Stanari banjalučkog Borika ne vjeruju Gradskoj upravi: “Nema kraja manipulacijama”


Iz Gradske uprave tvrde da su zahtjevi stanara banjalučkog naselja Borik ispoštovani. Smanjili su, kažu, spratnost nebodera na „Maloj pijaci“ i spratnost objekata na prostoru „Fruktone“. Ono što su zaboravili da kažu jeste kako su ispoštovali zahtjeve stanara kada su stanari u primjedbama tražili da se na Maloj pijaci uopšte ne gradi. Gradska uprava nije objasnila ni kako je postigla dogovor sa stanarima, i sa kim konkretno, s obzirom da su se sastali sa tek nekoliko stanara.

Stanari Borika, nakon ovog zvaničnog prijedloga Gradske uprave, traže da se organizuje ponovni javni uvid u izmijenjeni regulacioni plan, da se potom organizuje javna rasprava, te da se ispoštuju sve potrebne inicijative.

„Ne vjerujemo u ove i ovakve prijedloge, jer jedno je to što se oni prepucavaju, drugo je to što se može, treće je to što se mora. Ne vjerujem ničemu što se tiče Regulacionog plana sve dok se ne počne graditi. Oni to, vidi se, mijenjaju vrlo lako. Danas će to biti stambeni prostor, sutra će to biti poslovni prostor, i tako unedogled. Ko zna kako bi naselje moglo izgledati u takvom haosu“ – kaže jedna stanarka Borika, po struci arhitekta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prijedlog koji je juče saopšten je prijedlog koji su građani saznali još ljetos, na sastanku sa gradonačelnikom i načelnicima odjeljenja iz Gradske uprave.

„Ova informacija da su stanari ispoštovani, da se poštuje dogovor, sad je plasirana vjerovatno zbog izborne igranke. Zajednice etažnih vlasnika uopšte nisu kontaktirane, niti je to bio sastanak mjesne zajednice ili zbor građana. Oni su došli na sastanak kome je prisustvovalo veoma malo ljudi, pa čak nije bio ni po jedan stanar iz svake zajednice etažnih vlasnika. Bili su to ljudi koji su ostvarili kontakt s gradskom upravom na neki način. Čekali smo gradonačelnika pola sata, i onda smo otišli. Nismo htjeli uopšte toliko da ga čekamo. No, kada je došao, razgovarao je sa malim brojem ljudi“ – kaže naša sagovornica.

Tada su prisutni na sastanku kroz neformalan razgovor spomenuli da se tako visoki neboderi ne mogu graditi, već da bude manja spratnost na Fruktoni, a istovremeno insistirali da na Maloj pijaci ne bude nebodera, niti bilo kakvih zgrada, priča naša sagovornica.

„Naš stav je da na Maloj pijaci ne treba da se grade objekti, i to smo decidno saopštili: tu ne trebaju biti objekti! Ni stambeni, ni poslovni prostor. To povećava broj stanovnika na već relativno gustom potezu i to će, pored parkinga, dovesti do još mnogih problema: vrtića, škola, saobraćaja, mobilnosti stanara“ – kaže naša sagovornica.

Stanari Borika saglasni su da je Fruktona u sadašnjem stanju ruglo, ali ne može se u postojećoj urbanističkoj matrici dodati objekat kome tu nije mjesto, kaže naša sagovornica.

„Zahtijevali smo da zgrade ne budu u bloku, već da budu otvorenog karaktera kao slobodnostojeći traktovi na parceli kroz koje može da struji zrak, a potom smo zahtijevali da se spratnost smanji“ – kaže naša sagovornica.

Podsjetimo, građani Borika organizovali su ljetos procese, poslali su primjedbe na Regulacioni plan, a onda im je u avgustu stigao odgovor.

U odgovoru koji je “Urbis centar” dostavio stanarima, daje se ocjena njihove primjedbe.

“Ova primjedba ili je predmet nedovoljnog znanja i uvida u postojeće stanje, prethodni Regulacioni plan i ovaj nacrt plana, ili je sa druge strane svjesno napisana manipulativno…” – piše u odgovoru “Urbis centra” u kojem se građansko nezadovoljstvo želi predstaviti kao aktivnost u predizborbom sukobu.

U Urbis centru tvrdili su tada da je Mala pijaca trenutno ruinirana i devastirana, da ne priliči naselju poput Borika, te da je na tom mjestu planirano dječje igralište sa visokim rastinjem.

U odgovoru na primjedbe problematizuje se činjenica da su se stanari uopšte obratili s urbanističkim i primjedbama na sigurnost, s obzirom da se autorka regulacionog plana urbanizmom bavi 20 godina. Primjedbe na spratnost nebodera ocjenjuju se kao “licemjerne”, jer ne prepoznaju to što se ovim Regulacionim planom gradi Borik kakav bi trebao da bude, „u skladu sa urbanističkom matricom“.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije