Političke stranke ulaze u preuranjene političke kampanje i koriste javne resurse kako bi pozivali građane da glasaju za njih na predstojećim Opštim izborima u Bosni i Hercegovini pokazao je monitoring koji sprovodi Transparency international u BiH (TI BiH).
“Pratili smo 175 događaja, na 76% njih bili prisutni kandidati, od čaga na 44% njih bili su prisutni javni funkcioneri kojima nije bila nadležnost da budu tu”, pojasnili su iz TI.
Jedan od primjera koji su naveli je Dan opštine Čelinac, kada su se u sklopu manifestacije obraćali kandidati koji obavljaju dužnost na novu Republike Srpske.
“Na obilježavanju Dana opštine Čelinac, agresivnom kampanjom, putem bilborda najavljen je koncert pet estradnih umjetnika, građanima se nudio besplatan ulaz na koncert. A prije koncerta su im se obratila četiri kandidata, od čega dva kandidata nisu imali nikakve nadležnosti da budu tu”, poručili su iz TI, dodajući da se radi o ministru poljoprivrede RS Borisu Pašaliću i direktoru UKC RS Vladi Đajiću.
Drugi primjer koji su naveli su dani povratka u Travniku i Bratuncu.
“Na led ekranima su se nalazila imena, Edina Ramića, Bakira Izetbegovića, grafička rješenja su slična grafičkim rješenjima koja koristi SDA”, rekli su.
Ivana Korajlić iz TI dodaje da je izražen problem korištenja javnih resursa.
“Imali smo događaje koji su finansirani od javnih institucija koje se pretvore u predizborne skupove, otvoreni pozivi da glasaju za određene subjekte, pa čak i prijetnje da, ako ne glasaju, da će trpiti poslijedice”, rekla je.
Osim toga, u ovoj organizaciji dodaju da je poseban problem preuranjena kampanja. Pojašnjavaju da monitoring započinju tri mjeseca pred izbore, ali da kampanju brojne stranke počinju i ranije.
“Veoma je raširen praksa da se ranije počinje sa predizbornom kampanjom, a dolazi do zloupotrebe javnih institucija, funkcija, sredstava, gdje se ogromna javna sredstva koriste za dobijanje podrške glasača”, rekla je Ivana Korajlić iz TI.
Poseban je problem, kaže ona, pojava govora mržnje koju CIK ne može sankcionisati jer se odredbe Izbornog zakona vezuju za izbornu kampanju koja zvanično nije počela. Čeka se stupanje na snagu izmjena Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik, što bi moglo imati uticaj na političke subjekte.
“Nažalost, za razliku od zemalja okruženja, BiH nije uvela ograničenje javne potrošnje u predizbornom periodu, što je ključni resurs koji se zloupotrebljava za kupovinu glasova i promociju stranaka i kandidata. Posmatrači TI BiH evidentirali su 353 javnih radova koji su započeli ili završili u proteklih mjesec dana, a njihova vrijednost iznosi 429 miliona KM. To je za oko 20 miliona više nego što je na javne radove, po podacima Agencije za javne nabavke, potrošeno u drugom i trećem kvartalu prošle godine” – ističu u TI BiH.
Navode da je, takođe, zabilježeno i 138 slučajeva davanja vanrednih i jednokratnih budžetskih isplata pojedinim kategorijama stanovništva, gdje se u većini slučajeva radi o indirektnoj kupovini glasova.
U ovu svrhu, samo za zabilježene primjere, kako dodaju u TI BiH, podijeljen je 191 milion KM što uključuje i dva velika slučaja gdje su entitetske vlade izdvojile preko 100 miliona KM za jednokratnu pomoć penzionerima, boračkim kategorijama i mladima, a sve će biti realizovano do izbora.
Pored toga, dodatnih 90 miliona podijeljeno je kroz druga davanja a među najznačajnijim davanjima su pomoć Vlade Tuzlanskog kantona penzionerima od 100 KM (ukupno 3,5 miliona), pomoć Vlade Zeničko-dobojskog kantona porodiljama od 1.000 KM (ukupno 11 miliona KM) te jednokratna pomoć nezaposlenima od 100 KM u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Ovaj kanton obezbijedio je i plaćanje zdravstvenog osiguranja vjerskim službenicima, dok je nešto slično najavljeno i u Republici Srpskoj.
Iz TI BiH ističu da je zabilježeno i 11 slučajeva povećanja plata ili jednokratnih davanja na plate zaposlenima u javnim institucijama i preduzećima kao i 19 slučajeva povećanog zapošljavanja u javni sektor.
– Iako nije sporno da se povećavaju plate i primanja budžetskih korisnika, u velikom broju slučajeva radi se o jednokratnim davanjima i koja se koriste prikupljanje izborne podrške – upozoravaju u TI BiH.
Pored toga, kako dodaju, zabilježena su i 24 slučaja omogućavanja posebnih pogodnosti i davanja brojnih javnih usluga koje su postale besplatne pred izbore.
– Izdvajamo primjere gdje je UKC RS organizovao besplatan izlet za penzionisane radnike ove ustanove, gdje je direktor, koji je i kandidat za narodnog poslanika, dijelio kartice kojim se nudi prioritet prilikom medicinskih pregleda. Opština Jablanica omogućila je besplatan prevoz mladima do jablaničkog jezera, Opština Kozarska Dubica prestala je naplaćivati parking, Zavidovići su formirali tim za besplatnu ovjeru dokumentacije prosvjetnim radnicima bez stalnog zaposlenja, itd – upozoravaju u TI BiH.
Ističu da je zabilježeno i 19 slučajeva povećanog zapošljavanja radnika u javni sektor pred izbore.
TI BiH je na današnjoj pres konferenciji u Sarajevu predstavio i mobilnu aplikaciju Reflektor: Izbori 22, pomoću koje svi građani mogu prijaviti izborne nepravilnosti, kršenje zakona i zloupotrebu javnih resursa u kampanji, te posebno apelovao na građane da prijave sve oblike pritisaka na birače, kupovine glasova i prijetnji biračima.