“Ugrožena sigurnost vazdušnog saobraćaja u regiji”

Najbrojnija sindikalna organizacija u vazduhoplovnom sektoru Srbije, Sindikat kontrole letenja (SKL), izrazio je zabrinutost zbog trenutne situacije i stanja u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), koja, kako navode, direktno ugrožava sigurnost vazdušnog saobraćaja u regiji, uključujući i sigurnost vazdušnog saobraćaja u vazdušnom prostoru Srbije i Crne Gore.

U dopisu koji potpisuje Ranko Radovanović, predsjednik Izvršnog odbora SKL-a, a koji je upućen predstavnicima državne i federalne vlasti u Bosni i Hercegovini, navodi se da Bosna i Hercegovina ima međunarodnu obavezu održavanja kritične infrastrukture potrebne za sigurno, redovno i ekspeditivno odvijanje vazdušnog saobraćaja, proisteklu iz odluka Ujedinjenih naroda i Evropske unije.

Kao odgovorne osobe ispred Bosne i Hercegovine imate direktnu zakonsku obavezu da BHANSA-i omogućite nastavak nesmetanog rada, uključujući i obezbjeđivanje neumanjenih zarada svim zaposlenima u skladu sa zakonom koji se tiče rada. Svaki korak koji se učini suprotno navedenom predstavlja direktno kršenje međunarodnih obaveza čime se ugrožavaju i interesi okolnih zemalja, jer će se potencijalni poremećaj vazdušnog saobraćaja prenijeti najprije i direktno na nas“, saopšteno je

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U dopisu su uputili molbu vlastima u Bosni i Hercegovini, te zahtjev o razumijevanju značaja BHANSA i njenih zaposlenih.

„Razumijte značaj ne samo unutar Bosne i Hercegovine, već i za ukupnu bezbjednost evropskog i regionalnog vazdušnog saobraćaja, te na prvoj sljedećoj sjednici Vijeća ministara BiH donesete jasnu i nedvosmislenu odluku kojom ćete ispoštovati svoje međunarodne i zakonske obaveze i omogućiti nastavak nesmetanog rada BHANSA-e u punom kapacitetu, čime će se ispoštovati i sve obaveze prema njenim zaposlenima i njihovim porodicama“, naveli su iz Sindikata u vazduhoplovnom sektoru Srbije.

I Sndikat kontrolora letenja Republike Sjeverne Makedonije (SSKL) izrazio je zabrinutost zbog neposredne opasnosti za pružanje usluga kontrole zračnog saobraćaja unutar, iznad i prema Bosni i Hercegovini.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U dopisu upućen predstavnicima državne i federalne vlasti u BiH, navodi se da je hitno potrebno postići jasne dogovore kako bi se smanjio stres među osobljem Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovini (BHANSA) i vratilo povjerenje u stabilnost usluga kontrole zračnog saobraćaja.

“Odluke koje će biti donesene u narednim danima bit će ključne za reputaciju Bosne i Hercegovine unutar međunarodne avijacijske zajednice. Ova kriza zahtijeva odlučne i izvanredne mjere, a ni pod kojim okolnostima kontrolori zračnog saobraćaja i osoblje BHANSA-e ne bi smjeli snositi posljedice finansijskog spora s kojim nemaju veze. Pozivamo nadležne institucije u BiH da hitno djeluju kako bi riješile ovaj problem prije nego što preraste u punu avio-krizu. Potrebno je odmah preispitati mehanizam blokade sredstava od ruta, jer nastavak obustave predstavlja ozbiljan rizik za usluge kontrole zračnog saobraćaja”, stoji u dopisu.

Podsjetimo, Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao je sredstva koja Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH BHANSA treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom.

Ova blokada je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenačke komapnije Viaduct, koja nije direktnk povezana s poslovanjem BHANSA-e, ali ima duboke posljedice po njeno poslovanje.

„Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine devedeset posto njezina proračuna, trenutačno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plata za prethodni mjesec. Ova odluka donesena je uz konzultacije s predsjednicima sindikata, kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa te zaštitila prava svih zaposlenika“, istakli su iz BHANSA-e ranije.

Prošle sedmice ministar komunikacija i prometa u Savjetu ministara BiH Edin Forto predložii jw mjeru privremenog finansiranja BHANSA-e iz budžeta institucija BiH.

“BiH bi mogla izgubiti prelete i prihode, ali i potencijalno i kontrolu nad svojim nebom koja bi mogla biti prepuštena drugim državama. Povratak kontrole bi mogao trajati godinama i možda ga nikada ne dobijemo! Pripremljena je odluka o privremenom finansiranju BHANSA-e i ako ova odluka bude donesena u utorak i bude dovoljno sredstava u budžetu BiH, a trebalo bi, ugasili smo barem taj požar dok se ne riješi ovaj proces” rekao je Forto nakon sastanka sa predstavnicima Sindikata BHANSA-e.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije