Sve teže se živi: Veći minimalac diže cijene, na najvećem udaru penzioneri

Ukoliko Vlada Republike Srpske odluči da poveća minimalnu platu, to će sasvim sigurno dovesti do rasta cijena, posebno osnovnih životnih namirnica, a na najvećem udaru naći će se penzioneri jer je činjenica da rast plata i cijena ne prati rast penzija.

Inače, Vlada Republike Srpske, ukoliko ne dođe do dogovora poslovne zajednice i sindikata oko iznosa minimalne plate, odluku treba da donese do kraja godine.

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske, rekao je za “Nezavisne novine” da će, ako dođe do skoka cijena, još više penzionera biti u stanju socijalne potrebe.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Povećanje cijena, ali i najavljeno povećanje cijena električne energije utiče na standard svih stanovnika Republike Srpske, a posebno penzionera jer oni imaju najmanja primanja. Mi smo tokom ove godine očekivali da će doći do vanrednog povećanja penzija, ali zbog finansijskog stanja u budžetu do toga nije došlo. Očekujemo da će doći do redovnog godišnjeg usklađivanja početkom godine. Penzioneri svaki dan sve teže i teže žive. Veoma teško mogu da prežive mjesec. Nama se svakodnevno javljaju stotine penzionera za pomoć jer ne mogu kupiti osnovne životne namirnice, a kamoli lijekove, jer se 99 odsto lijekova plaća. Mi kao republičko udruženje nemamo sredstava da pomognemo. To imaju lokalna udruženja, i to iz sredstava koja sami penzioneri plaćaju”, naglasio je Trifunović.

Prema njegovim riječima, penzioneri su nezadovoljni, ali šta im to znači kad nema sredstava da im se penzije povećaju.

“Penzije su na istom nivou godinu dana, a cijene svakodnevno rastu. Penzioneri vrlo, vrlo teško žive, jer su i najveći potrošači lijekova”, naveo je Trifunović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tako su trgovci već najavili da će, ukoliko dođe do povećanja minimalne plate, cijene morati korigovati i povećati kako bi izdržali dodatne namete i rast plate.

Podsjećamo, trenutno se vode pregovori između sindikata i poslovne zajednice o povećanju minimalne plate u Srpskoj, koja trenutno iznosi 900 KM.

Početkom ove godine je minimalna plata skočila sa 700 na 900 KM, znači za 200 KM. Sindikat traži da minimalac u Srpskoj od 1. januara 2025. godine bude 1.050 KM, dok je mišljenje poslovne zajednice da se on, prema svim parametrima, ne bi trebao povećavati.

Na osnovu kojih ekonomskih parametara Vlada Republike Srpske planira da poveća minimalnu platu još nije poznato.

Prema podacima Privredne komore Republike Srpske, u tri kvartala ove godine ostvaren je izvoz od 3,7 milijardi KM, što je za 218,3 miliona KM ili 5,6 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

S druge strane, uvoz je dodatno skočio, te je u devet mjeseci ove godine iznosio 5,44 milijarde KM i povećan je za 206,65 miliona KM ili četiri odsto.

Znači, u odnosu na prethodnu godinu deficit je povećan za 424,95 miliona KM ili čak 32,3 odsto.

“Spoljnotrgovinski deficit iznosi 1,74 milijarde KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 68%, dok je u istom periodu 2023. godine iznosila 74,9%, odnosno manja je za 6,9 procentnih poena”, navodi se u izvještaju Privredne komore RS.

Industrijska proizvodnja je u padu te je za godinu dana smanjena za 6,7 odsto.

“Posmatrano po djelatnostima, područje vađenje rude i kamena bilježi pad proizvodnje od 11,3%. Pad proizvodnje u prerađivačkoj industriji iznosi 5,4%, dok su proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija manji za osam odsto”, piše u izvještaju Privredne komore RS.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije