U Evropi nezapamćene poplave, imamo li razloga za strah?


Vodostaji rijeka u Republici Srpskoj intenzivno se prate, a timovi Civilne zaštite su spremni da reaguju ukoliko bude bilo potrebno, izjavio je Srni direktor Republičke uprave civilne zaštite Boris Trninić.

“Mi smo u pripravnosti, pratimo vodostaje rijeka, prvenstveno Save. Pratimo situaciju u susjednim zemljama, prvenstveno Austriji, Sloveniji i Hrvatskoj. Ako budemo vidjeli da to ide u neželjenom smjeru, učinićemo sve da sačuvamo živote ljudi, a onda i da posljedice po imovinu budu što manje”, rekao je Trninić.

Trninić je naglasio da su odmah nakon informacije da će ciklon “Boris” proći kroz Evropu obavijestili lokalne zajednice šta može da se desi i šta treba preduzeti ako bude potrebe.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Protiv poplava se veoma teško boriti, ali je najbitnije da ne bude ljudskih žrtava, dok se materijalna šteta može nadoknaditi i sanirati. U svim evropskim zemljama pogođenim poplavama ima ljudskih žrtava. Mi smo spremni da maksimalno iskoristimo sve ljudske i materijalne resurse ako se za tim ukaže potreba”, istakao je Trninić.

Rijeka Sava u Gradišci u posljednjih 48 časova porasla je za oko tri metra. Plavni talas iz Slovenije prošao je i da sada vodostaj raste mnogo manje.

Vodostaj rijeke Save kroz Federaciju BiH je normalan i neće dostići nivo redovne odbrane od poplava, a ne očekuje se ni značajniji porast Une, Sane, Vrbasa, Bosne, Tinje i Drine, saopšteno je iz federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Vodostaj rijeke Save kroz Federaciju BiH je normalan i neće dostići nivo redovne odbrane od poplava, a ne očekuje se ni značajniji porast Une, Sane, Vrbasa, Bosne, Tinje i Drine, saopšteno je iz federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Кako su pojasnili, hidrološko stanje na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH je normalno, a prema rezultatima simulacije modela za prognozu, vodostaj na ovoj rijeci neće dostići vrijednosti pri kojima počinje redovna odbrana od poplava na području Odžaka i Srednje Posavine.

Situacija na Savi sada se prati s posebnom pažnjom zbog poplava koje su pogodile Austriju, Češku, Poljsku, Slovačku, Mađarsku i Rumuniju jer će se ciklon “Boris”, iako je riječ o slivu Dunava, djelimično odraziti i na porast vodostaja Save.

Padavine koje su u proteklom periodu uzrokovale blagi porast vodostaja na većini vodomjernih stanica Agencije za vodno područje rijeke Save, prognozirane su i u narednim danima, iako manjeg intenziteta.

U slučaju značajnije promjene vremenskih uslova na vodnom području Save, Agencija će pravovremeno izdati obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja.

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva će posredstvom nadležnih agencija nastaviti informisati javnost o stanju vodostaja na rijekama koje pripadaju slivu Save i Jadranskog mora.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije