U 33. izvještaju UN-u Vlada RS oštro protiv Šmita: “OHR ruši Dejton”

Vlada Republike Srpske usvojila je i uputila Trideset i treći izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, u kojem iznosi svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava Bosna i Hercegovina od oktobra 2024. do aprila 2025. godine.

Izvještaj je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa Dejtonskog sporazuma, generalnom sekretaru UN-a i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti uputio predsjednik Vlade RS.

Kako se navodi u saopštenju Vlade RS, članice Savjeta bezbjednosti su u martu ove godine jednoglasno izdale saopštenje u kom ističu svoju podršku Dejtonskom sporazumu te pozvale na „iskren, otvoren i konstruktivan dijalog u cilju očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje“.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Republika Srpska u potpunosti pozdravlja sadržaj ovog saopštenja i u narednim mjesecima će predano raditi na njegovoj realizaciji. Kao i u prethodnim, i ovaj izvještaj u prvom dijelu, ističe snažnu podršku Republike Srpske Dejtonskom sporazumu, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i njenu nepokolebljivu posvećenost miru. Podrška Dejtonu takođe znači da Republika Srpska odbacuje mogućnost da BiH upravlja neizabrani stranac bez ikakve odgovornosti, što predstavlja očigledno kršenje jasnih odredbi Dejtonskog sporazuma, demokratskog ustavnog poretka BiH i suvereniteta zemlje”, ističe se u saopštenju Vlade.

U drugom dijelu Izvještaja daje se analiza aktuelne krize u Bosni i Hercegovini – autokratske vladavine njemačkog birokrate po imenu Kristijan Šmit, koji upravlja BiH odlukama, neograničenim ovlašćenjima, protivpravno uzurpirajući nadležnosti demokratskih zakonodavnih institucija BiH, dodaju iz Vlade Srpske.

Treći dio Izvještaja precizira se kako Kancelarija visokog predstavnika (OHR) podriva ustavni poredak BiH uspostavljen Dejtonskim sporazumom i doprinosi destabilizaciji zemlje, nakon čega se u četvrtom dijelu, govori o Šmitovoj destabilišućoj vladavini i objašnjava zašto njegovo prisvajanje funkcije visokog predstavnika predstavlja izrugivanje pravu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nadalje, peti dio navodi da su institucije vlasti Republike Srpske, kao odgovor na Šmitov pokušaj da smjeni i zatvori predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, pokrenule proces vraćanja neustavno oduzetih entitetskih nadležnosti.

Takođe, u šestom dijelu ponovo se ističe trajna opredijeljenost Republike Srpske za evropski put BiH, dok sedmi dio Izvještaja objašnjava da vodeće bošnjačke političke stranke u BiH pomažu OHR-u u podrivanju federalnog i konsocijativnog ustavnog uređenja BiH.

Posljednji, osmi, dio Izvještaja navodi razloge iz kojih je federalna konsocijativna struktura BiH bitna za evropsku bezbjednost.

Na kraju Izvještaj naglašava da uprkos aktuelnim tenzijama, Republika Srpska vjeruje da BiH i dalje ima šansu da uspije, ukoliko svi akteri, i u BiH i van nje, budu poštovali Dejtonski sporazum.

“Republika Srpska je spremna da učestvuje u ozbiljnim razgovorima usmjerenim na prevazilaženje političke krize u BiH i obnovu napretka na putu ka članstvu u EU, te apeluje na partnere BiH u međunarodnoj zajednici da podrže Dejtonski sporazum i podstaknu dijalog kao sredstvo rješavanja aktuelne krize”, navodi se u saopštenju.

Cjelokupan tekst 33. izvještaja Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija je dostupan na internet stranici Vlade Republike Srpske na srpskom i engleskom jeziku.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije