Stevandić i zvanično pozvao političke lidere iz RS, znamo ko sigurno ne dolazi

Tema sastanka su konsultacije o Izbornom zakonu Republike Srpske i dogovor o nastupu na ovogodišnjim lokalnim izborima.

Podsjetimo, sredinom prošle sedmice, predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik pozvao je političke stranke u Republici Srpskoj da bojkotuju predstojeće lokalne izbore, tvrdeći da su zakoni koje je predložio visoki predstavnik Kristijan Šmit neprihvatljivi.

Bilo je sasvim očekivano da će vladajuća koalicija prebaciti lopticu na stranu opozicije, kako bi ih uvukli u već viđeni scenario o potrebi političkog jedinstva po pitanju krupnih tema. Istovremeno, ovo im može poslužiti kao alibi, jer u slučaju da se dogovori nastup na izborima “po Šmitovim pravilima”, mogu lako reći – “mi smo sve pokušali, ali opozicija nije željela d aima jedinstveni stav, pa mi eto moramo”. Na drugu stranu, poprilično je i licemjerno optuživati opoziciju za dogovore sa bošnjačkim političkim partijama o predaji određenih gradova, a onda ih pozivati da zajedno kreiraju jedinstvenu politiku naspram organizovanja i učešća na lokalnim izborima u BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Milorad Dodik rekao da je njihov prijedlog da se na izborima ne učestvuje prema zakonima i odlukama koje je donio Kristijan Šmit.

Naglasio je potrebu za dijalogom s opozicijom o ovom pitanju i ponovio posvećenost usvajanju Izbornog zakona Republike Srpske, prema kojem bi se izbori trebali organizirati.

“To se može ostvariti samo ako sve partije prihvate pravo Republike Srpske da provodi izbore po svom izbornom zakonu,” rekao je Dodik, dodajući da je to jedini način da se osigura subjektivitet izbornog procesa.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Istovremeno svi znaju kako je poprilično kratak rok za usvajanje Izbornog zakona RS budući da na sjednici Vijeća naroda Republike Srpske nije postignuta saglasnost u pogledu Izbornog zakona Republike Srpske, što podrazumijeva pomjeranje rokova, jer veto ide pred Zajedničku komisiju Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske, koji će odlučivati o tome hoće li biti prihvaćen ili ne. S obzirom da nijedan veto prije nije bio usaglašen, zakon će najvjerovatnije ići pred Ustavni sud RS.

To sve će potrajati, i to predstavnici vladajuće koalicije znaju.

Sigurno je da kod Stevandića sigurno neće doći predstavnici opozicije.

Nebojša Vukanović, šef poslaničkog kluba Lista za pravdu i red, na svom blogu je izjavio da nema nikakvih sastanaka i dogovora sa režimom i uzurpatorima, jer se to pokazalo kao opasno i samoubilačko.

Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, izjavila je da se njena stranka neće odazvati pozivu vladajuće koalicije za razgovor o učešću na izborima, smatrajući taj poziv licemjernim jer su sve stranke vladajuće koalicije već ušle u proces prijave za izbore koje je raspisala Centralna izborna komisija.

“Mjesec dana ranije sam izjavila da se nećemo prijaviti na izbore prema Dodikovom zakonu i ostali smo pri tom stavu. Jasno je da im je potrebna opozicija kao alibi za njihovo učešće na raspisanim izborima,” rekla je Trivićeva.

Predsjednik Srpske demokratske stranke Milan Miličević uputio je pismo predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske Nenadu Stevandiću u kojem ga je obavijestio da SDS neće učestvovati na sastanka koji je zakazan za danas, na temu – konsultacije o Izbornom zakonu Republike Srpske i dogovor o nastupu na ovogodišnjim izborima.

On je detaljno obrazložio razloge zašto je SDS odbio poziv za sastanak:

“Prvi razlog je to što vladajuća većina nikada nije ispoštovala zaključke Narodne skupštine koje smo često i zajedno donosili, a koji se odnose na zaštitu interesa Republike Srpske u institucijama BiH. Nikada niste prihvatili naš zahtjev da raspravljamo o Informaciji o kršenju zaključaka Narodne skupštine koji su od suštinske važnosti za vitalne nacionalne interese Republike Srpske i srpskog naroda. Sve što smo zajedno dogovarali u Banjaluci, prekršili ste u Sarajevu. Tim ste uništili povjerenje u institucije, ali i smisao bilo kakvih razgovora na relaciji vlast – opozicija.

Drugo, vjerujem da vam je poznato da je ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić donio instrukciju o privremenom finansiranju institucija BiH u drugom kvartalu i njom odobrio Centralnoj izbornoj komisiji sredstva za provođenje lokalnih izbora, u skladu s izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucije BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit. Podsjećam vas i da je potpredsjednica SNSD-a Željka Cvijanović izjavila 10. maja da će se SNSD prijaviti na izbore koje je raspisala Centralna izborna komisija. Dakle, vi ste odluku već donijeli i po ko zna koji put odustali od onog što ste usvojili u Skupštini, a sazivanje sastanka vam je samo traženje alibija. Mi vam ne trebamo da javnosti saopštite da idete na izbore koje je raspisao CIK. Sami ste odlučili, sami i saopštite”, napisao je Miličević.

SDS ima opravdane sumnje u iskrenost namjere vladajuće koalicije u Republici Srpskoj da do kraja sprovede proceduru usvajanja Izbornog zakona Republike Srpske. Kao državotvorna stranka koje je, zajedno sa srpskim narodom, politički tvorac institucija Republike Srpske, ali i kao legalisti, uvijek smo i uvijek ćemo, za razliku od aktuelne vlasti, stajati iza svih zakona i odluka koje donese Narodna skupština a koje su u interesu zaštite Republike Srpske. To važi i za Izborni zakon Republike Srpske ukoliko od njega ne odustanete i on stupi na snagu. Nema potrebe da razgovaramo o zakonu čiji ste tekst kreirali bez opozicije i već usvojili, nego očekujemo da postupite po njemu kada on bude objavljen u ‘Službenom glasnikuRepublike Srpske’ i da Republička izborna komisija tada raspiše izbore. Zajedno sa tim izborima tražimo i: da zajedno sa lokalnim izborima budu održani i izbori za predsjednika Republike Srpske i Narodnu skupštinu Republike Srpske. Kako bi izbori bili održani u fer i demokratskim uslovima, tražimo da omogućite jednak tretman vlasti i opozicije na Javnom radio- televizijskom servisu RTRS” saopštio je Miličević

Na kraju pisma, predsjednik SDS-a se osvrnuo na Stevandićevu izjavu kako je “nedolazak na sastanak dokaz saradnje sa strancima”:

“Da li vas je makar malo sramota da to kažete SDS-u koji se našao na do sada najjačem udaru stranaca i vaših ‘patriotskih stranaka’ iz vlasti zbog kojih ste SDS-u ukinuli račun da biste nas spriječiti da učestvujemo na izborima , što vam neće uspeti” naveo je Miličević.

Branislav Borenović, predsjednik PDP-a izjavio je da je DOdik najveći prevarant i lažov.

“Pa izbori po Šmit-Dodikovom zakonu se održavaju zahvaljujući njemu i njegovoj stranci koja nikada nije usvojila izmjene Izbornog zakona i čije finansiranje direktno obezbjeđuje i potpisuje njegov ministar finansija. Milorad Šmit ili Kristijan Dodik, kako god, po ko zna koji put se upetljao u svoje laži.  Nemamo se mi šta nadati, on je sam rekao da neće izaći na izbore i da mu za to ne treba podrška opozicije. Ali mu očigledno treba alibi, jer naravno, opet gazi što je rekao i što smo mi, naravno, još prvog dana predvidjeli da će biti. Siguran sam da je SNSD već prikupio potrebnu dokumentaciju i da su prvi potrčali u „omraženi“ im CIK da predaju prijavu. Takođe, kome on ima pričati o strancima, jer je on jedini direktno izabran ne od naroda, nego od stranog faktora i to u više navrata. Taj čovjek očigledno ne može bez laži i šibicarskih prevara. To je već prešlo u patologiju” izjavio je Borenović.

Politički lideri u Republici Srpskoj suočavaju se s velikim izazovima u vezi s predstojećim lokalnim izborima, gdje vladajuća koalicija predvođena SNSD-om poziva na bojkot pod Šmitovim zakonima, dok opozicija odbija dijalog, optužujući vlast za manipulaciju. Iako vladajuća koalicija tvrdi da je zajednički stav neophodan za očuvanje suvereniteta izbornog procesa, opozicione stranke ostaju skeptične prema njihovim namjerama. Ovakva politička kriza odraz je duboke podijeljenosti na političkoj sceni Republike Srpske. Sudeći prema izjavama opozicionih lidera, Dodikov poziv na jedinstvo a Stevandićev na sastanak, već je osuđen na propast.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije