Studentska okupljanja u BiH: Borba protiv korumpiranih elita i nacionalističkog zarobljavanja društva

Danas, u 12:00 sati, studenti će ispred zgrade Parlamenta Bosne i Hercegovine postaviti ključno pitanje: „Hoće l’ ta promjena?“ Povod protesta je tragedija koja je prošle godine zadesila Jablanicu, Konjic i Fojnicu nakon katastrofalnih poplava, a studenti zahtijevaju odgovornost vlasti za nemar i neispunjena obećanja. Četiri mjeseca su prošla, a odgovorni nisu pozvani na odgovornost – to je stvarnost s kojom se vlasti moraju suočiti.

Ovaj protest nije samo poziv za odgovornost u vezi s tragedijom, već i za buđenje savjesti društva i borbu protiv političkih i društvenih nepravdi koje truju zemlju.

I banjalučki studenti se okupljaju u sve većem broju. Nakon više okupljanja petkom u podne, prošle sedmice su održali skup u subotu i izrazili solidarnost sa studentima u Srbiji, koji već tri mjeseca traže pravdu za pad nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu. Takođe, dali su podršku kolegama u Sarajevu, koji će danas održati skup u znak sjećanja na žrtve stradale u Jablanici. „Izražavamo duboku solidarnost sa studentima Sarajeva koji će održati skup u  znak sjećanja na žrtve stradale u Jablanici. Na tom skupu oni će tražiti pravdu za koju se  svi mi ovdje zalažemo i koju priželjkujemo. Time pokazujemo da smo svi povezani u našoj  borbi. Mi mali smo tu da se borimo za svoju budućnost i vratimo u kolektivnu svijest osjećaj slobode, pravde i humanosti“, poručili su.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Studentska okupljanja u Bosni i Hercegovini, prema riječima sociologa Seada Pašića, predstavljaju specifičan izraz društvenog revolta koji je nastao kao refleksija na studentski pokret u Srbiji. Pašić za BUKU tvrdi da su ova okupljanja politička, ali nisu vezana za bilo koju stranku. Ciljevi su jasni: društvo odgovornosti, poštovanje zakona i jasna poruka stranačkim korumpiranim elitama da postoji društveni sloj koji može potaknuti procese ka ozdravljenju zemlje i društva. On ističe da je društvo u BiH zarobljeno u nacionalističkim zajednicama koje nude ekskluzivne i ideološke pristupe, koji ne doprinose blagostanju stanovništva.

Sociolog dodaje da studenti sada artikuliraju vlastite interese, bez ideoloških magli o ugroženosti, i da je društvo koje je inkluzivno jedino sposobno omogućiti prosperitet, progres i nadu u bolje sutra.

I Stojana Valan, diplomirana teologinja i master filozofije, je još ranije za portal BUKA komentarisala okupljanja banjalučkih studenata. “Studente i profesore koji su se okupili u kampusu, sjećajući se žrtava novosadske tragedije, možemo smatrati pokazateljem potencijala Banjaluke za pozitivne promjene u društvu. Ta okupljanja, koja su se proširila na čitav region, preplavljena su duhom, energijom i željom za boljim društvom, uprkos apatiji kojoj smo prisiljeni”, rekla je Valan.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona je naglasila kako su studenti u Banjaluci zadržali čvrst stav, odbijajući političke uplive i insistirajući na tome da blokade ostanu isključivo njihov izraz. “Duhovitost transparenata i elokventni govori studenata jasno pokazuju da se bore za vlastite interese, a ne za ideološke floskule koje im se nameću”, dodala je Valan.

Jedan od najistaknutijih transparenata na banjalučkom protestu nosio je poruku „Jablanica – Novi Sad, ista borba drugi grad“, što Valan vidi kao dokaz da mladi ljudi u BiH nadmašuju podjele proizašle iz ratnog diskursa. “Ovi studenti su svjesni društva u kojem žive i ne pristaju na podjele koje im se nameću od onih koji žele izbjeći sopstvenu odgovornost”, zaključila je Valan.

Violeta Gluvačević, profesorica srpskog jezika u Medicinskoj školi, Banjaluka je u svom autorskom tekstu za BUKU istakla da mladi nisu izgubljena generacija, već glas budućnosti, hrabri i spremni da se bore za pravedniji sistem. Kroz analizu književnih djela sa učenicima, nastojala je probuditi kritičko razmišljanje, ali je suočena sa pitanjem mladih koji sumnjaju u mogućnost promjena. Strah je ključni faktor koji oblikuje društvo, ali mladi pokazuju da je moguće suprotstaviti se manipulacijama i boriti se za slobodu i pravdu. Violeta ističe da mladi na ulicama pokazuju hrabrost i podsjećaju nas na važnost slobode koja se ne može kupiti, nego mora biti osvojena.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije