Tata, kupi mi mobilni…

 

U većini prodavnica koje smo obišli potvrdili su nam da je u vreme novogodišnjih praznika povećana prodaja mobilnih telefona, MP3 ili MP4 plejera… Kažu da roditelji najčešće dolaze sa decom i kupuju tehničke uređaje koje oni požele. I najnovije istraživanje sprovedeno u Srbiji pokazalo je da većina građana neće štedeti na novogodišnjim poklonima, a da se elektronski proizvodi visoko kotiraju na listi najpoželjnijih poklona. Najveći broj ispitanih navodi kako planira da „otpakuje“ novi mobilni telefon ili LCD televizor, kako bi obradovali svoje najbliže. Većina je spremna da potroši oko 250 KM za novogodišnje poklone, dok 1,5 odsto je spremno da potroši čak i 2.000 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Top pet poklona

-mobilni telefon
-računar
– laptop
-ajfon
-ajpod

Majka dvanaestogodišnjeg dečaka, Banjalučanka Maja S., ima dilemu da li da svog sina obraduje skupim mobilnim telefonom za novogodišnje praznike ili za njegov rođendan. „Svestan je da je kriza i ništa ne traži, ali vidim da bi hteo novi mobilni telefon. Ipak, iznenadiću ga za rođendan“, kaže ona. Na pitanje da li mu tako rastu apetiti i da li postoji strah da će udovoljavanjem jedne želje stalno tražiti nove i skupe poklone, Maja kaže da je svesna toga, ali da samo prati trend njegovih drugara u razredu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Tu bi nam dobro došla pomoć školskog psihologa ili pedagoga. Recimo, ako bi se deset roditelja obratilo njima za pomoć u smislu da naša deca kopiraju jedni druge i traže ono što ima njegov drug ili drugarica u razredu, pa da se organizuju sastanci i razgovori. Ovako, sve je prepušteno nama“, kaže Maja.

Da roditelji preteruju u kupovini skupih poklona smatra školski psiholog Tatjana Mihajlović. Kaže da roditelji kupovinom skupih poklona „pridobijaju ljubav“ svog deteta, a s druge strane, tvrdi, ništa ne postiže. „Lepo je to što se prate savremena dostignuća i informatička pismenost, ali to ide iz krajnosti u krajnost i više nema granice. Zašto moraju da imaju najnovije telefone? Zaista, nema mere u tome“, kaže ona.

Pitanje je, smatra Mihajlovićeva, koliko će roditelj moći da prati zahteve svoje dece ako konstantno ispunjavaju njihove želje.

„Šta će biti u 18? Mnogo je bitnije da dete oseti neko unutrašnje zadovoljstvo i kada je reč o ocenana, ali i nekim sitnicama. Međutim, to roditelji u potpunosti zanemare. Najčešće što zbog posla nemaju vremena da provedu sa decom nastoje da skupim poklonima kupe njihovu ljubav“, kaže ona.

Pokloni u kriznim vremenima
Istraživanje koje je sprovela kompanija „LG Electronics“ u Srbiji pokazalo je da uprkos ekonomskoj krizi samo 5,3 odsto ispitanika ove godine će za novogodišnje praznike potrošiti manje nego lane. Čak 15,9 odsto ispitanika spremno je da za poklone potroši više nego prošle godine. Većina će kupovinu obaviti kešom.

Blic Online

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije