Foto BUKA
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt nametnuo je tehničke izmjene Izbornog zakona uz napomenu da je ranije to trebalo da urade domaći političari. Izmjene se odnose na integritet izbora i trebalo bi da osiguraju transparentiji izborni proces.Vlasti Republike Srpske ranije su najavile da neće prihvatiti nikakva nametanja, a to je u reakciji za Buku potvrdio i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
Lično mogu da kažem da poštujem stav Venecijanske komisije da zakone donose parlamenti, a ne nikakvi pojedinci ili samozvanci i o svemu drugom je izlišno pričati“, rekao je Stevandić.
Na pitanje Buke koji su naredni koraci entitetske vlasti, Stevandić kaže kako je odgovor spreman, pa je očigledno da su predstavnici vladajuće koalicije očekivali i znali da je visoki predstavnik bio ozbiljan kada je u decembru 2023. najavio nametanje izmjena Izbornog zakona.
Republika Srpska ima spreman Izborni zakon Republike Srpske, o tom potom, dok sve to izanaliziramo. Ne reagujemo na prvu, vrlo smo temeljni. Mislim da je ovo pokušaj da se omete dogovor o evropskim integracijama“, dodao je Stevandić.
Današnja odluka za njega je destruktivna po odnose unutar Bosne i Hercegovine.
To je jasna poruka da se razvaljuje evropski put BiH. Ludačka košulja, ko hoće da prihvati nek je nosi, Republika Srpska neće“, kaže Stevandić.
Upitan da saopšti više detalja o entitetskom zakonu i da li to znači uspostavu entitetskog tijela za provedbu izbora, Stevandić kaže kako neće da reaguje ishitreno.
Ne prihvatamo nametanje zakona od strane bilo kog pojedinca na svijetu. Ni da je legalan ne bi prihvatili, nije legalan, njegove odluke se ne objavljuju u Službenom glasniku Republike Srpske, sve su to stvari domaćeg zakonodavstva. Sve drugo je stavr analize i dogovora koalicionih partnera i svih partija u Republici Srpskoj. Imamo sutra Kolegijum NSRS, uopšte nisam zabrinut ni sa kakvim Šmitom“, rekao je Stevandić u izjavi za Buku.
Na našu konstataciju da je neprovođenje odluka visokog predstavnika krivično djelo iz Krivičnog zakona BiH, te da li ga je strah odgovara da nije.
Nije me nimalo strah, a što se tiče svih tih strahova – njih treba da bude strah jer uništavaju mir u Bosni i Hercegovini i uvode nas u vrijeme krize. Strah treba da je njih i ovo rade neoliberalni neonacisti“, zaključio je Stevandić.