale institucije ove zemlje”, rekao je Borenović.
Sam Dodik je rekao da je njegov odlazak u Sud BiH politički motivisan i da se ne osjeća slavodobitno, već umorno.
Ipak, brojni zvaničnici, analitičari i pristalice SNSD-a svojim komentarima odluku Suda BiH predstavljali su kao pobjedu, navodeći da se ništa drugo nije moglo ni očekivati.
Radovan Kovačević, delegat SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, rekao je da se “koalicija gubitnika” ponadala da će neko skloniti Dodika sa političke scene.
“Neće moći ni sada da ga pobijede, jer je Dodik izbor naroda. Dodika bira narod, a oni čekaju da ih Šmit pozove i da mu dođu da se žale. Zato su tu gdje jesu”, rekao je Kovačević, dodajući da je ukidanje pritvora Dodiku “pobjeda razuma nad ludilom”.
I Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine, rekao je da su mnogi burno reagovali i odluku Suda BiH doživjeli kao lični poraz, istovremeno navodeći: “Polako, gospodo, biće još poraza”.
Podsjećanja radi, Tužilaštvo BiH pokrenulo je istragu protiv Dodika za rušenje ustavnog poretka. Nakon što nije uspjelo da ga sasluša, odnosno nakon što se Dodik oglušio o pozive Tužilaštva, Sud BiH je odredio pritvor Dodiku, ali i Nenadu Stevandiću, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovanu Viškoviću, premijeru Republike Srpske. Osim pritvora, Sud BiH je raspisao i potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem i sve je trajalo nekoliko mjeseci. Prije nekoliko dana Dodik je odlučio da se pojavi u prostorijama Tužilaštva BiH, gdje je dao izjavu na okolnosti djela koje mu se stavlja na teret, a nakon toga Tužilaštvo je zatražilo ukidanje pritvora jer je Dodik dostupan, a što je Sud BiH i uradio.
Zanimljivo, povodom saslušanja i ukidanja pritvora Dodiku, koji su se dešavali daleko od očiju javnosti, Sud BiH i Tužilaštvo BiH, što se ne dešava često, izdali su zajedničko saopštenje.