Zavidovićima dominira slika Bosanskog mosta čije je centralne dijelove žute ograde, zajedno s nekoliko uličnih svjetiljki, rijeka Bosna odnijela u podivljalom pohodu. Taj most poznat je po snimku kada je rijeka uzvodni željezni most Duga poput neke igračke doslovno odnijela, nakon čega su ga zaustavili stubovi Bosanskog mosta.
To nije jedini most koji je nestao u ovom Bosninom valu – na širem području Zavidovića odneseno je čak sedam mostova. Osim mosta Duga u centru grada, unepovrat su otišla i dva mosta na rijeci Krivaji, žičani most uz selo Skroze takođe na Krivaji, te žičani mostovi na Breziku, Vozući i Dolini.
Novinarska ekipa Agencije FENA obišla je Zavidoviće, gdje se uvjerila da su u ovom gradu najviše stradala naselja duž rijeke, dok vitalne funkcije ostatka grada nisu oštećene – radnje i kafići rade, kao i institucije koje normalno funkcioniraju. Ipak, tragovi plavne katastrofe i ovdje su vidljivi uz obalu rijeke – nezaobilazni mulj i ovdje je u zgradama, kućama i dvorištima ostao nakon izlijevanja Bosne.
U tim dijelovima naselja se užurbano radi, iako se voda povukla još prije nekoliko dana. Građani se u potpunosti umazani u blato pokušavaju izboriti s muljem koji je, nanesen vodom, zatrpao podrumske i prizemne prostorije.
S obzirom na to da se u ovom dijelu grada znatan dio građana grije na čvrsto gorivo, najviše su stradala drva pripremljena za zimu i ostavljena u podrumima. Kako je riječ o velikoj šteti, stanovnici su odlučili spasiti što se spasiti da – ispred jedne od zgrada uz obalu Bosne ručno peru cjepanicu po cjepanicu od mulja, ostavljajući ih zatim na suncu da bi se osušile.
Jedan od stanovnika ovog priobalnog naselja Jasmin Hasić tri noći i tri dana nije spavao. Čamcem je spašavao komšije, posebno starije, djecu i one s posebnim potrebama, prebacujući ih u dio grada do kojeg voda nije došla.
‘’U ovom je dijelu grada bilo više od metar vode. Prvu noć kada je vodostaj Bosne počeo da raste nisam mogao spavati jer živim u prizemlju zgrade. Oko tri ujutru kada je voda poplavila naselje probudio sam komšije da izađu iz stanova, te da se idemo povlačiti ka nezahvaćenim dijelovima grada. One slabije, njih desetak, počeo sam spašavati čamcem’’, priča repoterima Agencije FENA.
Jasmin navodi da su mu u evakuaciji čamcem ljudi koji se nisu mogli sami spasiti pomagale komšije Saša Čosić, Mihrudin Omić i Zdenko Džale. Izmještali su ih kod rodbine i komšija čije su kuće ostale nedirnute.
Kaže da mu je u podrumu stradalo deset metara drva, ali da će pokušati spasiti barem dio. Najgore je što je voda u tom dijelu grada ostala na ulicama puna tri dana, a počela se povlačiti tek četvrti dan. Stoga je i šteta puno veća.
Građani ovog naselja požalili su se na općinske vlasti, tvrdeći da nikakvu pomoć nisu dobili, te da su iz zgrade Opštine kada su došli tražiti pomoć u maskama i čizmama, vraćeni jer se nisu pojavili u cipelama, već blatnjavim čizmama.
Ovo se naselje bori i s dodatnim problemom – poplava je uzrokovala i podizanje fekalija iz kanalizacije, te je ovim stanovnicima potrebna pomoć u saniranju posljedica i sprječavanju moguće zaraze.
Naselje Gvozdeni Most, takođe smješteno uz rijeku, bilo je poplavljeno, a nakon što se voda povukla – ponovo mulj i blato. I ovdje mještani užurbano čiste dvorišta i kuće, dok je namještaj iz prizemnih dijelova kuća iznesen vani da bi se čistio i sušio.
Uprkos svemu, optimizam vlada među građanima Zavidovića da će se situacija uskoro popraviti, uz ocjenu da su drugi dijelovi BiH pretrpjeli mnogo gore posljedice poplava.