Uhapšenog Volodera su za direktora Autocesta imenovali ministri kojima Zakon nije predstavljao ništa

Mimo zakonskih propisa direktora Autocesta FBiH imenovala je i aktuelna Vlada FBiH, nastavivši praksu svojih prethodnika

Bivši direktor javnog preduzeća Autoceste Federacije BiH Elmedin Voloder priveden je u akciji Federalne uprave policije (FUP). Istragu o koruptivnim djelima vodi Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona, a osim Volodera sumnjiči se još nekoliko osoba za krivična djela “Udruživanje radi činjenja krivičnih djela”, “Zloupotreba položaja ili ovlaštenja“, “Odavanje i neovlašteno pribavljanje poslovne tajne“, “Pranje novca“ i to prilikom izgradnje dionice autoputa kod Žepča.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Imenovanja kako stranka naredi

Dok Tužilaštvo i Kantonalni sud u Zenici ne završe svoj posao, vrijedi podsjetiti kakve su sve vratolomije izvršene da bi Elmedin Voloder postao direktor Autocesta FBiH.

Volodera je za direktora ovog javnog preduzeća Vlada FBiH imenovala u junu 2021. godine. Federalnu izvršnu vlast je tada predvodio premijer Fadil Novalić, a Vladu su činili ministri SDA, SBB-a i HDZ-a BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Imenovanje je izvršeno nezakonito, ali to nikoga nije zanimalo, ni tadašnjeg premijera, ni stranke koje su činile Vladu.

Naime, u momentu imenovanja, Voloder je bio zastupnik u Parlamentu Federacije BiH, a Zakon o sukobu interesa u organima vlasti FBiH zabranjuje izabranim dužnosnicima, nosiocima izvršnih funkcija i savjetnicima da budu imenovani za članove upravnih i nadzornih odbora ili kao ovlašteno lice u javnom preduzeću. Pored toga što im brani imenovanje u toku trajanja mandata, Zakon izabranim zvaničnicima izričito zabranjuje imenovanje u upravu javnih preduzeća šest mjeseci nakon prestanka mandata.

Dakle, jasan primjer sukoba interesa koji je prošao nekažnjeno. Vladajuće stranke i ministre u Vladi FBiH tada nije zanimalo šta piše u Zakonu, već su, bez obzira na kritike medija i nevladinih organizacija, imenovale Volodera na funkciju u javnom preduzeću.

O razlozima zbog kojih sukob interesa u Federaciji BiH godinama prolazi nekažnjeno Buka je više puta pisala. Naime, više od deset godina u ovom entitetu ne postoji tijelo koje bi odlučivalo o sukobu interesa, nakon što je ta nadležnost 2013. godine oduzeta Centralnoj izbornoj komisiji BiH (CIK). Dakle, tijelo koje bi odlučivalo o prijavama potencijalnog sukoba interesa i sankcijama nikada nije imenovano.

Sukob interesa iz udžbenika

To što ne postoji tijelo koje bi razmatralo prijave, ne mijenja činjenicu da Zakon o sukobu interesa FBiH postoji i da jasno precizira kada je zvaničnik u sukobu interesa.

Ali, već smo navikli da stranke koje čine vlast zakoni i propisi ne zanimaju, oni sebe smatraju vrhovnim zakonom i ustavom.

Nije samo nespojivost funkcija bila sporna prilikom imenovanja Volodera na čelo Autocesta FBiH, sporne su bile i neke druge stvari o kojima je svojevremeno pisao Transparency International u BiH.

“Pored nespojivosti funkcija u javnom preduzeću i u Predstavničkom domu, imenovanje Volodera na rukovodeću poziciju ovog javnog preduzeća je upitno i zbog njegovog poslovnog angažmana budući da je firma u njegovom vlasništvu od javnog preduzeća Autoceste FBiH dobila nekoliko ugovora čija vrijednost je preko 8,8 miliona KM. Od toga su tri ugovora vrijednosti 7,1 miliona KM sklopljena u 2019. godini odnosno u vrijeme dok je Voloder bio poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH”, saopćili su tada iz TIBiH.

Naveli su kako se radi o firmi DIVEL D.O.O. koja je od 2015. godine od javnih preduzeća u BiH dobila čak 68 ugovora ukupne vrijednosti 13,8 miliona KM a svi su vezani za usluge izrade saobraćajnih projekata, nadzora nad izvođenjem radova i poslovima revizije projektne dokumentacije.

“Ova i slične situacije u kojoj izabrani dužnosnici vrše nekoliko funkcija koje su po svojoj prirodi nespojive i predstavljaju konflikt između ličnih i opšteg interesa su posljedica nedovoljno preciznog zakonskog okvira ali i njegove pogrešne primjene pa čak i namjerne opstrukcije”, jasni su bili iz TIBiH.

Za promjenu stranačkog dresa nagrađen javnim preduzećem

Kada je riječ o Voloderu, on je mnogo bure u javnosti izazvao i na samom početku svog poslaničkog mandata u zakonodavnoj vlasti.

Naime, on je u Parlament Federacije BiH ušao kao član stranke Nezavisni blok, koja je bila opoziciona stranka. Međutim, prilikom izglasavanja budžeta on se priklonio Stranci demokratske akcije (SDA) zajedno s još jednim kolegom iz Nezavisnog bloka.

Potom je Voloder isključen iz Nezavisnog bloka, a u SDA je prepoznao kuću pogodnu za sklapanje dogovora.

Tadašnja nezakonita imenovanja koja je vršila Vlada na čelu s premijerom Novalićem oštro su kritikovana od tadašnje opozicije (prvenstveno SDP-a BiH). Gotovo na dnevnoj bazi su SDP-ovi federalni zastupnici i delegati držali govore na sjednicama i mimo sjednica u kojima su isticali da SDA-ova vlada vrši nezakonita imenovanja.

Shodno takvim moralnim govorima u javnom prostoru mnogi su pomislili da će ove anomalije nestati onoga momenta kada na vlast dođe SDP sa svojim koalicionim partnerima.

SDP BiH jeste došao na vlast s partnerima iz Naše stranke, Naroda i pravde, HDZ-a BiH, HDZ-a 1990 i Snage naroda, te je dobio čak i svog premijera Nermina Nikšića, ali do promjena nije došlo.

Barem ne kada je riječ o poštivanju zakona. Naime, i Vlada Nermina Nikšića nastavila je istom stazom kojom je išla i Novalićeva vlada.

Autoceste: Mjesto za stranačka uhljebljenja

Brojna nezakonita imenovanja u upravne i nadzorne odbore su se desila, i naravno prošla nekažnjeno iz gore već navedenog razloga.

A javno preduzeće Autoceste FBiH i dalje je ostalo sinonim za nezakonita imenovanja rukovodilaca.

Prvo imenovanje nove Vlade FBiH desilo se sredinom maja 2023. godine, dvije sedmice nakon što je izglasana Nikšićeva vlada.

Prvo i odmah nezakonito.

Za v.d. direktora Autocesta FBiH Vlada je imenovala Denisa Lasića iako to nije smjela učiniti. 

Zakon o sukobu interesa FBiH, kao što smo rekli, zabranjuje dužnosnicima imenovanje u upravne odbore javnih preduzeća šest mjeseci nakon isteka mandata.

Međutim, u slučaju Lasića nije prošlo ni tri sedmice, s obzirom da je on do kraja aprila 2023. godine bio ministar prometa i komunikacija u Vladi Fadila Novalića.

Ni za ovo, kao ni za broja druga nezakonita imenovanja koja je izvršila federalna Vlada niko nije odgovarao, a Lasić od ove godine više nije vršilac dužnosti, sada je i zvanično direktor Autocesta FBiH.

Napomenimo i to da je Vlada FBiH preuzimanjem mandata početkom maja 2023. godine iz parlamentarne procedure povukla Nacrt zakona o sukobu interesa FBiH i nikada ga nije vratila u Parlament FBiH.

Usvajanjem ovog zakona bilo bi uspostavljeno tijelo koje bi odlučivalo u brojnim primjerima sukoba interesa u Federaciji BiH, no strankama koje čine Vladu nije među prioritetima uspostavljanje funkcionalnog i pravednog sistema, već isključivo preferiraju stranačka imenovanja koja su ovu zemlju znatno unazadila u prethodnim godinama, a građane natjerala da im odlazak iz Bosne i Hercegovine bude prihvatljiva opcija.   

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije