U RS sve više gojaznih, posebno među djecom od pet do 19 godina

Gojaznost je bolest pandemijskog karaktera, veliki broj oboljelih je u Srbiji, a sve ih je više i u Republici Srpskoj, rekla je dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ Snježana Popović Pejičić.

Pejičićeva učestvuje u Beogradu na simpozijumu “Gojaznost, metabolički sindrom i predijabetes” koji se održava u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.

Ona je istakla da ANURS već duže vrijeme zajedno sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti radi na projektu “Komparacija terapijsih modaliteta u liječenju gojaznosti u Srbiji i Republici Srpskoj”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U Srbiji je veliki broj oboljelih, a taj broj je i u Republici Srpskoj sve veći. Zbog toga se javila potreba da zajedničkim snagama radimo kroz ovaj projekat na poboljšanju liječenja ovih pacijenata”, pojasnila je Pejčićeva u izjavi novinarima iz Republike Srpske.

Ona je upozorila da je gojaznost opasno oboljenje, jer je povezano sa nizom drugih oboljenja kao što su kardiovaskularna, depresija, druge metaboličke bolesti, hipertenzija, poremećaj lokomotornog aparata.

“Ono što je važno jeste da je više od 20 vrsta maligniteta takođe povezano sa gojaznošću. Tako da u tom smislu treba govoriti o gojaznosti i treba prevenirati jer su velike mogućnosti prevencije. Svakako da treba da se liječi”, zaključila je ona.

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je na otvaranju simpozijuma da je gojaznost hronična bolest čija je epidemija zahvatila cijeli svijet, uključujući i Srbiju.

On je naveo da je 2020. godine 38 odsto svjetske populacije imalo prekomjernu težinu i gojaznost, a da su prognoze da će do 2035. godine ovaj broj biti povećan na više od četiri milijarde ili 51 odsto svjetske populacije.

“Procenjuje se da će gojaznost u Srbiji sa 25 odsto, koliko je registrovano 2020. porasti na 34 odsto do 2035. godine. Posebno je zabrinjavajući porast gojaznosti u uzrastu od pet do 19 godina od čak 5,2 odsto”, istakao je Lončar i ukazao na značaj edukacije, kao i važnost zdrave ishrane i fizičke aktivnosti.

Dekan Medicinskog fakulteta Tatjana Simić rekla je da je prethodnih godina ostvaren veliki napredak na polju molekularne terapije gojaznosti, te istakla da ovaj fakultet kao najstarija institucija tog tipa na zapadnom Balkanu daje šansu mladim da se naučno bave ovom problematikom.

Na ovom simpozijumu domaći i eksperti iz regiona, uključujući i učesnike iz Republike Srpske, nastoje da daju odgovore i rješenja na jedno od gorućih problema savremene civilizacije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije