Od velike solidarnosti do nemara. Tako stanovnici poplavljenih područja u Fojnici opisuju svoj trenutni osjećaj. Kažu da su prepušteni sami sebi.
Pored glavnog puta u Gojevićima deponija. Tu su nakon poplava odlagana stabla, blokovi od uništenih kuća. Uslijedio je problem jer su neodgovorni stanovnici počeli deponovati sav svoj otpad. Trpe unesrećeni čije su kuće odmah pored. Iako su ih nadležni, kažu, uvjeravali da će sve to biti brzo uklonjeno gomila se samo povećava. Širi se smrad.
”Dovuku, niti pita niti išta, u kuću bi uvukli. Ovako je svaki dan… došlo mi je da se objesim, ne mogu više gledati. Poravnala sam ovdje. (N1: Da li ste se obraćali Općini?) Niko ništa, imali kao neki sastanak, kada god navratim govore mi ”navrati za sat, navrati za dva”, rekla je Danica Miličević.
Zar nije dovoljna nesreća koju su doživjeli? Pita Danica pred čijim očima je stradao Ivo Škoro. Isto se pita i Zorka Oroz, čiji je sin stradao.
”On je upalio golf nije ga mogao izvući, onda je džipom krenuo prema njima. Uhvatila ga voda. Našli su ga mrtvog ispod kafane. Samo sam govorila odnijela ga je voda… sutradan sam sve govorila ”eno ga u Fojnici” ma kakva Fojnica… mala je počela galamiti…”, prisjeća se Zorka Oroz.
Izjavu od načelnika Sabahudina Klisure nismo dobili jer nije odgovorio na naš poziv. Stanovnici su zabrinuti jer ovakvo odlaganje svega, pa i uništenih frižidera sa mesom, može uzrokovati zaraze.
”Ići će ovo odavdje brzo, ići će brzo to su govorili. Pa kad će doći to brzo? Ne znam šta ću više… Ja više prozora ne mogu otvoriti, smrdi. To je grozno, grozno”, rekla je Danica Miličević.
Mašine nisu fokusirane na otpad, nego na korito rijeke koje se proširuje. Osim deponije, bola za najmilijim, unesrećene porodice su i pod finansijskim opterećenjem. Neki se zadužuju kako bi sanirali poplavljenu kuću jer se ne zna kada će uspjeti naplatiti štetu.
”Kupila sam materijal za sve ovo. Pomozi.ba je jedina dala pet hiljada KM. (N1: Radi li se sporo?) Nešto rade, svakom se čini sporo, ali šta će ljudi. Ima tu i Dusina itd. Nismo samo mi…”, navodi Ivuša Miličević.
Mašina i volontera kao prvih sedmica više nema pa mještani, koji su uglavnom stariji ljudi, moraju plaćati radnike da uklone granje i drveće iz njihovih dvorišta. Josip Kalem ne prestaje čistiti svoju kuću. Za samo nekoliko sati izvlačenja vlage, ovoliko vode je izašlo.
”Na prvi mah je bilo mašina, sad je sve manje i manje. Ne znamo što se tiče štete, niko nam ništa ne govori i ne izvještava nas. Dolazi su popisivali i to je to. Prepušteni smo, koliko ja vidim, sami sebi. Ne znam šta reći. Ovdje su bile šupe, garaže, svinjac, kokošinjac – sve je odnešeno”, kaže Josip Kalem.
Na području Fojnice oštećeno je 160 stambenih objekata. Prema procjeni Komisije bit će potrebno 50 miliona KM da se šteta u potpunosti sanira. Na poseban računa Općine Fojnica do sada je uplaćeno 350 hiljada KM.