STRUČNJAK OTKRIVA Evo kad će prestati saobraćajne gužve u Banjaluci!

Novi režim saobraćaja u Banjaluci primjenjuje se već dvije sedmice, ali se gužve čine nikada većim.

Situacija je posebno loša u svim poprečnim ulicama u odnosu na ulicu kralja Petra I Karađorđevića, a slično je i u Aleji Svetog Save, gdje nervoza i napetost vozača koji često trube već postaju dio naše svakodnevice.

Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje sigurnosti saobraćaja Republike Srpske, kaže da je situacija takva jer je saobraćajni problem samo promijenio lokaciju, a posebno je loša situacija u ulicama koje po svojim konstrukcijama i širini kolovozne trake nisu projektovane za ovaj intenzitet saobraćaja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Negativne strane jednosmjernog saobraćaja su minimalni rezultati projektnog zadatka. Ako smo očekivali da će se uvođenjem jednosmjernog saobraćaja značajno riješiti saobraćajno zagušenje centralnog dijela grada, a na terenu imamo intenziviranje saobraćajnih tokova na drugim mikro lokacijama, onda možemo reći da se negdje napravila greška u projektu,” ističe Jaćimović za BUKU.

Na pitanje kada možemo očekivati prestanak saobraćajnih gužvi, Jaćimović kaže da je saobraćaj živa materija i da je neophodno stalno ulaganje u infrastrukturu, inače nas može zadesiti saobraćajni kolaps kakav danas imamo na terenu.

Gužve će prestati, dodaje, tek izgradnjom obilaznice oko Banjaluke, izgradnjom novih poprečnih veza između istočnog i zapadnog tranzita, izgradnjom dovoljnog broja parking prostora u prve tri gradske zone i nastavkom izgradnje transverzala i kružnih tokova.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sadašnje stanje saobraćajne revolucije, kako je neko naziva, vidim kao da smo na bolesniku pokrenuli operaciju na svim organima u isto vrijeme. U gradu je trenutno registrovano oko 90.000 vozila, a svake godine se registruje novih oko 2.000 vozila. Nažalost, stanje putne mreže i usklađivanje iste nije pratilo ovaj trend povećanja broja vozila, tako da trenutno imamo saobraćajno zagušenje koje traje deset sati u toku dana,” jasan je Jaćimović, koji je za BUKU prokomentarisao i koliko će puštanje u saobraćaj kružnog toka na Bulevaru rasteretiti saobraćajnu gužvu: “Takozvani kružni tok nije izrađen po planskim dokumentima i suprotan je usvojenom regulacionom planu saobraćajnog čvorišta kod Kastela, koji je predviđao moderan kružni tok sa pristupnim saobraćajnicama na čijem rješenju su radile vrhunske arhitekte i saobraćajni inženjeri. Kada se odstupi od planskih dokumenata i kada se gradi bez studiozne analize, takva rješenja se pokažu kao privremena, a ne kao trajna rješenja.”

Obzirom na to da se često može čuti da su tramvaji rješenje za Banjaluku, a povremeno se spominje podzemna saobraćajnica u centru grada, našeg sagovornika smo pitali kakvo je njegovo stručno mišljenje o ovim prijedlozima.

Tramvaji, kaže, nisu rješenje za Banjaluku zbog složenog građevinskog projekta koji bi morao obezbijediti mnogo površina za tramvajske pruge i opremu, a to grad ne može da riješi.

Pravac u kojem se može razmišljati su trolejbusi koji koriste postojeće saobraćajnice i za pogon koriste električnu energiju.

Što se tiče podzemne saobraćajnice u centru, ističe, od nje se odustalo jer je sam projekat preskup za budžet grada kao što je Banjaluka, a i jer bi efekat bio minimalan.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije