Sastanak koalicionih partnera u Mostaru „smirio“ je usijane glave političara nakon što su se ekspresno dogovorili oko usvajanja budžeta na nivou BiH i raspodjele novca od Regulatorne agencije za komunikacije.
Nakon što su lideri stranaka „Trojke“, HDZ BiH i SNSD sjeli za isti sto, isti dan su najave o otcjepljenju, ali i smjene ministara u Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH pale u zaborav.
U protekla tri dana sve se riješilo i zaboravilo. Tako je „mirno razdruživanje“, koje je bilo predstavljeno kao Informacija o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima, nestalo preko noći.
I to, uz tvrdnju da ono nije ni podrazumijevalo razdruživanje, kao i da nije trebalo da bude održana posebna sjednica Narodne skupštine RS, a nakon čega bi Informacija bila upućena u Parlament FBiH.
Podsjećamo, predsjednik RS Milorad Dodik već mjesecima prijeti FBiH kako će se Srpska ocijepiti i postati država. Time je izazivao reakcije čak i svjetskih sila, koje su poručile da je to moguće ostvariti samo sukobima, a nikako mirnim putem.
Uz to, zahtijevao je i smjene Denisa Bećirovića u Predsjedništvu BiH, Elmedina Konakovića u Savjetu ministara BiH, te Zlatka Lagumdžije u Njujorku zbog usvojene Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN u Njujorku. Čak je “jasno stavio do znanja partnerima da od razgovora nema ništa dok se ne provede njihova smjena”.
Međutim, Dodik je, po svemu sudeći, zaigrao na kartu kratke pameti naroda, te je otišao u Mostar, sjeo za isti sto sa partnerima i dogovorio raspodjelu novca na nivou BiH. Svi ostali zahtjevi, koje je danima u javnosti plasirao, izbrisani su i zaboravljeni.
Poslanik PDP u NS RS Milanko Mihajilica ističe da narod treba da zna “da čim počnu da zveckaju oružjem, čim se retorika dovede do usijanja, obavezno je u pozadini posrijedi neka finansijska igra ili ozakonjeni kriminal”.
Usvajanje Nacrta budžeta institucija BiH, čije povećanje se gotovo u potpunosti odnosi na povećanje budžeta za 37 miliona KM UIO za kupovinu zgrade i da bi došli do famoznih 100 miliona da bi tu zgradu mogli kupiti od Dodikovog kuma, jedan je od primjera koji to najbolje potvrđuju. Pa danima, čak mjesecima, slušali smo o smjenama, da će hapsiti jedni druge, o razdruživanju… a onda su normalno sjeli i podigli budžet koji pripada ljudima ove zemlje da bi namirili kumovske džepove – kaže Mihajilica.
Dodaje da nakon toga odjednom nema ništa od razdruživanja.
– Rade to i jedni i drugi i treći, ali nažalost, SNSD prednjači u tome da uvlači Republiku Srpsku u probleme, izolacije, atmosferu stalne napetosti, podjelu ne samo među različitim narodima, nego i među srpskim, a rezultat je trpanje para u vlastite džepove – navodi on.
Pored toga, kaže Mihajilica, rezultat je da se gase škole jer nema više ko da ih pohađa, nikada manje upisanih studenata na naše javne univerzitete, da svake godine gubimo stanovnika koliko ima jedna prosječna opština.
– Rezultat su puni džepovi pojedinaca, a prazna zemlja – ocjenjuje Mihajilica.
Međutim, politička analitičarka Tanja Topić ocjenjuje da su svi ti Dodikovi potezi predstavljali oprobanu političku trgovinu, odnosno da se to kolokvijalno zove zatezanje odnosa i dostizanje crvene linije nakon čega slijedi popuštanje, kako bi se u toj trgovini izdejstvovalo ono što je njima potrebno.
– Pokazuje se da se političari sve brzo dogovore kada se radi o raspodijeli novca i funkcija. Tu prestaju svi njihovi animoziteti i sve gadljivosti, verbalne poruke koje iznose jedni protiv drugih kao što su vrijeđanja i omalovažavanja. To se onda pokazuje da oni svi imaju debelu kožu i da mogu lako živjeti sa svim tim uvredama – navodi Topićeva.
Ona ističe da je puno poteza bilo smišljeno, bacanjem dimne bombe, i da je to bilo samo za internu političku upotrebu, odnosno samo za manipulisanje građanima i javnosti.
– U samom startu se znalo da je plan o “mirnom razdruživanju” nerealan i da ga je nemoguće sprovesti., kao što se znalo da nije lako smijeniti Lagumdžiju, Bećirovića i Konakovića. To su sve dimne zavjese, odnosno bacanje koske građanima da se oni s time zabave, dok se ne riješe njima bitne stvari – rekla je Topićeva.
Ističe da je presudni momenat, koji je uticao na usvajanje budžeta na nivou BiH, bio pristup novcu Evropske unije koji je usvojen planom rasta.
– To je ogroman novac od kojeg bi trebalo da imaju određene benefite zemlje Zapadnog Balkana, prema tome i BiH. Cijeli taj proces je bilo zamagljivanje očiju javnosti i išlo se u neku vrstu kormilarenja od zvaničnika EU – kaže Topićeva za Srpskainfo.
Raspodjela novca
Sastanak lidera održan je u Mostaru početkom jula i tada je dogovoreno usvajanje budžeta BiH u iznosu od 1.355.400.000 KM.
-U proteklom periodu sam govorio da ima oko 600 miliona KM, što je višestruko veći iznos od granta koji možemo dobiti kada je u pitanju plan rasta. To su naša sredstva koja stoje neutrošena. Danas smo, ako izuzmemo Upravu za indirektno oporezivanje i Elektroprenos, gotovo 75 miliona KM sredstava RAK stavili u funkciju – rekao je Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH.
Budžet za institucije BiH povećan je za 40 miliona KM u odnosu na prethodni, od čega se dodatnih 37 miliona izdvaja za kupovinu zgrade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Tako će investicija smještaja UIO u Banjaluci koštati vrtoglavih 100 miliona KM.