Uprava za indirektno oporezivanje danas na Portalu javnih nabavki objavila Obavještenje o nabavci-otvoreni postupak javne nabavke za kupovinu postojećeg građevinskog objekta na području Grada Banja Luka za potrebe smještaja zaposlenih i prateće opreme UIO za Glavnu kancelariju i sjedište Regionalnog centra Banja Luka.
“Kompletna tenderska dokumentacija za predmetnu nabavku može se pronaći na portalu javnih nabavki. UIO poziva sva fizička i pravna lica koja imaju interes i ispunjavaju uslove da učestvuju u proceduri javne nabavke, te da svoje ponude dostave u roku od 45 dana” navedeno je u saopštenju UIO BiH
Prema obavještenju o nabavci, UIO traži izgrađen građevinski objekat čija je procijenjena vrijednost za Glavnu kancelariju 57.692.307, 69 KM, a za sjedište Regionalnog centra Banjaluka 27.350.427,35 KM takođe bez PDV-a. Ukupna vrijednost nabavke je 85.042.735 KM bez PDV-a što je ukupno 99,5 miliona KM sa PDV-om.
Podsjetimo, opozicija u RS od samog početka ukazuje na sumnje u vezi sa ovim tenderima, ističući da je jedini cilj vlasti da se kupi isključivo zgrada firme, čiji je vlasnik Mile Radišić, poslovni partner Milorada Dodika, lidera SNSD-a.
Podsjećanja radi, 2007. godine UIO BiH je prvobitno raspisala javni oglas za kupovinu zemljišta u Banjaluci na kome bi gradila svoju zgradu, ali nije dostavljena nijedna ponuda.
Nakon toga je Savjet ministara BiH, na prijedlog Upravnog odbora UIO BiH, 2013. godine dozvolio da Uprava raspiše tender za kupovinu poslovnog objekta u Banjaluci. Tada je odobreno 36 miliona KM za zgradu i još 1,9 miliona KM za opremanje. Godinu dana kasnije, UIO rapisuje javni oglas za kupovinu objekta, na koji nije stigla nijedna ponuda. Isto se ponovilo i 2017. i 2018. godine.
Nakon svega ovoga, raspisuje se novi tender sa nešto “jasnijim” gabaritima zgrade. Po tom tenderu, traži se 8.500 kvadrata kancelarijskog prostora za Glavnu kacelariju UIO BiH, i 3.500 kvadrata kacelarijskog i 3.000 m2 tehničkog prostora za potrebe Regionalnog centra Banjaluka. Na ovaj tender javlja se jedna jedina prihvatljiva ponuda – ona koju je ponudio Grand Trejd Mile Radišića. Takva zgrada košta blizu 100 miliona KM, odnosno 98,5 miliona KM, koliko ju je procijenio vještak. Takav iznos zahtijeva “političku” složeniju operaciju, odnosno veći budžet, pa tako Savjet ministara na sjednici održanoj 6. juna 2022 utvrđuje odgovor na inicijativu poslanika Branislava Borenovića i Mire Pekić iz 2021. godine u kojoj se traži od Savjeta ministara da u roku od sedam dana donese odluku kojom poništava postupak javne nabavke koji je UIO objavila za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci.
Međutim Savjet ministara BiH tada ne donosi takvu odluku.
Sredinom januara prošle godine na javni oglas UIO BiH ponovo stiže jedina ponuda – ona od kompanije Grand Trade Mile Radišića
“Konstatovano je da je u traženom roku stigla jedna ponuda i to od ponuđača Grand Trade d.o.o. iz Banjaluke, pri čemu je za potrebe kancelarijskog i višenamjenskog prostora (sale za sastanke, prostorije za smještaj servera…), ponuđač dostavio ponudu u količini od 12.280 m2 ukupne cijene u iznosu od 71.119.620,00 KM s PDV-om, dok je za potrebe parking prostora ponuđeno 4.740 m2 ukupne cijene u iznosu od 27.451.710,00 KM s PDV-om” saopšteno je iz UIO BiH
To znači da je cijena ponovo na nivou od oko 100 miliona KM.
Krajem juna 2024. godine Nezavisne novine objavljuju potvrđenu informaciju da je Uprava za indirektno oporezivanje poništila javni konkurs za kupovinu objekta za smještaj zaposlenih u Glavnoj kancelariji UIO u Banjaluci, i objekta za smještaj zaposlenih u Regionalnom centru UIO u Banjaluci. Razlog preskupo je.
“Imajući u vidu da je u Budžetu UIO za nabavku/kupovinu pomenutog objekta u Banjaluci raspoloživ iznos od 67.500.000,00 sa PDV-om, komisija je dala prijedlog da se zbog nedovoljnog iznosa sredstava za realizaciju predmetnog javnog oglasa, isti poništi u cjelosti, pa je u skladu s tim donesena i odluka o poništenju oglasa”, pojasnili su za “Nezavisne novine”.
Da ne bi “poso propo” pobrinuo se Parlament BiH.
Naime, sredinom ove godine Predstavnički dom BiH usvojio je rebalans budžeta za BiH glasovima zastupnika iz vladajućih stranaka-HDZ, SNSD i Trojka.
Nacrt budžeta je usvojen u Savjetu ministara BiH, a iznosi 1.355.400.000 KM, što je povećanje za 40 miliona KM u odnosu na prošlogodišnji budžet. Veće finansiranje u budžetu za ovu godinu uključuje i dodatne milione KM koje nedostaju UIO BiH za kupovinu zgrade u Banjaluci. I tako je otklonjena i ova prepreka.
Početkom avgusta oglašava se i američka ambasada u BiH upravo o ovoj temi.
“I Milorad Dodik manipuliše državnim fondovima. Državni budžet BiH uključuje sredstva za kupovinu novog sjedišta Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u Banjaluci. Ovaj je projekt raspisan pet puta na konkursu, tako da je ostalo samo jedno preduzeće s kojim se sklapa ugovor. Kome će iz Dodikovog kruga ovaj sumnjivi proces dobro doći? Ova vrsta korupcije ima realnu cijenu za stanovnike u RS i širom BiH“, poručili su tada iz ambasade SAD-a.
Revizija BiH ima zamjerke: ZA UIO BIH novci koji nisu ni traženi
Državni revizori prilikom “češljanja” izvršenja budžeta institucija Bosne i Hercegovine za 2023. godinu bavili su se odobravanjem sradstava za ovu namjenu. Naime, utvrđeno je da je odobren značajno veći iznos sredstava Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) za kupovinu zgrade, nego što je inicijalno traženo.
Prema izvještaju, Ministarstvo finansija i trezora BiH je 16. novembra 2022. godine Savjetu ministara BiH dostavilo Nacrt zakona o budžetu institucija BiH za 2023. godinu, u kojem je za UIO predloženo pet miliona KM na poziciji nabavke građevina. Međutim, u kasnijem nacrtu budžeta, nakon usvajanja Globalnog okvira fiskalnog bilansa i politika BiH za 2023–2025. godinu, predloženo je povećanje sredstava na ovoj poziciji za čak 34,55 miliona KM. Ono što dodatno izaziva sumnju jeste činjenica da UIO ovo povećanje nije ni tražila.
Revizori su naglasili da razlozi za povećanje nisu bili dokumentovani niti obrazloženi kroz službene zabilješke. Prema informacijama dobijenim iz Sektora za budžet, povećanje je izvršeno na osnovu usmenog naloga, čime su prekršeni Zakon o finansiranju institucija BiH i provedbeni propisi, koji dozvoljavaju povećanje od maksimalno 10%.
Na kraju, budžetom za 2023. godinu, UIO je odobreno ukupno 39,55 miliona KM za nabavku građevina. Tokom godine, Savjet ministara je, na prijedlog UIO, dodatno povećalo sredstva za ovaj projekat za 31,5 miliona KM, što predstavlja povećanje od čak 83% u odnosu na prvobitnu vrijednost višegodišnjeg projekta.
Usprkos upozorenjima i kritikama, posao je čini se priveden kraju. Konačni epilog donosi Savjet ministara nakon vanredne sjednice u novembru 2024.godine a samo jedan dan nakon sastanka predstavnika političkih partija koji čine koaliciju na nivou BiH a koji se dogodio u Banjaluci.
Naime Savjet ministara BiH donosi Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o odobravanju projekta nabavke i izgradnje objekata za regionalne centre i Centralni ured Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) i izgradnje i rekonstrukcije graničnih prijelaza, kojom se provođenje ovog projekta produžava do kraja 2025. godine.
Prema ovoj odluci, za nabavku i opremanje objekta za Centralni ured odobreno je 71.400.000 KM, i to za nabavu objekta 67.500.000 KM, a za opremanje 3.900.000 KM. Radi se o prenesenim budžetskim sredstvima iz prethodnih godina u iznosu 69.400.000 KM i sredstvima odobrenim budžetom za 2024. godinu u iznosu od 2.000.000 KM.
Osim toga, ovom odlukom za nabavku objekta za Regionalni centar Banja Luka namijenjena su sredstva u iznosu 32.000.000 KM, koja su odobrena budžetom za 2024. godinu.
“Na ovaj način želi se osigurati trajni smještaja UIO BiH u Banjauci i omogućiti bolji uslovi za rad zaposlenih u Centralnom uredu i Regionalnom centru te ostvariti dugoročne uštede budžetskih sredstava, budući da se trenutno plaća zakup za više prostora u Banjaluci na međusobno razdvojenim i udaljenim lokacijama” saopšteno je nakon sjednice Savjeta ministara.
Podsjećanja radi, Plan javnih nabavki prema kojem je omogućena hitna kupovina zgrade UIO BiH izmijenjen je 21. marta ove godine s ciljem što brže realizacije kupovine objekta.