“Sajam inovatora i investitora 2024.” održan je 16. decembra u Domu omladine u Banja Luci, pozicionirajući ovaj grad kao važan regionalni centar za inovacije, preduzetništvo i razvoj održivih tehnologija. Ovaj značajan događaj organizovala je Gradska razvojna agencija Banja Luka (CIDEA), uz podršku Grada Banja Luka, u saradnji sa Privrednom komorom Republike Srpske, Savezom inovatora Republike Srpske i Domom omladine Banja Luka. Sajam je okupio veliki broj učesnika iz različitih sektora, uključujući inovatore, investitore, kompanije, akademsku zajednicu i omladinske organizacije, čime je pružena prilika za razmjenu ideja, promociju inovacija i povezivanje ključnih aktera na regionalnom i međunarodnom nivou. Teme sajma uključivale su održive i zelene tehnologije, industriju i pametnu proizvodnju, FinTeh inovacije, zdravstvo i biotehnologiju, obrazovanje i e-učenje, pametna rješenja za gradove, kreativne industrije i društvene inovacije.
“Sajam inovatora i investitora imao je jasno definisanu misiju, podršku inovatorima u razvoju i komercijalizaciji njihovih ideja, kao i povezivanje sa investitorima spremnim da ulažu u nove tehnologije. Učestvovali su inovatori, studenti, srednjoškolci i omladinske organizacije, koji su predstavili prototipe svojih proizvoda i usluga. Poseban fokus bio je na uključivanju mladih i podsticanju njihovog inovativnog potencijala. Učesnici su imali priliku da učestvuju u interaktivnim sesijama sa mentorima i stručnjacima, razmjenjuju iskustva i učestvuju u takmičenju za prestižne nagrade za najbolja inovativna rješenja”, obavjestili su nas organizatori ovoga Sajma.
Na Sajmu je prisustvovao i direktor Gradske razvojne agencije, Neven Stanić.
“Cilj nam je da kroz ovakve događaje razvijamo atmosferu pogodnu za razvoj malih i srednjih preduzeća, kao i inovatorstva. Ako uspijemo da komercijalizujemo bar jednu inovaciju, to je za nas veliki uspjeh i priznanje. Veliki broj učesnika i rastući interes potvrđuju da je Banja Luka na pravom putu da postane regionalni centar inovacija”, rekao je Stanić.
Sajam je pružio jedinstvenu platformu za povezivanje inovatora, investitora, kompanija i akademske zajednice, čime je dodatno osnažen potencijal za komercijalizaciju inovacija i razvoj održivih tehnologija u regionu. Organizatori su izrazili zadovoljstvo uspješnim ishodom događaja, ističući da ovaj sajam potvrđuje Banju Luku kao mjesto gdje inovacije i ideje dobijaju šansu za realizaciju i plasman na tržište.
“Banjaluka se sve više pozicionira kao regionalni centar inovacija, okupljajući inovatore, kompanije, akademsku zajednicu i investitore iz cijelog regiona. Uz podršku grada i partnerstvo sa renomiranim institucijama poput TECNALIA, najvećeg španskog centra za primjenjena istraživanja i evropskog lidera u inovacijama, sajam inovatora i investitora postaje ključna platforma za predstavljanje ideja i razvoj održivih tehnologija. Ovakvi događaji ne samo da podstiču kreativnost i tehnološki napredak, već i omogućavaju Banjoj Luci da učvrsti svoju poziciju na mapi evropskih inovacija”, izjavila je uposlenica CIDAE, Ana Lojić.
Na sajmu je učestvala i inovatorka i studentica informacionih tehnologija, Jelena Radanović, koja je predstavila inovativno rješenje “RC LearnMate” za djecu sa poteškoćama u razvoju i u edukativne svrhe kao dopuna praktičnom znanju iz tehnoloških predmeta, što je izazvalo veliko interesovanje investitora i stručnjaka.
“Ovaj sajam je za mene bio mnogo više od izlaganja. To je platforma koja okuplja ljude sa sličnim vizijama, one koji veruju da inovacije mogu promijeniti svijet. Imala sam priliku ne samo da predstavim svoj prototip, već i da dobijem povratne informacije od stručnjaka, mentora i potencijalnih investitora. Razgovori koje sam ovde vodila otvorili su nove perspektive za moj projekat, posebno kroz kontakte sa profesorima, investitorima i onima koji dijele slična razmišljanja”, rekla je Jelena.
Dodala je i da je atmosfera na sajmu bila inspirativna i da je omogućila učesnicima da se povežu i sa drugim inovatorima.
“Razmjena iskustava sa kolegama iz različitih oblasti, poput zdravstva i FinTeh-a, dala mi je nove ideje i motivaciju da nastavim rad na svom projektu. Zaista smatram da ovakvi događaji imaju moć da promijene ne samo karijere pojedinaca, već i cjelokupnu zajednicu“, istakla je Jelena.
Pobjednik Najbolje tehnološke inovacije Republike Srpske, inovator Daniel Menićanin, izrazio je veliko zadovoljstvo što je učestvovao na Sajmu.
“Sajam inovatora i investitora nije samo događaj, to je odskočna daska za sve nas koji želimo da svoje ideje prenesemo u stvarnost. Prezentovali smo naš projekat pred investitorima i stručnjacima, a povratne informacije koje smo dobili su neprocjenjive. Posebno me oduševila podrška mentora i stručnjaka koji su nam pomogli da sagledamo širu sliku potencijala našeg projekta,“ istakao je Daniel.
Danielov projekat automatizacije hidrauličnih presa bio je jedan od istaknutih primjera kako inovacije mogu doprinijeti unapređenju industrijskih procesa, što je u skladu s ciljem Sajma, promocijom održivih tehnologija i stvaranjem platforme za saradnju inovatora i investitora.