Pet članova Ekspertsog tima koji su zaduženi za Trgovsku goru imaju namjeru da izađu iz ovog tima i traže od nadležnih da ih razriješe svih dužnosti. Da je ovo nešto što nadležni nisu smjeli dopustiti smatra aktivista Mario Crnković koji dodaje da se “mora sjesti za sto i naći rješenje da se eksperti zadrže”.
“Pritisci koji su vršeni na Ekspertski tim, Grupa poslova 1 više od godinu dana nisu prihvatljivi, tako da je dio tima odlučio da se povuče iz daljeg rada, jer ne želi da verifikuje radove koju najvećim dijelom nisu potrebni, a oni koji su potrebni nisu obuhvaćeni”, stoji u dopisu koju su potpisali akedemici Neđo Đurić i Hazim Hrvatović, ako i prof. dr. Kenan Mandžić, prof. dr. Zvjezdan Karadžin i prof. dr. Đenario Ćerimagić, a koji je dostupljen na uvid portalu Buka i koji je već objavljen u nekim medijima.
Mario Crnković, predsjednik Udruženja Grean Team iz Novog Grada kaže da je Zahtjev za izlazak pet članova Ekspertskog tima BiH za slučaj Trgovska gora šamar svima uključenima u proces, ali šamar za koji se nada da će biti otriježnjujući.
“Članovi Ekspertskog tima nisu kupljeni po ulici, niti ih je imenovao Visoki predstavnik, riječ je ljudima koji su delegirani od strane institucija, kao iz Republike Srpske tako iz Federacije BiH. Izlazak pet njih iz Ekspertskog tima, od čega su dvojica akademici, nije nešto što se može i smije gurati pod tepih. Potrebno je hitno identifikovati razloge zašto se to desilo, a ko god da je odgovoran – treba da snosi odgovornost. Da budemo na čisto, to nazovi snošenje odgovornosti, ostavke ili smjene neće riješiti problem, trebaju nam rješenja za situaciju u kojoj se nalazimo“, rekao je za BUKU Crnković.
Rješenja su, prema njegovom mišljenju, priroritet, a nije siguran da je rješenje tek tako pustiti te ljude da odu.
“Mora se tražiti način da se ponovo pokuša sjesti za stol i ne izlaziti dok se ne pronađu rješenja, gdje građani neće biti na gubitku. Bosna i Hercegovina neće imati realizovana sva potrebna istraživanja do objavljivanja Hrvatske studije uticaja na životnu sredinu, nuklearnog objekta koji planiraju graditi u samom graničnom pojasu, neposredno uz rijeku Unu. Nemoguće je. Ukoliko neko tvrdi suprotno, govori neistinu namjerno ili nenamjerno. Ne isključujem mogućnost da svi relevantni pojedinci ne raspolažu svim potrebnim informacijama. Iz tog razloga, od velike važnosti je da se održi hitan sastanak koordinacionog tijela i da se kreiraju rješenja, jer problema imamo i više nego dovoljno”, ističe Crnković.
On kaže da su nam potrebni odgovornost i hitne mjere.
“Inače angažovana međunarodna pravna kuća neće imati dovoljno jaku argumentaciju kakvu bi zaista trebali imati, jer istraživanja nisu i neće biti okončana do studije. Nije samo oblast geologije problematična, već skoro po svim oblastima imamo kašnjenja, ako izuzmemo istraživanja vezana za monitoring nulte stope radioaktivnosti koja svakako ne doprinose osporavanju zlokobne namjere susjedne države – njihova primarna važnost je ukoliko se desi neželjeni scenario. Nužno je u hitnom roku, razmotriti i aktuelne finansijske planove. U potpunosti razumijem nabavku opreme za jačanje naših institucija i zavoda, to zaista jeste potreba jer su neki od njih stvarno tehnički potkapacitirani, ali ukoliko nabavka opreme ne garantuje argumentaciju u potrebnim rokovima, potrebno je da se ta oprema finansira sa drugih stavki, a ne od ovo premalo sredstava koja su planirana za slučaj Trgovska gora2, ističe naš sagovornik.
On kaže da se nalazimo u krajnje zabrinjavajućem trenutku.
“Ne možemo očekivati od pravnika da budu mađioničari, da nam kroje sudbinu ili da oni budu ti koji nose odgovornost. Svi mi koji smo na bilo koji način uključeni u procese smo odgovorni, a ne tamo neki Francuz koga još nismo ni imali priliku upoznati. Odgovorni smo svi mi, a naš zajednički posao je dati argumente tim pravnicima da bi mogli raditi svoj posao na pravi način. Period praznika pred nama ne može biti razlog za odgađanja i pokušaje kupovine vremena, mjesta za povlačenja više nema, jer smo stjerani u ćošak”, zaključuje Crnković.