U NSRS stigao novi zakon! Hoće da zabrane male stranke

Naime, do sada se u svakom izbornom procesu pojavljivao veliki broj političkih stranaka koje se osnivaju uz pomoć već postojećih partija i to samo radi obezbjeđivanja većeg broja mjesta u biračkim odborima.

Takve partije su imale tek nekoliko članova, a često se dešavalo da na izborima osvoje jedan ili čak nijedan glas.

U Republici Srpskoj na snazi je Zakon o političkim organizacijama koji je donesen juna 1996. godine, a neznatno izmijenjen 2002. godine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odredbe ovog zakona su u prethodnih 25 godina u značajnom dijelu prevaziđene navodi se u obrazloženju za donošenje novog zakona.

Inače, odredbe sadašnjeg zakona su zbog liberalnih uslova za osnivanje posebno uticale na postojanje mnoštva političkh stranaka. Pa tako za registraciju stranke potrebno je samo dobra volja i malo novaca odnosno 500 potpisa i 300 KM.

Prema novom zakonu političku stranku može osnovati najmanje 5.000 punoljetnih i poslovno sposobnih državljana Republike Srpske.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predlagač kao problem zbog kojeg se odlučio na predlog zakona u obrazloženju navodi da je 2016. godine na nivou cijele BiH na izborima učestvovao 451 registrovani politički subjekt, tj. na svakih 8000 stanovnika po jedan.

U periodu od 2009 – 2017. godine na zahtjev CIK-a iz registra je izbrisano 158 političkih stranaka.

“Mnoštvo političkih stranaka, često osnovanih samo za jednokratnu upotrebu, otvorilo je prostor za izborne manipulacije, te dovelo do nestabilnosti zakonodavnih tijela na svim nivoima vlasti. Iskustvo u zemljama razvijenih demokratija pokazuje da su najstabilnije zemlje s manjim brojem političkih stranaka u parlamentima. Ovaj zakon, uz izmjene Izbornog zakona, te donošenje sličnog zakona u FBiH, mogao bi značajno doprinijeti političkoj stabilnosti i uspješnijem razvoju demokratije u cjelini”, navodi predlagač ovog Zakona Perica Bundalo, predsjednik Kluba PDP-a u narodnoj skupštini RS.

On kaže da je suština da se treba smanjiti broj političkih stranaka s ciljem da se postigne politička stabilnost u zakonodavnim organima.

“Dosadašnji zakon isuviše liberalan, postoji mnoštvo političkih stranaka od kojih mnoge služe za izborne manipulacije i jednokratnu upotrebu. Ovaj zakon je prvi u BiH, za potpuni efekat treba donijeti sličan i u FBiH i Brčko distriktu, ali i mijenjati Izborni zakon. Vjerujem da je ovo dobar početak jednog značajnog procesa u razvoju demokratije u BiH, te da će naići na razumijevanje i biti podržan”, rekao je Bundalo za BUKU.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije