U Ključu je u četvrtak naveče ubijena žena. Sa suprugom je iz Slovenije došla u zavičaj, da provedu novogodišnje praznike. Ali, Novu godinu nije dočekala živa.
Muž ju je u njihovom domu upucao iz vatrenog oružja, a potom je policiji “objasnio” da je to “morao da uradi”.
Nesretna Ključanka je 14. žena u BiH, koja je ubijena tokom 2024. godine. Statistike nevladinih organizacija svjedoče da godišnje, u prosjeku, u BiH 10 žena strada u zločinu femicida.
Ako je suditi po tim podacima, koji se prikupljaju u posljednjih 10 godina, na osnovu medijskih objava, godina na izmaku bi mogla biti zapamćena po crnom rekordu.
Podsjećamo, kako objašnjavaju stručnjaci i stručnjakinje, femicid je rodno zasnovano ubistvo, motivisano osjećajem nadmoći nad ženama i ubjeđenjem nasilnika da raspolaže životom žene, a time i pravom da je ubije.
U BiH su žrtve femicida najčešće žene koje su trpjele dugogodišnje porodično ili partnersko nasilje. Ubistvo se, u pravilu, dešava kada se žena suprotstavi nasilniku, kada prijavi nasilje, kada ostavi nasilnika ili najavi da će to učiniti.
Kako je u analizi stanja ljudskih prava žena u BiH navela novinarka i aktivistkinja Rubina Čengić, većina ubistava žena je počinjena vatrenim oružjem.
U domaćinstvima širom BiH nalazi se više od milion komada malog i lakog oružja, mahom ilegalnog, a prema dostupnim podacima iz sudova 35,3 posto slučajeva femicida ili pokušaja ubistva žene izvršeno pištoljima, bombama ili automatskim puškama – rekla je Rubina Čengić na nedavno održanoj Godišnjoj konferenciji o stanju ženskih prava, koje su organizovale Ženska mreža BiH i Inicijativa Građanke za ustavne promjene.
Ona je podsjetila na problem raširenosti porodičnog i partnerskog nasilja, koje, ako se ne sprečava i ne suzbija, može dovesti do femicida.
Samo u Federaciji BiH imamo oko 2.000 slučajeva nasilja godišnje, a za prvih šest mjeseci 2024. godine samo u Kantonu Sarajevo je bilo 186 prijava slučajeva nasilja, što je za ovako malu zemlju strašno – istakla je Čengićeva.
Ona je podsjetila da nisu rijetki slučajevi da je ubica, koji je počinio femicid, “od ranije poznat policiji”.
– Kada se radi o ubicama od ranije poznatim policiji, advokati tvrde da je odgovorna država, jer je povrijedila, odnosno nije zaštitla pravo na život – poručila je Rubina Čengić.
Inače, BiH je potpisnica brojnih međunarodnih konvencija, između ostalih i Istanbulske konvencije, kojom se država obavezala da će štiti žene od nasilja i preduzimati mjere na suzbijanju nasilja.