Foto: BUKA
Uprava za indirektno oporezivanje BiH od maja mjeseca sprovodi kampanju „Stop švercu“, čiji je cilj da svi građani Bosne i Hercegovine koji imaju bilo kakvu informaciju o utaji indirektnih poreza i nezakonitom prometovanju roba, a posebno duvanskih prerađevina, to dojave na otvorenu liniju 080 02 06 07.
Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije Uprave za indirektno oporezivanje BiH, rekao je da su rezultati ove kampanje doprinijeli porastu prihoda od indirektnih poreza.
“Ovu kampanju započeli smo 28. maja i sve naše građane u BiH zamolili smo da nam dostave kvalitetne informacije o nelegalnoj i nezakontoj prodaji duhana i duhanskih prerađevina. Svaka nelegalna prodaja cigareta je prodaja cigareta koje nisu obilježene akciznim markicama ili koje su obilježene akciznim markicama neke susjedne države. U ovom period dobili smo 227 kvalietnih informacija na našu otvorenu liniju, kao i 87 poruka na viber broj sa preciznim opisom gdje i šta se nezakonito prodaje. Na osnovu ovoga uradili smo čitav niz aktivnosti na terenu koj su rezultirale oduzetom robom u vrijednosti od 5,2 miliona KM, a od toga se miliona KM odnosi na duhan i duhanske prerađevine”, rekao je danas Ratko Kovačević.
Dodaje da su rezultati ove akcije značajni i vide se u porastu izdanih akciznim markica kojima obilježavamo cigarete i duhan u BiH. Mi smo godinama imali pad izdanih markica za prodaju duhanskih proizvoda, au 2022. godini imamo značajan rast, 171 milion komada akcinih markica izdali smo u osam mjeseci ove godine što je za 32 odsto više u odnosu na osam mjeseci prošle godine kada smo izdali samo 130 miliona komada akciznih markica”, pojašnjava Kovačević.
Ističe da su prihodi od akciznim markica ove godine iznosili 655 miliona KM, što je za 140 miliona KM više u odnosu na osam mjeseci prošle godine.
Podsjetimo da je i prošlogodišnja akcija Uprave „Stop švercu“ rezltirala je velikim brojem poziva i dostavljenih informacija, od kojih su mnoge bile korisne i na osnovu kojih su izvršene aktivnosti na terenu i pronađena i oduzeta akcizna roba koja se prodavala suprotno zakonskim propisima.
Podsjećamo, od 2009. godine, od kada je Bosna i Hercegovina krenula u proces usklađivanja oporezivanja akcizom duvana i duvanskih proizvoda, broj izdanih akciznih markica konstantno je bio u padu svih prethodnih godina.
Međutim, 2021. godine, kada je UIO provela prvu javnu kamapanju „Stop švercu“ koja je imala za cilj suzbijanje „crnog tržišta duvana“ u BiH, desilo se da je broj izdanih akciznih markica UIO za duvan i duvanske prerađevine zabilježio rast. Ovo su definitivno podaci koji govore u prilog činjenici da se u posljednje dvije godine smanjuje procenat tzv. „crnog tržišta“ duhana u BiH.