Tužilaštvo BiH ne procesuira one koji ne izvršavaju odluke Ustavnog suda, tvrdi da nema dokaze

O tome kako povećati broj izvršenih presuda Ustavnog suda BiH razgovaraće se naredna dva dana na Jahorini, na konferenciji „Izvršenje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine“.

Predsjednica Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Valerija Galić rekla je kako je najveći problem što Tužilaštvo ne procesuira neizvršavanje presuda Suda, kojem su od 2000. godine dostavili 24 predmeta iz apstraktne kontrole i doneseno je rješenje o neizvršenju, ali je Tužilaštvo BiH u 11 predmeta donijelo naredbu o neprovođenju istrage, dok o ostalima nema obavještenja o postupanju Tužilaštva BiH.

“Takođe, od 2002. godine, Ustavni sud je u 98 odluka iz apelacijske nadležnosti donio rješenje o neizvršenju, u 84 predmeta Tužiteljstvo je donijelo naredbu o obustavi i nesprovođenju, dok u ostalim predmetima Ustavni sud nije obaviješten o postupanju Tužiteljstva. U svojim odgovorima o neprovođenju istrage, Tužiteljstvo je kao razloge najčešće navodilo da nema dokaze o postojanju osnovane sumnje za počinjenje kaznenog djela”, rekla je Galić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

No, zakon je jasan i izvršenje Odluka Ustavnog suda ne bi trebalo da bude problem.

“Podsjetiću da su odluke Ustavnog suda konačne i obvezujuće, da je zakonodavac u članu 239 Kaznenog djela propisao kazneno djelo za koje je utvrđena kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina, Kaznenim zakonom inkriminirani su, ne samo odbijanje izvršenja, nego i sprečavanje njihovog izvršenja, te drugi načini onemogućavanja njihove implementacije”, napominje Galić.

Dodaje da je Ustavni sud izložen političkim pritiscima kojima ne podliježe, te da je i neimenovanje sudija u Ustavni sud takođe politički pritisak.

Komentarišući najave iz Republike Srpske da će povući sudiju Ustavnog suda kojeg bira Narodna skupština Republike Srpske, Galić je rekla kako je sudija Zlatko Knežević zaključio bolovanje, te kako ne očekuje da on bojkotuje rad Suda.

“Očekujem da će biti na narednoj plenarnoj sjednici u sedmom mjesecu. Imam informaciju da će doći na sjednicu i sudjelovati u radu Suda”, rekla je Galić.

Ambasador Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini, rekao je kako Evropska unija podržava rad pravosuđa koji je i te kako važan u kontekstu integracije BiH u Evropsku uniju.

“Saradnju ćemo intenzivirati uvažavajući značaj Ustavnog suda, ali i teškim okolnostima u kojima Ustavni sud radi. Osim toga, u okviru IPA III pretpristupnih sredstava, planiran je još jedan širi program koji će dalje produbiti našu saradnju”, rekao je Sattler.

Dodao je kako je izvršavanje odluka Ustavnog suda značajno i neophodno na putu kao EU.

“Razlog je vrlo jednostavan – u bilo kojem demokratskom društvu morate imati konačnu instancu, jednog konačnog arbitra, to nisu ni političari, ni izvršna vlast, ni zakonodavna, već upravo pravosuđe. U BiH Ustavni sud je sud najvišeg stepena i izuzetno je važno i aspolutno neophodno da se izvršavaju presude Ustavnog suda”, objašnjava Sattler.

Na konferenciji prisustvuje i glavni tužilac BiH Milanko Kajganić, lider HDZ-a BiH Dragan Čović i mnogi drugi u čijim rukama je stvarna moć i politička volja za provođenje odluka Ustavnog suda.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije