Snježana Petković objasnila je kako na zaključak da je požar podmetnut upućuju predmeti zatečeni na licu mestu – dva panja nađena ispod prozora prostorije u kojoj se čuvaju dokazi i dve metalne šipke duge dva metra kojima su počinioci, po svemu sudeći, razbili staklo.
“Najverovatnije se radi o najmanje dva počinioca, a način izazivanja požara još nije pouzdano utvrđen”, rekla je Snježana Petković i potvrdila da su dokazi čuvani u prostoriji većim delom uništeni u požaru. Među dokazima je, kako saznaje “Blic”, bilo oružja, municije, droge, novca, falsifikovanih isprava…
Predsednik Osnovnog suda Banjaluka Milan Tegeltija rekao je novinarima da Sud nema 24-časovnu zaštitu Sudske policije je nema dovoljno ljudi, pa je u skladu sa svojim resursima Sud obezbedio čuvarsku službu koja je angažovana 24 časa dnevno.
“Prostorija za čuvanje dokaza je zaštićena koliko je to moguće, ali ovde je reč o napadu iz vana. Ko se usudi da napadne sud, rizikuje ozbiljnu državnu akciju – otkrivanje, hvatanje i procesuiranje počinilaca”, poručio je Tegeltija.
On kaže da je najveći broj dokaza koji su uništeni u požaru već otvoren, popisan, pročitan i napravljena je dokumentacija, tako da šteta u krivičnim postupcima neće biti onakava kakvu su zamislili oni koji su planirali napad.
“Ovo se neće odraziti na one koji su smatrali da bi eventualnim uništavanjem te sobe izbjegli krivičnu odgovornost”, tvrdi Tegeltija koji sebe ne smatra odgovornim za požar i kaže kako “da nema potrebu da podnosi ostavku na mjesto predsednika Osnovnog suda”.
Tegeltija je rekao novinarima da je podmetanje požara u Sudu, ukoliko se to ispostavi kao tačno, “ozbiljan i veoma drzak napad na pravosuđe Republike Srpske”.
Udruženje sudija Republike Srpske je radni je danas ocenilo da je podmetanje požara u prostorijama banjalučkog Osnovnog suda “teroristički akt usmeren na rušenje sudske vlasti”, a od organa gonjenja zatražilo je odlučne mere u otkrivanju i hapšenju počinilaca.
“Očigledno je da onaj koji ne preza da napadne prostorije suda, sutra neće prezati ni da napadne sudiju. Ovaj događaj pokazuje koliko je poziv sudije težak i odgovoran, ali i da je pravosuđu potrebna dodatna pažnja javnosti, jer su sudije, osim izlaganja često neutemeljenoj kritici, sada izložene i ugrožavanju života”, upozorlo je Udruženje sudija RS.
Udruženje konstatuje da nastala šteta usled požara nema nikakvog uticaja na ishode tekućih postupaka.
Prema informacijama Republičke uprave civilne zaštite RS, požar je izbio u 3,51, a ugašen je u 6,06 časova. U gašenju požara učestvovalo je 14 vatrogasaca Profesionalne vatrogasne brigade Banjaluka, sa četiri vatrogasna vozila, a ukupna materijalna šteta još nije utvrđena.
Blic Online