Svaki treći na ivici bijede


Sedam od deset siromašnih živi u domaćinstvima na čijem su čelu osobe koje nemaju više od osnovnog obrazovanja. Ti izdržavani članovi porodice troše osam odsto manje od onih čiji domaćin ima srednju školu, a za četvrinu manje od onih koje izdržavaju zaposleni sa višom stručnom spremom.

Na sve to standard stanovništva poslednjih mjeseci pada jer je i „statistička“ prosječna plata na nizbrdici. Tako je radnik u prerađivačkoj industriji u RS u avgustu mjesečno u prosjeku zaradio 551 KM, što je manje za 18 KM manje nego u julu. S tim iznosom nije mogao da prehrani porodicu jer je samo za mjesečne troškove hrane četvoročlane porodice potrebno oko 590 KM. Da napuni cijelu potrošačku korpu od 1.639 KM morao bi da obezbijedi tri svoje plate. U udruženjima potrošača kažu da se kod nas, kao i u svim sirotinjskim zemljama, umeće preživljavanja svodi na zaduživanje i minimalno zadovoljenje potreba. Kupuje se jeftinija, a zasitnija hrana. Najviše se troši brašno, hleb i testenina. Za mlijeko se nekako nađe, ali trošimo duplo manje mesa nego stanovništvo u Evropskoj uniji. U odnosu na njih domaće stanovništvo jede i 20 odsto manje voća.

„Samo na troškove stanovanja odlazi 18,8 odsto kućnog budžeta, a 36,24 odsto na hranu. Iako je prosječna plata u RS 785 KM, kada se ona posmatra posebno po sektorima, slika je sasvim drugačija“, tvrdi sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović. On kaže kako cijene u RS za sada miruju, ali se ni životni standard ne pomera nabolje. „Dok god ne pokrenemo privredu i dok se ne počnu otvarati radna mesta boljoj kupovnoj moći ne možemo se nadati“, poručuje on.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Udruženja potrošača BiH upozoravaju da u BiH 18 odsto građana BiH živi sa tri marke dnevno, za šta se može kupiti hljeb i mleko. Predjsednik Udruženja Mesud Lakota kaže kako onda ne čudi što je većina porodica zadužena do guše, a kredite podiže da bi preživjeli. U prilog tome govore i podaci Svjetske banke – skoro 74 odsto domaćinstava koja su bila zadužena koristilo je najmanje petinu svog dohotka za vraćanje duga. Čak 59 odsto za serivisiranje dugova trošilo je više od 30 odsto primanja. Životni standard u poslednjih pet godina nije se pomerio ni za centimetar jer je i 2005, kao i danas, za zadovoljenje potreba jedne četveročlane porodice bilo potrebno dve do dve i po plate. Lakota tvrdi da realno lošije živimo nego lani. „Međutim, i to se računa prema statističkim podacima, po kojima je trenutna plata u BiH 800 KM, ali treba imati na umu da armija ljudi radi kod privatnika za 400 KM. Samo 17 odsto omladine radi, a polovina penzionera mjesečno primi oko 290 KM. Ako samo jedna osoba u domaćinstvu ima primanja, onda je situacija katastrofalna“, upozorava Lakota. Inače, mladi umesto da rade, sede kući, a izdržavaju ih roditelji – stopa nezaposlenosti najproduktivnijih u dobi između 25 i 49 godina je poražavajućih 25 odsto. On dodaje da se mnoge porodice „drže“ zahvaljujući rođacima u inostranstvu koji im šalju novac.

Prosječne plate

Oblast – plata
Državna uprava 1.053 KM
Zdravstvo 1.017 KM
Obrazovanje 893 KM
Trgovina 589 KM
Građevinarstvo 564 KM
Prerađivačka industrija 551 KM
Ugostiteljstvo 526 KM

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

*Podaci Zavoda za statistiku RS

Blic

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije