Za neke učesnike to prije svega znači nastavak rada na zajedničkom nacrtu za implementaciju presude Sejdić/Finci i prilagođavanje Ustava BiH Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, dok su drugi naglasili neophodnost uklanjanja i ostalih diskriminatorski odredbi.
Po mišljenju predstavnika Evropske komisije, implementacija zakonodavstva Evropske unije i harmonizacija s evropskom pravnom stečevinom mora bit poboljšana.
Osim toga predstavnici Evropske komisije su ukazali na to da će otvaranjem pristupnih pregovora u svakom slučaju biti preispitano da li su zakoni Bosne i Hercegovine kompatibilni s pravom Evropske unije.
U tom smislu u procesu integracije u Evropsku uniju biće neophodne i odgovarajuće ustavne reforme jer je to pokazalo iskustvo iz procesu pristupa drugih zemalja kandidata.
Fondacija Konrad Adenauer je ponudila da pomogne diskusije o tim pitanjima i da podrži proces reformi.
Predstavnici njemačkog Bundesataga i njemačke savezne vlade su naglasili da su i Njemačka i ostale zemlje članice EU i dalje spremne da pomognu Bosni i Hercegovini u provođenju neophodnih reformi.
I predstavnici Evropskog parlamenta su potcrtali svoju spremnost da podrže BiH u procesu približavanja Evropskoj uniji.
Parlamentarci su bili jedinstveni u stavu da Bosna i Hercegovina ne smije više gubiti vrijeme te da je neohodno brzo provesti reforme, saopšteno je iz Fondacije Konrad Adenauer.