Administracija Donalda Trumpa ponovo je napala Evropsku uniju zbog, kako tvrdi, cenzure i ograničavanja slobode govora, optužujući EU da svojim pravilima o regulaciji interneta i društvenih mreža sprovodi “orvelovsku” kontrolu izražavanja, prenosi Politico.com.
U objavi na društvenim mrežama u utorak, američki Stejt department je bez konkretnih primjera naveo da se “hiljade ljudi osuđuju zbog kritike vlastitih vlada”, ponovivši ranije izjave potpredsjednika JD Vansa s početka godine.
“Ova orvelovska poruka neće zavarati Sjedinjene Američke Države. Cenzura nije sloboda,” navodi se u objavi.
Stejt department je direktno povezao ovu optužbu s Aktom o digitalnim uslugama (DSA), zakonskim okvirom EU za regulaciju tehnoloških i društvenih platformi, poručivši: “Sve što DSA štiti jesu evropski lideri od sopstvenih građana.”
Na dodatne upite novinara Stejt department nije odmah odgovorio.
Više američkih tehnoloških giganata, uključujući Meta i X (bivši Twitter), suočeni su s pravnim postupcima u okviru DSA-a, koji je stupio na snagu 2022. godine.
Istovremeno, američke vlasti pojačano provjeravaju objave stranaca na društvenim mrežama prilikom ulaska u zemlju, uključujući i studente, s instrukcijama konzularnim službenicima da budu “na oprezu zbog bilo kakvih znakova neprijateljstva prema američkim građanima, kulturi, vladi, institucijama ili temeljnim principima SAD-a”.
Ova izjava Stejt departmenta djeluje kao nastavak ranijih kritika iz Trumpove administracije na račun evropskih pravila o moderiranju sadržaja. U martu je Brendan Carr, predsjedavajući američke Federalne komisije za komunikacije, na Mobile World Congressu upozorio da evropske regulative ugrožavaju slobodu govora.
Potpredsjednik JD Vance u februaru je na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji kritikovao evropske vlade, rekavši da je riječ o “odstupanju Evrope od vlastitih temeljnih vrijednosti.”
Takođe, državni sekretar Marco Rubio najavio je u maju novu politiku ograničavanja viza za strane zvaničnike koji su, po mišljenju SAD-a, saučesnici u cenzurisanju sadržaja koji objavljuju Amerikanci, posebno ciljajući zemlje Latinske Amerike i Evropu.