Treba ukinuti postojeće pravosuđe u BiH

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Momir Dejanović predsjednik Centra za humanu poliku rekao je da ovakva tužilaštva treba ukinuti zato što otkriju i gone manje od 10% odgovornih za korupciju, privredni i organizovani kriminal,  što u njima radi preko 90% korumpiranih, nesposobnih i nespremnih tužilaca,  što uglavnom funkcionišu kao tužilaštva za šumske krađe i opšti kriminal, što istražuju  ratne zločine drugih, što ne istražuju višemilionski kriminal koji se vidi iz njihovih kancelarija, što ne traže oduzimanje višemilonske dobiti stečene izvršenjem krivičnih djela, što u sudskom postupku povlače potvrđene optužnice zbog korupcije, što progone one koji prijavljuju kriminal, što odjelima za privredni kriminal rukovode tužioci koji su se istakli prikrivanjem izvršenog kriminala,  što ne završavaju istrage započete prije 2006. godine, što prave nagodbe kada imaju sve dokaze i što nikome ne odgovaraju.

“Ovakve sudove treba ukinuti zato što u njima radi preko 50% korumpiranih i nesposobnih sudija, što se može naručiti ili kupiti oslobađajuća presuda za ubistvo i druga krivična djela, što prihvataju povlačenje potvrđenih optužnica i štetne sporazume o priznanju krivice, što povlaštenim izriču uslovne ili minimalne kazne za teška krivična djela, što sudski postupci traju preko 10 godina i što nikome ne odgovaraju”, rekao je Dejanović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Centra ističu da ovakav Visoki sudski i tužilački savjet treba ukinuti zato što je odgovoran za katastrofalno stanje u pravosuđu, što je imenovao korumpirane i nesposobne na funkcije tužilaca i sudija, što su do sada razriješili 3 i opomenuli 1% prijavljenih sudija i tužilaca; što u njemu apsolutnu većinu imaju sudije i tužioci koji nemaju interesa da promijene ovakvo pravosuđe i što nikome ne odgovaraju.  

“Bolje je imati 30 nekorumpiranih, sposobnih i spremnih tužilaca,  nego  preko tristotine sadašnjih i 500 nekorumpiranih i sposobnih sudija, nego oko hiljadu sadašnjih. Bolje je imati pravosuđe pod kontrolom partijskih komiteta, nego pravosuđe pod kontrolom kriminalnih struktura. Ne treba imati iluzija da će domaći političari, parlamentarci ili predstavnici međunarodne zajednice putem strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa, akcionih planova, projekata o jačanju tužilačkih kapaciteta ili na drugi način suštinski promijeniti pravosuđe. Monopol nad kreiranjem novog pravosudnog sistema u BiH  treba oduzeti političarima,  međunarodnoj zajednici i predstavnicima pravosuđa”, ističu iz Centra

Novi pravosudni sistem, na čija bi rješenja odlučujući uticaj trebali imati predstavnici civilnog društva  i najšira stručna i javna rasprava, podrazumjevao bi izmjene postojećeg zakonskog okvira, sprovođenje lustracije u pravosuđu kojom bi bilo odstranjeno preko 90% tužilaca i  oko 50% sudija koji su  korumpirani, nesposobni ili nespremni da rade svoj posao, osnivanje Visokog tužilačkog  i Visokog sudskog savjeta u kojim članovi ne bi mogli biti aktivni tužioci i sudije, kantonalna i okružna tužilaštva za opšti kriminal, dva entitetska tužilaštva za privredni i organizovani kriminal i državno tužilaštvo za ratne zločine, uspostavljanje sistema odgovornosti, kontrole i godišnje ocjene kvaliteta rada u pravosuđu i prvo imenovanje sudija i tužilaca na mandat od 5 godina.

Predlažu da državni i entitetski parlamenti donesu odluke o ukidanju tužilaštava, sudova i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta sa 01. januarom 2013. godine i da se istog dana uspostave nove pravosudne institucije.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije