Statistika najbolje opisuje (ne)ravnopravnost spolova u BiH: I dalje smo tradicionalno društvo

Neravnopravnost na štetu žena vidljiva je kroz nekoliko parametara, poput broja žena na rukovodećim pozicijama u pojedinim sektorima.

Pa tako među šest članova Upravnog odbora Regulatorne agencije za komunikacije BiH nema nijedne žene, žena je daleko manje i na ministarskim pozicijama, a taj jaz najizraženiji je mežu pripadnicima i pripadnicama Oružanih snaga BiH: vojnika je 91,8%, a vojnikinja svega 8,2%. Primijetan je i rodni jaz u stopi zaposlenosti između žena (40,00%) i muškaraca (67,7%)

Ovi podaci prezentovani su kroz publikaciju “Žene i muškarci u Bosni i Hercegovini 2023” koja se objavljuje posljednih 19 godina kao odgovor na sve veće potrebe korisnika da se stanje u društvu, između ostalog, prati i preko statističkih podataka prikazanih prema spolu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Direktorica Agencije za statistiku BiH Vesna Ćužić kaže da je svrha rodne statistike  da osigura podatke potrebne nadležnim zakonodavnim, izvršnim organima uprave svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini da ispune svoju zakonsku obavezu koordiniranja realizacije programskih ciljeva iz Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine i osiguraju provođenje međunarodnih standarda u oblasti ravnopravnosti spolova.

“Gender statistika prožima sva statistička područja i predstavlja dio institucionalnih mehanizama potrebnih da se razviju spolno ravnopravne politike u Bosni i Hercegovini, kao i da se prati i evaluira uspješnost i efektivnost razvoja spolno ravnopravnih politika”, kaže Ćužić.

Statistika svjedoči da smo i dalje tradicionalno društvo, a u nekim segmentima brojke pokazuju da je stanje još gore nego 2005. godine. Iako više žena upiše studije, na doktorskim studijima je više muškaraca.

“I dalje imamo stakleni strop kad je u pitanju karijera žena. Podijeljenost po pitanju spolova vidljiva je i u upravnim odborima sportskih saveza, gdje imate 7,8% žena bez obzira o kojem se sportu radi”, kaže direktorica Agencije za statistiku.

U publikaciji “Žene i muškarci u BiH” objavljuju se podaci iz različitih statističkih oblasti razvrstani po spolu, tako da daju kratak prikaz položaja žena i muškaraca u bosanskohercegovačkom društvu.

“Kroz ovu publikaciju, Agencija za statistiku BiH nastoji dati svojevrstan doprinos u postizanju jednakosti i ravnopravnosti među spolovima”, dodaje Ćužić.

Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova, kaže kako publikacija “Žene i muškarci u BiH”, donosi važne statističke podatke o učešću žena i muškaraca u oblastima kojima se bavi Gender akcioni plan.

“To je od ključne važnosti u ispunjenju obaveza naše institucije u skladu sa nedležnostima iz Zakona o ravnopravnosti spolova u BiH, odnosno, naše funkcije koordinacije i praćenja napretka u provedbi mjera GAP i njegovog krajnjeg uticaja na stvarni život i nivo ravnopravnosti u našem društvu”, kaže  Filipović-Hadžiabdić.

Naime, na ravnopravnost spolova u društvu utiču kompleksni elementi šireg ekonomsko-društvenog i socio-kulturnog konteksta.

„Na primjer, nisko učešće žena u radnoj snazi direktna je konsekvenca uvriježene prakse da je briga za kućanske poslove, djecu i starije članove porodice još uvijek primarno ženska uloga, što proizilazi iz rodnih sterotipa i tradicionalno neravnomjerne raspodjele poslova između žena i muškaraca“, pojašnjava Filipović-Hadžiabdić.  

Da bi se planirale i provodile mjere za postizanje ravnopravnije zastupljenosti spolova u određenoj oblasti ili djelatnosti, potrebno je adresirati uzroke koji su dominantno doveli do neravnopravnosti.             

“Publikacija “Žene i muškarci u Bosni i Hercegovini” prestavlja ključni alat za pripremu takvih politika i identifikaciju prioriteta i novih izazova”, dodaje Filipović-Hadžiabdić.

Na događaju je kroz panel „Uloga rodne statistike u procesu evropskih integracija“ bilo riječi i o važnosti rodno razvrstanih podataka u procesu pristupanja Evropskoj uniji i ispunjavanja kriterija vezanih za rodnu ravnopravnost. 

„Jedan od ciljeva procesa europske integracije je poboljšanje rodnih statistika, što će dovesti do poboljšanja statističkog sistema BiH, ali i do poboljšanja kreiranja politika. UN Women u BiH će nastaviti pružati podršku svim institucijama u poboljšanju života svih žena, muškaraca, djevojčica i dječaka. Sada je vrijeme da se ubrza kreiranje politika koje će unaprijediti postizanje Cilja održivog razvoja 5 – ostvarivanja rodne ravnopravnosti i Agende 2030“, poručila je Jo-Anne Bishop, predstavnica UN Women BiH.

Događaj je održan u organizaciji UN Women BiH, u saradnji sa Agencijom za statistiku BiH i Agencijom za ravnopravnost spolova BiH, u sklopu projekta „Podrška za rodnu ravnopravnost“ kojeg finansira Švedska, s ciljem poboljšanja učinkovitosti institucionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost u BiH.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije