Teroristi ciljaju i BiH

 

Složni su u mišljenju da BiH nije imuna na terorizam, te da teroristi vrebaju da eventualno jednog dana napadnu i u našoj zemlji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Marko Nicović, član Svjetske asocijacije šefova policije, jedan je od eksperata koji ne isključuju mogućnost novih terorističkih napada u BiH.

“Teroristi ne miruju i to se vidi iz napada koji se prošle godine dogodio u Bugojnu. Atak na policijsku stanicu u tom gradu pokazao je da oni mogu da napadnu bilo kad i bilo gde”, ocijenio je Nicović.

On smatra da je u toku “predvečerje” eventualnih terorističkih akcija na našim prostorima i pojašnjava da formiranje novih islamskih prostora nije završeno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Da situacija kada je bezbjednost od eventualnih terorističkih napada u BiH nije bezazlena, svjedoči i Dževad Galijašević, član Ekspertskog tima jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, koji ističe da je Savjet bezbjednosti UN-a označio sedam osoba i organizacija iz BiH koji potpomažu terorizam, a djeluju na našim prostorima.

“Naša slabost je u tome što se neki radikalni islamski elementi ovdje ponašaju kao kod kuće”, tvrdi on i dodaje da su “određeni pokreti iz BiH u stalnoj vezi sa Savezom islamskih terorističkih organizacija – Al Kaidom”.

Da problemu terorizma u BiH treba posvetiti mnogo veću pažnju smatra i Predrag Ćeranić, stručnjak za bezbjednosna pitanja. Opasnost od terorističkih napada u našoj zemlji, precizira on, ne treba potcjenjivati.

“Ukoliko mišljenje da se ništa neće dogoditi prevladava u službama bezbjednosti, onda je to neozbiljno s njihove strane”, zaključio je Ćeranić.

Argumentuje to tvrdnjom da potencijalni teroristi posredstvom niza sajtova na Internetu, od kojih neki postoje i u BiH, u vrlo kratkom vremenu prenose sve informacije.

Da situacija nije bezazlena, pokazuje činjenica i da u pojedinim policijskim strukturama takođe priznaju da BiH nije potpuno imuna na terorizam. Primjera radi, Stanislav Čađo, ministar unutrašnjih poslova RS, kaže da je BiH moguć prostor za realizaciju terorističkog akta.

“Nikada nisam bio saglasan s onima koji su govorili da nema terorističkih prijetnji u ovoj zemlji”, rekao je Čado.

Komentarišući ovu tematiku, Sadik Ahmetović, ministar bezbjednosti BiH, rekao je kratko da će bh. javnost za dvadesetak dana biti obaviještena o preduzetim aktivnostima kada je u pitanju borba protiv terorizma.

Stručnjaci za bezbjednost upozoravaju da bi eventualne mete napada mogla biti mjesta kojima cirkuliše mnogo ljudi. U upravama preduzeća koja gazduju autobuskim stanicama, aerodromima i željezničkim saobraćajem nerado govore o ovoj temi, tako da smo od većine, uprkos pismenim zahtjevima, ostali uskraćeni za odgovore.

Oni koji su se oglasili tvrde da razloga za paniku nema. Elvedin Begić, izvršni direktor Aerodroma Sarajevo, kaže da taj aerodrom jedini u regiji kontroliše ulaske u terminalnu zgradu.

“Na samom ulazu postavljeni su rendgeni koji kontrolišu putnike i građane koji ih ispraćaju. Trenutno ima vrlo malo prostora za unapređenje bezbjednosti na našem aerodromu, jer smo dosad obezbijedili sve što je od nas zahtijevano od međunarodnih institucija”, kaže Begić.

Zoran Okilj, direktor Aerodroma Banjaluka, kaže da su mjere opreza od eventualne opasnosti na tom aerodromu na visokom nivou.

Milanka Stamenić, menadžer za odnose s javnošću u “Željeznicama RS”, naglašava da “Željeznice” imaju Sektor za obezbjeđenje, čiji radnici čuvaju putnike i imovinu.
U Moskvi nema žrtava iz BiH

Željko Janjetović, ambasador BiH u Moskvi, kaže da nema informacija da je među stradalima u bombaškom napadu u tom gradu bilo državljana BiH.

“Nemamo nikakvih informacija u vezi s našim ljudima koji su se tu mogli naći i cijenimo da ih neće ni biti”, rekao je Janjetović.

Ambasadi BiH u Moskvi se juče ujutru javio jedan bh. državljanin, koji je preksinoć putovao iz Istanbula za glavni grad Rusije, ali je, srećom, njegov avion kasnio, te je izbjegao da se nađe na aerodromu u vrijeme eksplozije.

Ministarstvo spoljnih poslova BiH, nakon terorističkog napada u prijestonici Rusije, u stalnom je kontaktu s Ambasadom BiH u Moskvi.
Osude i saučešća

Lideri država širom svijeta uputili su juče saučešće nakon terorističkog napada na moskovskom aerodromu “Domodedovo”, u kojem je poginulo 35, a povrijeđeno 168 ljudi, te ponudili pomoć ruskom predsjedniku Dmitriju Medvedevu.

“Šefovi stranih država oštro su osudili nehumani napad i uputili iskreno saučešće, te izrazili solidarnost ponudivši pomoć i spremnost za tijesnu saradnju u borbi protiv međunarodnog terorizma”, navodi se u saopštenju informativne službe u Kremlju.

Iz BiH su saučešće uputili Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, te Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, ali i Milorad Dodik, predsjednik RS. Predsjednik Srbije Boris Tadić i Crne Gore Filip Vujanović takođe su izrazili saučešće.

Među državama koje su uputile saučešće su Francuska, Njemačka, SAD, Meksiko, Kanada, Velika Britanija, Belgija, Slovačka, Češka, Poljska, Kina, Italija, Španija, Grčka, Bugarska, Srbija, Estonija, Litvanija, Letonija, Ukrajina, Gruzija, Azerbejdžan, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Izrael, Japan, Iran, Kina te Indonezija.

Tekst preuzet sa www.nezavisne.com

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije