Danas odluka o novoj viziji Banjaluke: Da li će Skupština ignorisati upozorenja struke?

Foto: BUKA, arhiva

Na današnjoj sjednici grada Banjaluka odlučivaće se o prijedlozima za Nove regulacione planove koji se odnose na poteze u centru Banjaluke. Prihvatanjem ovih Regulacionih planova izgled Banjaluke u budućnosti biće znatno drugačiji. Sa novim regulacionim planovima daje se zeleno svjetlo da se u najužem dijelu grada naprave neboderi od 15 do 25 spratova.

Pored velike zgrade u “Rupi” koja je počela da se gradi, a koja će u jednom dijelu imati čak 10 spratova, u centru Banjaluke možemo očekivati i četiti nebodera od 15 spratova, a možda i više, zavisi koji je u pitanju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored nebodera planirano je i da spomenik palim borcima bude izgrađen na parking kod Kraša iako se samo u glavi može vizualizirati kako će spomenik tih dimenzija izgledati na ovoj lokaciji između Muzeja savremene umjetnosti RS i zgrada.

Iako je struka pokušala u više navrata da ukaže na problematičnost onoga što je planirano u Banjaluci, šira javnost je nezainteresovana za ove teme što nam pokazuje mali broj građana koji su prisustvovali ovim javnim raspravama iako su one bila održane u popodnevnim časovima.

Igor Uletilović, asistent na programu Transport iz Centra za životnu sredinu, rekao je ranije za BUKU da problemi aktuelnih izmjena regulacionih planova za centralno područje Banjaluke započinju od obuhvata tih planova, gdje umjesto da se centralni prostor grada tretira kao jedna sveobuhvatna cjelina, ide se u izradu velikog broja planova sa malim i često nelogičnim obuhvatima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Tako npr. RP ‘Rupa’ u obuhvatu uključuje samo parking na Krašu i pritom presjeca prostor platoa ispred Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, isključujući zelenu površinu u pravcu Pošta Srpske, dok sa druge strane RP ‘Palas’ uključuje taj prostor, ali isključuje parking na Krašu. Sve ukazuje na veliki pritisak na Gradsku upravu da se ubrzanom procedurom obezbjede lokacije za gradnju zamišljenih objekata, zanemarujući totalno integrisan i smišljen pristup razvoja centralnog područja grada”, rekao je za BUKU Uletilović.

On dodaje da Nacrt RP “Palas” predviđa gradnju nekoliko solitera na prostoru hotela Palas, kaldrme, kao i Stare autobuske stanice, gdje je i dalje enigma uklapanje takvih objekata u postojeći ambijent, odnosno koliko bi novoizgrađeni objekti narušili identitet grada kakvog poznajemo.

“Ovdje se postavlja pitanje da li postoji vizija za prostor najužeg centra grada, kako se dolazi do te vizije, kao i da li građani uopšte učestvuju u tom procesu. Kako se radi o prostoru koji je od izuzetne važnosti za sve građane, smatramo da procesi izmjene i usvajanje ovakvih planova ne bi smjeli da se odvijaju izuzetno ubrzanim tempom, te da bi građani morali da budu uključeni u procese od same izrade idejnog rješenja i postavljanja vizije”, ističe naš sagovornik.

Igor kaže da je trenutno učešće građana u procesima izmjena regulacionih planova skromno i formalno.

“Iz Gradske uprave napominju da se poštuju svi zakonski mehanizmi učešća javnosti, preko javnih poziva, javnih prezentacija, javnih rasprava, gdje građani i sva zainteresovana lica imaju priliku da iznesu svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe. Međutim, postavlja se pitanje formalne demokratije, koliko se stavovi i mišljenja upućeni od strane građana uopšte usvajaju? Možda bi konkretno za RP ‘Palas’ mogao da se napravi pregled komentara koji su upućeni od strane građana i stručne javnosti, kao i broj komentara koji su usvojeni, kako bismo dobili realnu sliku promjena koje je pretpio pomenuti RP učešćem javnosti”, kaže Uletilović.

Aleksandar Jokić, advokat iz Banjaluke, kaže postoji više udruženih problema u čitavom ovom trendu izgradnje nebodera u užem centru grada.

“Prije svih, kako smo čuli od stručnjaka, iz ugla urbanizma i saobraćaja ova rješenja nisu adekvatna i značajno će otežati kretanje ljudi i život u gradu. Sa druge strane izgled grada bi mogao da bude promijenjen i to ne na bolje. A na kraju, ono što meni kao pravniku najviše smeta, jeste što niko nije utvrdio javni interes, a svi organi su u obavezi da ga poštuju. Dakle, niko nije utvrdio šta građanima ovog grada treba, šta žele i kako hoćemo da ovaj grad i život u njemu izgleda. To nikoga ne zanima. Dokaz tome jeste i činjenica da se sa parcijalnim izmjenama RP-a nije sačekalo do donošenja Urbanističkog plana”, rekao je Jokić za BUKU.

Jokić kaže da Gradonačelnik Banjaluke i predstavnici grada na održanoj Javnoj raspravi nisu bili voljni da slušaju argumente, struku i stav građana.

Ostaje da vidimo šta će sutra Skupština grada Banjaluka odlučiti kada je izgled buduće Banjaluke u pitanju. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije