Trinaesta plata samo za odabrane

Najbolje prolaze, prema rezultatima ovog istraživanja, zaposleni u nevladinom sektoru, njih 20 odsto, koji tradicionalno dobijaju 13. platu i to u prosjeku od 1.167 KM.

Za njima slijede zaposleni u stranim kompanijama, čija 13. plata u prosjeku iznosi 867 KM, zatim zaposleni u državnim firmama i institucijama, koji primaju 654, a tek osam odsto zaposlenih u privatnim i domaćim kompanijama primaju famoznu 13. platu na kraju godine od 718 maraka.

Prema rezultatima istraživanja, bonuse tokom godine najčešće primaju zaposleni u državnim kompanijama i institucijama, njih 20 odsto, zatim oni koji rade u stranim kompanijama, udruženjima i nevladinim ogranizacijama 15 odsto, dok devet odsto zaposlenih u domaćim privatnim firmama primaju bonuse.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Najviše bonuse tokom godine primaju zaposleni u udruženjima i nevladinim organizacijima u iznosu od 1.656 KM, dok su na drugom mjestu zaposleni u stranim kompanijama koji primaju bonuse u iznosu od 1.373 KM.

Isto istraživanje je pokazalo da najbolju prosječnu platu u BiH primaju notari i ona iznosi oko 11.578 maraka, a najslabije su plaćeni obućari koji imaju čak 24 puta manju platu.

Kada su u pitanju najbolje plaćena radna mjesta, notare po visini plate slijede menadžeri, zatim direktori firmi koje se bave lizingom, softverski inženjeri, ljekari i inženjeri telekomunikacija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema istom istraživanju, najslabije plaćena zanimanja u BiH su obućari, zatim trgovci na kasi, čistači, radnici na benzinskim pumpama i konobari.

Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, je kazao da je podatak da bilo ko prima neke benefite dobar podatak s obzirom na trenutnu situaciju.

“Većina poslodavaca se bori da obezbijedi redovne plate, ono što je zakonom predviđeno, a benefiti i bonusi bi trebalo da budu obezbjeđivani u skladu sa rezultatima poslovanja firmi”, kaže Milić.

Božana Radošević, stručni saradnik u Savezu sindikata RS, je navela da najmanju prosječnu platu primaju tekstilci, metalci, trgovci, ugostitelji i građevinci i da prema posljednjim podacima najnižu platu prima oko 20.000 radnika.

Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, je kazao da u BiH nije problem u visini plata, već u njihovoj redovnosti.

“Mi još nismo došli u poziciju da pregovaramo o povećanju plata već se borimo da ovo što imamo bude redovno. Tu su ključni problemi”, istakao je Bajramović.

Nezavisne novine

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije