Treba li ukinuti budžetsko finansiranje političkih stranaka u Bosni i Hercegovini? Prema prijedlogu delegata Zlatka Miletića, odgovor je – da.
Tokom proteklih 20 godina, iz svih nivoa vlasti za stranke je isplaćeno više od 335 miliona KM.
Umjesto da se taj novac usmjeri ka zapošljavanju, zdravstvu ili borbi protiv siromaštva, završio je u rukama političkih subjekata – bez stvarnog učinka po život građana.
Dok gotovo polovina stanovništva jedva preživljava, pitanje je jasno: ko još može da opravda ovakav sistem?
Upravo ovo će biti jedna od tema sutrašnje sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na kojoj će se razmatrati Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o finansiranju političkih stranaka, koji je predložio delegat Zlatko Miletić.
Ova inicijativa ima potencijal da izazove ozbiljne političke i društvene refleksije, jer predviđa ukidanje mogućnosti da se političke stranke finansiraju iz javnih budžeta – od državnog, preko entitetskih i kantonalnih, pa sve do lokalnih.
Miletić obrazlaže svoj prijedlog konkretnim brojkama.
Prema njegovim riječima, čak 80% sredstava političkih partija dolazi direktno iz budžeta – sredstava koja bi, kako tvrdi, mogla biti usmjerena u stvaranje novih radnih mjesta, jačanje socijalne i zdravstvene zaštite, ili ublažavanje demografske krize u zemlji.
– Neprihvatljivo je i sramotno da u zemlji u kojoj gotovo polovina stanovništva živi od mjeseca do mjeseca, političke partije godišnje troše preko 20 miliona KM iz javnih sredstava – navodi Miletić, pozivajući se na podatke koji pokazuju da je u periodu od 2004. do 2021. godine za finansiranje političkih subjekata potrošeno više od 335 miliona KM.
Javni novac za partijske interese
Centralna izborna komisija BiH je 2021. godine zabilježila da je za stranke bilo planirano gotovo 19,4 miliona KM iz budžeta svih nivoa, od čega je isplaćeno preko 18,8 miliona, odnosno 97,4% planiranih sredstava.
Analiza strukture tih iznosa pokazuje širok raspon izvora – od opštinskih i gradskih budžeta (preko 32%) do entitetskih i državnog budžeta.
Distribucija javnog novca, u ovom kontekstu, jasno ukazuje da su političke stranke decenijama koristile sistemske privilegije za sopstveno održavanje na sceni.
U tom periodu, dok su ekonomski pokazatelji opadali, a standard građana stagnirao ili nazadovao, iz godine u godinu su rasli budžetski izdaci za stranačke kase – sa 13,2 miliona KM u 2004. na gotovo 23,7 miliona KM u 2008, a zatim u blagim oscilacijama nastavili da se kreću između 16 i 22 miliona godišnje.
Trošimo milione, a društvo stagnira
Delegat Miletić tvrdi da je umjesto finansiranja političkih stranaka, za 20 godina moglo biti otvoreno najmanje 20.000 radnih mjesta niske akumulacije, što bi godišnje značilo preko 1.000 novih radnih mjesta – posebno značajnih za mlade koji svakodnevno napuštaju BiH.
Osim zapošljavanja, novac je, navodi se, mogao biti iskorišten i za unapređenje zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite.
U zemlji gdje gotovo 20% građana živi ispod granice siromaštva, ovakav sistem finansiranja političkih subjekata može se, s pravom, okarakterisati kao suprotan javnom interesu.
Vrijeme za sistemsku promjenu
Prijedlog zakona oslanja se na principe Ustava BiH, vladavine prava i evropskih vrijednosti, s jasnim ciljem: ukloniti budžetsku zavisnost političkih partija i time vratiti odgovornost stranačkom djelovanju.
Ako partije žele povjerenje građana, poruka je jasna – neka ga steknu kroz konkretan rad, a ne kroz institucionalne privilegije.
Miletićev prijedlog otvara važno pitanje: da li je političko djelovanje u BiH servis građanima – ili samo sebi?